گوترش بر ضرورت صلح تاکید می کند، زیرا اوکراین شش ماه از “جنگ بی معنی” را جشن می گیرد.

“نقطه عطف غم انگیز و غم انگیز” با سی و یکمین سالگرد استقلال اوکراین مصادف شد و آقای. گوترش به مردم این کشور تبریک گفت.

“مردم اوکراین و فراتر از آن به صلح نیاز دارند و اکنون به صلح نیاز دارند.” او گفت. «صلح در راستای منشور ملل متحد. صلح در راستای حقوق بین الملل».

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از طریق ویدئو کنفرانس در این نشست شرکت کرد، اگرچه این خبر در برخی مواقع نامشخص بود. وی خاطرنشان کرد که جهان به استقلال کشورش وابسته است.

پیشرفت در معامله غلات

در دوره پس از تهاجم روسیه در 24 فوریه، هزاران غیرنظامی کشته یا مجروح شده اند، نیازهای بشردوستانه به شدت افزایش یافته است و نقض و نقض حقوق بشر متعددی گزارش شده است. میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان همچنان با بحران جهانی غذا، کود و سوخت مواجه هستند که یک اثر موج‌دار جنگ است.

دبیر کل سازمان ملل در سفر هفته گذشته خود به اوکراین برای پیگیری توافقنامه مهم برای بازگرداندن غلات از این کشور به بازارهای جهانی، به روز رسانی ارائه کرد.

“من می توانم به شورا گزارش دهم که ابتکار غلات دریای سیاه، که در ماه ژوئیه در استانبول امضا شد، به خوبی پیشرفت می کند. ده ها کشتی که در داخل و خارج از بنادر اوکراین حرکت می کنند، وی به سفرا گفت که تاکنون بیش از 720 هزار تن غلات و سایر محصولات غذایی بارگیری شده است.

ابتکار – که توسط اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل امضا شد – نشان‌دهنده «نمایشی قدرتمند از آنچه می‌توان حتی در مخرب‌ترین شرایط، زمانی که مردم را در اولویت قرار می‌دهیم، به دست آورد»، اگرچه به کار هنوز در پیش است.

“بخش دیگر این بسته بسته است دسترسی بدون مانع به بازارهای جهانی مواد غذایی و کودهای روسی، که مشمول تحریم نیستند.بسیار مهم است که همه دولت ها و بخش خصوصی برای عرضه آنها به بازار همکاری کنند

تهدید هسته ای

دبیرکل سازمان ملل همچنین بر نگرانی مداوم خود در مورد وضعیت نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا و اطراف آن که در هفته های اخیر زیر گلوله باران شدید قرار گرفته است، تأکید کرد.

چراغ های هشدار چشمک می زنداو گفت. «هر اقدامی که ممکن است یکپارچگی فیزیکی، ایمنی یا امنیت نیروگاه هسته ای را به خطر بیندازد، به سادگی غیرقابل قبول است. هر گونه تشدید بیشتر وضعیت می تواند منجر به خود ویرانگری شود».

آقای. گوترش از ابراز حمایت از آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای اعزام ماموریت به نیروگاه، بزرگترین تاسیسات هسته ای اروپا، استقبال کرده است.

در همین حال، تلاش ها برای اعزام یک ماموریت حقیقت یاب به تازگی در اولنیوکا، جایی که بیش از 50 اسیر جنگی اوکراینی در انفجاری در یک بازداشتگاه در اواخر ژوئیه کشته شدند، در جریان است.

نگرانی برای اسیران جنگی

نهادهای حقوق بشر سازمان ملل به مستندسازی موارد نقض و تخلفات مربوط به درگیری های مسلحانه ادامه می دهند.

این اقدامات شامل بازداشت های خودسرانه، ناپدید شدن اجباری، دستگیری های خودسرانه، و قتل عمدی صدها غیرنظامی در بخش هایی از کیف، چرنیهف، و مناطق سومی تحت کنترل روسیه در ماه های فوریه و مارس است.

رزماری دی کارلو، مسئول امور سیاسی سازمان ملل متحد نیز در تشریح جزئیات تلفات جنگ بر این کشور، نسبت به وضعیت اسیران جنگی در هر دو طرف ابراز نگرانی کرد.

ما نگران گزارش‌هایی هستیم که فدراسیون روسیه و گروه‌های مسلح وابسته به آن در دونتسک در حال برنامه‌ریزی برای محاکمه اسیران جنگی اوکراینی هستند. به اصطلاح “دادگاه بین المللی” در ماریوپول، “او گفت.

هر دادگاهی باید به حمایت هایی که قوانین بین المللی از تمامی اسیران جنگی از جمله تضمین های دادرسی عادلانه ارائه می کند، احترام بگذارد. عدم رعایت این استانداردها می تواند جنایت جنگی باشد.»

شکاف های جهانی عمیق تر می شود

خانم. دی کارلو اظهار داشت که جنگ تأثیر دیگری فراتر از تلفات غم انگیز انسانی و مادی در اوکراین و پیامدهای آن در سایر نقاط جهان دارد.

“در تعمیق شکاف های جهانی و تشدید بی اعتمادی به نهادهای ما،جنگ پایه های نظام بین المللی ما را سست می کند” او گفت.

«عواقب شکست در نحوه مدیریت جهان مسائل صلح و امنیت ترسناک است. این جنگ نه تنها بی معنی است، بلکه بسیار خطرناک است و همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد. باید تمام شود».


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین (روی صفحه نمایش) در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حفظ صلح و امنیت اوکراین سخنرانی می کند.

عکس سازمان ملل/اسکیندر دبیبه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین (روی صفحه نمایش) در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حفظ صلح و امنیت اوکراین سخنرانی می کند.

زلنسکی از “فاجعه تشعشعی” می ترسد

رئیس جمهور زلنسکی علیرغم مخالفت روسیه مبنی بر اینکه او باید حضوری و نه مجازی شرکت کند، در شورای 15 عضوی سخنرانی کرد.

“این یک هوی و هوس از جانب ما نیست. واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه، پیش از درخواست برای رأی گیری رویه ای، گفت: این قوانینی است که بر کار شورا حاکم است. سیزده کشور رای مثبت دادند.

آقای. زلنسکی با اشاره به وضعیت نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia هشدار داد که “روسیه جهان را در آستانه فاجعه تشعشعات قرار داده است.”

وی که از طریق مترجم صحبت می کرد، گفت: «هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی باید هر چه زودتر کنترل دائمی اوضاع در نیروگاه اتمی زاپوریژژیا را در دست بگیرد و روسیه باید بدون قید و شرط باج خواهی هسته ای را متوقف کند و به طور کامل از ایستگاه خارج شود».

تجاوز روسیه را محکوم کنید

اگرچه توافق برای از سرگیری صادرات غلات اوکراین تا حدی تنش ها را در بازارهای جهانی مواد غذایی کاهش داده است. زلنسکی گفت: تنها بازیابی کامل صادرات محصولات کشاورزی باعث می شود میلیون ها نفر در سراسر جهان چیزی برای خوردن داشته باشند.

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه روسیه باید به خاطر جنایت تجاوز به اوکراین پاسخگو باشد، افزود: قطعنامه مربوطه برای بررسی در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد شد.

وی گفت: همه ما باید تایید کنیم و روسیه را وادار کنیم که به رسمیت بشناسد تخطی از مرزها و صلح ارزش های بی قید و شرط برای همه ملت ها است.

روسیه فرمان «حمایت» غرب را صادر کرد

از نظر سفیر روسیه، این دیدار مربوط به تحولات میدانی نبود، بلکه “برای نشان دادن حمایت بی‌وقفه هیئت‌های غربی از هرگونه اقدام رژیم کیف بود.”

او گفت که شورا به طور قابل پیش بینی درباره تجاوز روسیه زیاد شنیده است. نبنزیا، تاکید کرد که “در طول 200 سال گذشته، هیچ توضیح دیگری برای مسائل امنیتی اروپا به جز اشاره به اقدامات روسیه در غرب ظاهر نشده است.”

آقای. نبنزیا گفت در حالی که هیچ کس استدلال نمی کند که امروز برای اوکراینی ها “مشکل” است، “مسئولیت این امر بر عهده رژیم کیف است که در سال 2014 در نتیجه کودتای ضد قانون اساسی با کمک تعدادی به قدرت رسید. کشورهای غربی.»

سفیر روسیه بحث خود را با تأکید بر اینکه چگونه مشکلات فنی گاهی اوقات تشخیص آنچه رئیس جمهور زلنسکی می گوید دشوار می کند، آغاز کرد.

امیدواریم موضع ما در مورد سودمندی مشارکت حضوری مهمانان، حداقل به دلیل احترام به آنها، در نتیجه این امر برای کسانی که جلسه امروز را دنبال می‌کنند، روشن‌تر شده باشد.»

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما