UNHCR: افزایش شدید سفرهای مرگبار با قایق نشان دهنده ناامیدی روهینگیاها است

شابیا مانتو، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو به خبرنگاران گفت که بیش از 3500 روهینگیا ناامید با 39 قایق در سال 2022 – عمدتاً از میانمار و بنگلادش – اقدام به عبور از دریا مرگبار کردند.

این نشان دهنده افزایش 360 درصدی نسبت به سال قبل است که حدود 700 نفر این سفرها را انجام دادند.

آخرین هشدار آژانس سازمان ملل در مورد این وضعیت در بحبوحه سرکوب نظامی مداوم در میانمار توسط ژنرال هایی که دو سال پیش قدرت را به دست گرفتند، و ادامه عدم وجود پاسخ منطقه ای جامع در میان کشورهای ساحلی جنوب آسیا برای محافظت از جان پناهجویان در دریا و جلوگیری از استثمار آنها منتشر شد. توسط قاچاقچیان انسان

قایق‌ها برای هفته‌ها سرگردان هستند

درخواست های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به مقامات دریایی در منطقه برای نجات و پیاده کردن افراد مضطر نادیده گرفته شده است. یا با بسیاری از قایق ها برای هفته ها بی توجه بوده اند. مانتو گفت که بدون تعهدات مشخص برای همکاری منطقه ای، افراد بیشتری در دریاهای آزاد خواهند مرد.

آخرین داده های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مورد تعداد مرگ و میرهای ناشی از این سفرهای خطرناک نشان می دهد که حداقل 348 نفر در دریا در سال 2022 جان خود را از دست داده یا مفقود شده اند که آن را به یکی از مرگبارترین سال ها از سال 2014 تبدیل کرده است.

این آژانس خاطرنشان کرد که 3040 نفر که سفر دریایی را انجام دادند در سال 2022، عمدتاً در میانمار، مالزی، اندونزی و بنگلادش پیاده شدند. نزدیک به 45 درصد زنان و کودکان بودند.

مردم روهینگیایی سرگردان در سال 2015 روی عرشه قایق قاچاقچیان رها شده نشسته اند که در دریای آندامان در حال حرکت است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل/کریستف آرچامبل

فریفته «وعده های دروغین و امیدهای دروغین»

در دو ماه آخر سال 2022، چهار قایق حامل بیش از 450 روهینگیا در آچه، اندونزی پیاده شدند. یک قایق حامل بیش از 100 روهینگیا در سریلانکا پیاده شد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گزارش داد که بیم آن می رود کشتی دیگری در اوایل دسامبر با حدود 180 سرنشین غرق شده باشد، در حالی که چندین قایق که در دسامبر حرکت کرده بودند “تا پایان سال در دریا باقی مانده بودند”.

ام‌اس. مانتو آسیب پذیری روهینگیایی های قومی را که سفر دریایی را انجام داده اند و 700000 نفری که در سال 2017 به طور دسته جمعی از میانمار به بنگلادش گریختند، تاکید کرد. این نگرانی در مورد آینده و واقعاً امید آنها به امنیت، برای محافظت است. برخی از آنها می خواهند دوباره با اعضای خانواده متحد شوند، برخی دیگر، آسیب پذیری های آنها توسط قاچاقچیان یا قاچاقچیان مورد سوء استفاده قرار می گیرد

برای پاسخگویی منطقه ای تماس بگیرید

این مقام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در فراخوانی برای همبستگی میان کشورهای آسیب دیده از مصیبت روهینگیاها خاطرنشان کرد که قرار است وزرای منطقه در ماه آینده به عنوان بخشی از فرآیند بالی برای بحث در مورد چگونگی مبارزه با قاچاق انسان، قاچاق انسان و جرایم فراملی مرتبط با آن دیدار کنند.

خانم “جنبش هایی که امروز در مورد آنها صحبت می کنیم، آوارگان روهینگیا هستند، آنها پناهندگانی هستند که نیاز به حمایت بین المللی دارند.” مانتو اصرار کرد. آنها نباید اخراج شوند، باید حمایت و کمک به آنها ارائه شود، بنابراین ما از کشورها می خواهیم اطمینان حاصل کنند که به تعهدات حقوقی بین المللی خود در پیاده کردن آنها، نجات آنها در دریا، پیاده کردن آنها و سپس اطمینان از حفاظت از آنها پایبند هستند. و به موقعیت‌های خطرناکی که ممکن است جانشان در خطر باشد، باز نگردند.»

خانم خانم با تکرار درخواست خود برای مشارکت بیشتر کشورها در “مسئولیت بشردوستانه” وضعیت اضطراری به شیوه ای قابل پیش بینی تر، عادلانه تر و پایدارتر. مانتو خاطرنشان کرد که بیشتر آوارگان روهینگیا همچنان توسط بنگلادش میزبانی می شوند.

او گفت: “مردم بنگلادش، جوامع محلی و دولت در میزبانی از آنها و پذیرایی از آنها و ارائه حمایت و کمک به آنها سخاوتمندانه عمل کرده اند، اما آنها نیاز به حمایت بیشتری دارند تا اطمینان حاصل شود که آنها می توانند در طول جابجایی خود حمایت شوند.” گفت.گفت.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما