یوهان اکلوف در «مانیفست تاریکی» از انسان‌ها می‌خواهد تا نورها را کم کنند.

در حال حاضر، برخی از مکان ها در حال اقدام هستند. فرانسه یک سیاست ملی را اتخاذ کرده است که مقررات منع آمد و شد را بر نورپردازی در فضای باز اعمال می کند و میزان نوری را که می توان به آسمان پرتاب کرد به شدت محدود می کند. Flagstaff، Ariz.، جهت پرتوهای فضای باز را تنظیم می کند و تعداد چراغ ها را در یک مکان مشخص محدود می کند. و در سرتاسر جهان، برخی از کشورها، به‌ویژه کشورهایی که مناطق کمتری به نور شهرها آلوده شده‌اند، از «گردشگری آسمان تاریک» استقبال می‌کنند، که شامل فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی با رصد ستاره‌ها یا گشت‌وگذار برای دیدن شفق‌های شمالی است.

ایرلند که دارای پارک های آسمان تاریک و حتی در مایو جشنواره آسمان تاریک است، خود را در خط مقدم این نوع گردشگری قرار می دهد. برایان اسپی، رئیس تاریک آسمان ایرلند می‌گوید: «اگر به نقشه اروپا فکر می‌کنید، چیزی بین ما و کانادا نیست. ما این حاشیه‌های کوچک از مناطق تاریک آسمان را داریم که محافظت می‌شوند، و می‌توانیم آن‌ها را به عنوان بخشی از مقصد بسته بندی کنیم، چیزی که شاید با اکوتوریسم مرتبط باشد، اما همچنین چیزی که در این منطقه منحصر به فرد است.»

خود اکلوف مشاوره خود را به ارائه مشاوره در مورد چگونگی کاهش آلودگی نوری گسترش داده است. تابستان گذشته، او با یکی از شهرداری های سوئد کار کرد تا یک سیستم روشنایی برای مسیرهای جنگلی ابداع کند که حیوانات دوستانه تر باشد. او گفت که آنها از چراغ قرمز استفاده کردند و به همان تعداد گونه های حساس به نور قبل و بعد از روشن شدن چراغ ها پیدا کردند. این نشانه خوبی است که این ممکن است راهی به جلو باشد.»

در این میان، او امیدوار است که کتابش، که در یک مانیفست واقعی به اوج خود می رسد، الهام بخش خوانندگان باشد تا تاریکی شب را کاملتر در آغوش بگیرند. برخی از تحقیقات اکلوف بر روی بینایی خفاش ها متمرکز است. (اصطلاحات محاوره ای به کنار، آنها واقعاً کور نیستند.) این کار به این معنی است که او شب های زیادی را در خارج از منزل گذرانده است. او می گوید: «من خودم تاریکی را دوست دارم و دوست دارم در گرگ و میش به دنبال خفاش بگردم. “این نوعی آرامش بخش است.”

آرامش بخش و گهگاهی هیجان انگیز. شب دیگر، اکلوف دختر نوجوان خود را به بیرون برد تا دنباله دار را در آسمان تماشا کند. او با خنده گفت: “او 14 سال دارد، بنابراین واقعاً به هیچ چیز علاقه ای ندارد.” “اما به نظر او این جالب بود. چیزی در مورد حس کوچک بودن در زیر آسمان شب وجود دارد که همه ما را مجذوب خود می کند.»

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما