کمبود ویتامین “12b” در بین بیماری های رژیم گیاهخواری

یک دکترای تغذیه و رژیم درمانی گفت: برخی گیاهخواران فقط منابع غذایی گیاهی را مد نظر قرار می دهند، اما برخی لبنیات و تخم مرغ را نیز به منابع گیاهی اضافه می کنند، بنابراین این بهترین راه برای گیاهخواری است.

به گزارش اسنا، دکتر منصور رضایی با اشاره به استقبال بسیاری از مردم دنیا از رژیم گیاهخواری گفت: گیاه خواری یک اصطلاح رایج است و انواع مختلفی دارد. برخی فقط منابع گیاهی را در نظر می گیرند، اما برخی دیگر لبنیات و تخم مرغ را نیز به منابع گیاهی اضافه می کنند، بنابراین این بهترین راه برای گیاهخواری است.

وی تخم مرغ را از مرغوب ترین پروتئین حیوانی دانست و افزود: گیاهخواری در سنین و شرایط مختلف حائز اهمیت است. زنی که در سن باروری است باید به استخوان ها و دندان های خود توجه ویژه ای داشته باشد. بنابراین، او باید در رژیم خود تجدید نظر کند.

این پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: ویتامین B12 در منابع گیاهی وجود ندارد و کمبود آن در سالمندان باعث به تاخیر افتادن آن و ایجاد اختلالات عصبی غیرقابل برگشت می شود.

رضایی همچنین گفت: فردی که از امروز گیاهخواری را آغاز می کند سه تا پنج سال ذخایری از منابع حیوانی در بدن خود دارد و تا زمانی که ذخایر ضعیف نباشد علائمی از خود بروز نمی دهد.

وی از خطر گیاهخواری در سالمندان و کودکان در سنین رشد گفت و گفت: اولین چیزی که در بدن کاهش می یابد ویتامین B12 است که علائم خود را نشان می دهد. همچنین کمبود ویتامین K2 باعث دیابت، بیماری های مزمن، سرطان و آسیب به سلامت می شود.

این پزشک متخصص تغذیه با بیان اینکه فرد گیاهخوار است و کلسیم آن دچار اختلال است، خاطرنشان کرد: در بدن گیاهخوار کمبود کلسیم وجود ندارد حتی اگر فرد گیاهخوار بسیار ماهری باشد. بنابراین در گیاهخواری نباید زیاده روی کرد، لبنیات و تخم مرغ نیز باید استفاده شود و بهتر است مدت طولانی گیاهخوار نشوید.

وی که در یک برنامه رادیویی حضور داشت گفت: باید پنج وعده روز شامل سه وعده واقعی و دو وعده میانی باشد پس بهتر است در این پنج وعده تنوع داشته باشیم.

وی چهار راه طبیعی دفع سموم ادرار، عرق، مدفوع و ادرار را خواند و افزود: با خوردن غذای خوب و دفع سموم بدن نیز تمیزتر می شود. میوه ها، سبزیجات، غلات، آجیل و دانه ها در سم زدایی بسیار مفید هستند و اگر لبنیات و تخم مرغ نیز وجود داشته باشد، در صورت رعایت تنوع، سم زدایی بهتر خواهد بود.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما