چین برای اولین بار از دهه 1950 کاهش جمعیت را ثبت کرد اخبار جهان

پکن: چین اولین کاهش کلی جمعیت خود را در سال‌های اخیر به دلیل پیری جامعه و کاهش نرخ زاد و ولد اعلام کرده است. اداره ملی آمار گزارش داد که این کشور در پایان سال 2022 850000 نفر کمتر از سال گذشته داشته است. این کشور فقط جمعیت سرزمین اصلی چین را در نظر می گیرد، در حالی که هنگ کنگ و ماکائو و همچنین ساکنان خارجی را در نظر نمی گیرد. این دفتر در جلسه توجیهی روز سه شنبه اعلام کرد که مجموعاً 1.411.75 میلیارد با 9.56 میلیون تولد در مقابل 10.41 میلیون مرگ باقی مانده است. این دفتر گفت که تعداد مردان نیز با 722.06 میلیون نفر به 689.69 میلیون نفر بیشتر از زنان است که نتیجه سیاست سختگیرانه تک فرزندی است که رسماً در سال 2016 پایان یافت و ترجیح سنتی فرزندان پسر برای حفظ نام خانوادگی است. از زمان کنار گذاشتن این سیاست، چین به دنبال تشویق خانواده ها به داشتن فرزند دوم یا حتی سوم بوده است که موفقیت چندانی نداشته است. هزینه های بزرگ کردن کودکان در شهرهای چین اغلب به عنوان دلیل ذکر می شود که منعکس کننده نگرش ها در بسیاری از شرق آسیا است که در آن نرخ زاد و ولد به شدت کاهش یافته است.

چین مدت‌ها پرجمعیت‌ترین کشور جهان بوده است، اما انتظار می‌رود که هند به زودی گوی سبقت را بگیرد. برآوردها جمعیت هند را بیش از 1.4 میلیارد نفر نشان می دهد و همچنان در حال رشد است. آخرین باری که گمان می‌رود چین کاهش جمعیت را به ثبت رساند، در طول جهش بزرگ به جلو در پایان دهه 1950 بود، تلاش فاجعه‌بار مائو تسه تونگ برای کشاورزی جمعی و صنعتی‌سازی که منجر به قحطی عظیم شد و ده‌ها میلیون نفر را کشت.

همچنین بخوانید: شورای امنیت سازمان ملل، عبدالرحمن مکی پاکستانی را پس از لغو کنترل فنی چین در فهرست تروریست های جهانی قرار داد

این دفتر گفت که چینی‌های در سن کار بین 16 تا 59 سال 875.56 میلیون نفر هستند که 62.0 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، در حالی که افراد 65 سال و بالاتر بالغ بر 209.78 میلیون نفر هستند که 14.9 درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند. این آمار همچنین نشان دهنده افزایش شهرنشینی در کشوری بود که تا همین اواخر عمدتاً روستایی بود. در سال 2022، جمعیت شهری دائمی با 6.46 میلیون افزایش به 920.71 میلیون یا 65.22 درصد رسید، در حالی که جمعیت روستایی 7.31 میلیون کاهش یافت.

هیچ اظهارنظر مستقیمی در مورد تأثیر احتمالی شیوع COVID-19 بر روی آمار جمعیتی که برای اولین بار در شهر مرکزی چین ووهان قبل از انتشار در سراسر جهان شناسایی شد، ارائه نشد. برخی از متخصصان چین را متهم به گزارش نادرست مرگ و میر ناشی از این ویروس با مقصر دانستن موارد زیربنایی می کنند، اما تخمینی از تعداد واقعی منتشر نشده است.

سازمان ملل در سال گذشته تخمین زد که جمعیت جهان در 15 نوامبر به 8 میلیارد نفر رسید و هند به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان در سال 2023 جایگزین چین خواهد شد. سازمان ملل در گزارشی که به مناسبت روز جهانی جمعیت منتشر کرد، همچنین اعلام کرد که رشد جمعیت جهان به زیر 1 رسیده است. درصد در سال 2020 برای اولین بار از سال 1950.

همچنین روز سه‌شنبه، این دفتر اطلاعاتی را منتشر کرد که نشان می‌دهد رشد اقتصادی چین در سال گذشته تحت فشار کنترل‌های ضد ویروس و رکود املاک و مستغلات به دومین پایین‌ترین سطح خود در حداقل چهار دهه گذشته رسیده است. شماره جهانی 2 اقتصاد در سال 2022 3 درصد رشد کرد که کمتر از نصف 8.1 درصد سال قبل بود.

این دومین پایین‌ترین نرخ سالانه حداقل از دهه 1970 پس از سال 2020 بود، زمانی که رشد در آغاز همه‌گیری ویروس کرونا به 2.4 درصد کاهش یافت، اگرچه فعالیت‌ها پس از محدودیت‌هایی که میلیون‌ها نفر را در خانه‌های خود نگه داشت و اعتراض‌ها برداشته شد، احیا می‌شود.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما