گورستان یهودیان فاس، نماد هماهنگی فرهنگی

قبل از مرگ، پدر یوهانا دویکو اوهانا از او خواست که یک چیز به او قول دهد: “اگر زمانی که در فرانسه هستم بمیرم”، او اصرار کرد “مرا به فاس بیاور”.

او همچنین از او خواست که از قبرستان یهودیان مراقبت کند، نقشی که قبل از مرگ بر عهده او بود. دختر او با هر دو درخواست موافقت کرد و پدرش در قبرستانی که اکنون نگهداری می کند آرام می گیرد.

“ما در هماهنگی زندگی کردیم”

پدرم عاشق مراکش و عاشق فاس بود.خانم می گوید. اوهانا که در این شهر به دنیا آمد و بزرگ شد. “ما در هماهنگی زندگی می کردیم. تنش وجود نداشت. همه ما می‌دانستیم که یهودی، مسلمان یا کاتولیک هستیم و هیچ‌وقت از آن طرف مشکلی نداشتیم.».

این شهر که در شمال مراکش، در وادی فز قرار دارد، در قرن نهم تأسیس شد و برای صدها سال پایتخت باستانی مراکش بود. در سال 809، پادشاه ادریس دوم یهودیان را تشویق کرد که به فاس نقل مکان کنند تا شهر بتواند از مهارت های آنها بهره مند شود.

امروزه، فاس به دلیل مذهب، هنر، علوم، صنایع دستی و فعالیت های تجاری شناخته شده است. مدینه فاس، اغلب به عنوان مرکز فرهنگی و معنوی مراکش توصیف می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

همچنین ترکیبی از فرهنگ ها و هویت و محله ای یهودی به نام «ملا» را حفظ کرده است. این کلمه در لغت به معنای “نمک” یا “منطقه شور” است که به منبع آب شور در منطقه یا وجود سابق انبار نمک اشاره دارد، اما “ملا” اکنون به عنوان نام محله های یهودی در دیگر مراکش ها استفاده می شود. شهرهایی از جمله رباط و مراکش.

گورستان یهودیان که در ملاه قرار دارد، با مقبره های نیمه استوانه ای خود که تاریخ شکوفایی یهودیان مراکش را به تصویر می کشد، متمایز است.

“همگرایی محلول ها”

اختلاط دیرینه مردم، فاس را به مکانی مناسب برای نهمین مجمع اتحاد تمدن های سازمان ملل متحد (UNAOC) تبدیل کرد که در نوامبر 2022 برگزار شد.

در افتتاحیه این مراسم، آندره آزولای، مشاور ارشد محمد ششم پادشاه مراکش – و پدر آدری آزولای مدیر کل یونسکو – که خود یهودی است، اعلام کرد که مراکش “حول الگویی از گشودگی، هماهنگی و هم افزایی ساخته شده است که شاهد همگرایی عربی-اسلامی، آمازیغ و صحرای-حسنی بوده است و در عین حال توسط شاخه های آفریقایی، اندلسی، عبری و مدیترانه ای غنی شده است.

وقتی از او پرسیدند که وقتی فهمید فز به عنوان میزبان نهمین مجمع UNAOC انتخاب شده است، چه احساسی داشت، خانم. اوهانا گفت که از انتخاب فز احساس غرور می کند: “برای مراکش، این دقیقاً واقعیت تصویر و فرهنگ ما را منعکس می کند.”.

فاس، مراکش

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما