LDC5: کنفرانس سازمان ملل ساختن سیستم‌های کشاورزی انعطاف‌پذیر را در مواجهه با خطر و عدم قطعیت می‌سنجید.

در میان چالش‌های متعددی که با آن مواجه هستند، کشورهای کمتر توسعه‌یافته جهان (LDC) همچنان کانون‌های ناامنی غذایی مزمن و حاد هستند، با میانگین شیوع سوء تغذیه مزمن 22.1 درصد و در برخی کشورها به بیش از 50 درصد می‌رسد.

علیرغم برخی پیشرفت ها از سال 2020، وضعیت کلی در دهه گذشته به دلیل درگیری ها و شوک های آب و هوایی و همچنین فشارهای اقتصادی و جمعیتی بدتر شده است.

در طی یک میزگرد در LDC5، آندری دودا، رئیس جمهور لهستان، خواستار حمایت از کشورهای LDC در توسعه کشاورزی و روستایی شد.

“با هم می توانیم بیشتر به دست آوریم”

رئیس جمهور دودا گفت: “حمایت از کشورهای کمتر توسعه یافته در توسعه کشاورزی و روستایی بسیار مهم است تا آنها بتوانند امنیت غذایی خود را تضمین کنند.”

لهستان که به گفته وی پنجمین تولیدکننده غذا در اتحادیه اروپا با سهم 10.5 درصدی در تولید اتحادیه اروپا است، “نمونه ای از موفقیت است که می توان با سرمایه گذاری در کشاورزی و نوسازی بخش کشاورزی به دست آورد.”

آقای. دودا استدلال کرد که کشورهای LDC باید در اجرای راه‌حل‌های مختلف برای مدرن‌سازی بخش‌های کشاورزی داخلی خود، از جمله ابزارهای هوش مصنوعی، سیستم‌های ناوبری، تصاویر ماهواره‌ای و پلتفرم‌های دیجیتالی برای کشاورزان، کمک شوند.

“من یک بار دیگر قول می دهم [Poland’s] آمادگی برای حمایت از شما از طریق شرکت های ما که تجربه کافی در نوسازی بخش و گسترش حضور خود در بازارهای خارجی دارند. با همدیگر می‌توانیم به دستاوردهای بیشتری برسیم.”

روهی جان منجانگ، وزیر محیط زیست تغییرات آب و هوایی و منابع طبیعی گامبیا، در پنجمین کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد کشورهای کمتر توسعه یافته (LDC5)، در دوحه، قطر.

کشاورزی هوشمند آب و هوایی

مانند بسیاری از کشورهای LDC، گامبیا یک کشور عمدتاً کشاورزی است و بخش زیادی از جمعیت آن به کشاورزی معیشتی متکی هستند. اثرات تغییرات آب و هوایی، مانند دماهای بالاتر و تغییر الگوی باران، بر بهره وری محصولات کشور تأثیر می گذارد و منجر به کاهش عملکرد و کاهش درآمد کشاورزان می شود.

روهی جان مانجانگ، وزیر محیط زیست تغییرات آب و هوایی و منابع طبیعی گامبیا گفت: “کشاورزی ستون فقرات گامبیا است، اما ما باید این را نیز به یک فرمول هوشمند آب و هوایی منحرف کنیم.” اخبار سازمان ملل.

او افزود: «حداقل تا آنجایی که می‌خواهیم غذا را پرورش دهیم – غذا کارآمد باشد، به تأثیر تغییرات آب و هوایی پاسخ دهد – این بدان معناست که این باید هوشمندانه آب و هوا باشد، که درآمد و همچنین انعطاف‌پذیری را افزایش دهد. این به تأثیر تغییرات آب و هوایی می‌رسد.”

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما برای تامین مالی نیاز داریم. ما به حمایت کشورهای توسعه یافته نیاز داریم. ما حداقل برای خنثی کردن وضعیت روی زمین به حمایت از گازهای گلخانه ای بزرگتر نیاز داریم.»

ساخت سیستم‌های کشاورزی مواد غذایی انعطاف‌پذیر

ماکسیمو تورورو، اقتصاددان ارشد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گفت: «ما باید در سیستم‌های کشاورزی خود انعطاف‌پذیری ایجاد کنیم».

وی توضیح داد که کشورهای LDC آسیب پذیرترین کشورها در برابر خطرات و عدم اطمینان سیستم های کشاورزی هستند که ناشی از تغییرات آب و هوایی، تنش های آبی، آفات و بیماری ها، سیاست های تجاری و اقتصاد کلان و رویدادهای غیرمنتظره است.

وی تاکید کرد: سیستم‌های کشاورزی ما تحت ریسک و عدم اطمینان کار می‌کنند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند و کشورهای کمتر توسعه یافته آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر این امر خواهند بود.

برای ایجاد انعطاف‌پذیری در سیستم‌های کشاورزی، اقتصاددان ارشد فائو گفت که سرمایه‌گذاری در سیستم‌های هشدار اولیه برای شناسایی زمینه‌های ناامنی غذایی، رویکرد One Health برای رسیدگی به ظهور مخازن جدید مشترک بین انسان و دام، و حمایت اجتماعی هدفمند برای حمایت از آسیب‌پذیرترین افراد مورد نیاز است. مانند نقل و انتقالات نقدی و برنامه های غذا در برابر کار.

کارشناس فائو با تاکید بر اینکه ما باید انرژی، آب، فناوری و ظرفیت انسانی را به هم متصل کنیم تا سیستم‌های غذایی کشاورزی را متحول کنیم، گفت: برای هدایت زندگی مشترک و سیاره مشترکمان به یک قرارداد اجتماعی جدید نیاز است.

وی در پایان گفت: «این قرارداد اجتماعی به عنوان پیش‌شرط این است که ما با هم برای افزایش تاب‌آوری تلاش کنیم تا حق جهانی غذا را برای همه مردم به رسمیت بشناسیم و ابزاری برای دستیابی به آن فراهم کنیم.»

تجارت میوه و سبزیجات برادران الحاج و عبدالله فعل در کانوما، گامبیا، توسط صندوق توسعه سرمایه سازمان ملل حمایت می شود.

برنامه امنیت غذایی و تغذیه راه اندازی شد

در حاشیه کنفرانس LDC5، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) و فائو روز دوشنبه برنامه شتاب دهنده تحول سیستم های کشاورزی (ASTA) را راه اندازی کردند، یک برنامه جهانی برای کمک به کشورهای LDC تا سیستم های کشاورزی خود را کارآمدتر، فراگیر، انعطاف پذیرتر و پایدارتر کنند. مشارکت و اهرم سرمایه گذاری دولتی-خصوصی.

کیو دونگیو، مدیر کل فائو، گفت: پرداختن به آینده سیستم‌های کشاورزی مستلزم دیدی کل‌نگر است که موضوعات بسیاری را پوشش می‌دهد، مانند بحران آب و هوا، تولید محصولات کشاورزی، کارایی زنجیره ارزش، گنجاندن، تغذیه، استفاده از زمین و تنوع زیستی، از جمله.

او توضیح داد: «ASTA ابزار مشخصی را برای کمک به کشورها در تحقق هدف تحول سیستم‌های کشاورزی ارائه می‌کند.

از سال 2018، رویکرد ASTA به صورت آزمایشی در 15 کشور در سراسر جهان اجرا شده است. یکی از نمونه هایی که مدل ASTA با موفقیت آزمایش شده است، در سورینام است، جایی که 2 میلیون دلار بودجه عمومی برای اهرم 8 میلیون دلار سرمایه گذاری خصوصی برای تغییر زنجیره ارزش آناناس تأمین شد.

با نگاهی به آینده، ASTA قصد دارد در پنج سال آینده حداقل 300 میلیون دلار سرمایه گذاری خصوصی ایجاد کند.

گرد مولر، مدیر کل یونیدو گفت: “ASTA فرصت های سرمایه گذاری را شناسایی می کند و به هدایت این سرمایه گذاری ها در زنجیره ارزش غذایی کمک می کند.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما