چگونه سقف قیمت نفت G7 به کاهش درآمد روسیه کمک کرده است

در اوایل ژوئن، به دستور دولت بایدن، رهبران آلمان مقامات ارشد اقتصادی کشورهای گروه 7 را برای یک کنفرانس ویدئویی گرد هم آوردند تا به روسیه ضربه مالی بزرگی وارد کنند.

آمریکایی ها سال گذشته در یک سلسله مکالمات یکباره تلاش کرده بودند تا ایده ای غیرمعمول و آزمایش نشده را به همتایان خود در اروپا، کانادا و ژاپن گوشزد کنند. مقامات دولت می خواستند سعی کنند قیمتی را که مسکو می تواند برای هر بشکه نفتی که در بازار جهانی می فروشد محدود کند. جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری، این طرح را چند هفته قبل در نشست وزرای دارایی در بن، آلمان ارائه کرد.

استقبال متفاوت بود، تا حدی به این دلیل که سایر کشورها مطمئن نبودند که دولت چقدر جدی است که ادامه دهد. اما تماس در اوایل ژوئن شکی باقی نگذاشت: مقامات آمریکایی گفتند که به ایده سقف قیمت نفت متعهد هستند و از دیگران خواستند که در این زمینه شرکت کنند. در پایان ماه، رهبران گروه 7 این مفهوم را امضا کردند.

در حالی که گروه 7 در حال آماده شدن برای ملاقات مجدد این هفته در هیروشیما، ژاپن است، داده های رسمی و بازار نشان می دهد که این ایده آزمایش نشده از زمان اعمال سقف قیمت در دسامبر به دستیابی به اهداف اولیه دوگانه خود کمک کرده است. به نظر می رسد این سقف روسیه را مجبور می کند که نفت خود را با قیمت کمتری نسبت به سایر تولیدکنندگان اصلی بفروشد، در حالی که قیمت نفت خام بلافاصله پس از حمله روسیه به اوکراین به میزان قابل توجهی از سطح خود کاهش یافته است.

داده‌های روسیه و آژانس‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که درآمدهای مسکو کاهش یافته است و این امر باعث شده است که انتخاب‌های بودجه‌ای که مقامات دولت می‌گویند می‌تواند شروع به مختل کردن تلاش‌های جنگی این کشور کند، مجبور کند. رانندگان در آمریکا و جاهای دیگر در پمپ بنزین بسیار کمتر از آن چیزی که برخی تحلیلگران می ترسیدند پرداخت می کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی در ماه گذشته گزارش داد، درآمدهای نفتی روسیه در ماه مارس نسبت به سال قبل 43 درصد کاهش یافته است، اگرچه حجم فروش کل صادرات این کشور افزایش یافته است. این هفته، آژانس گزارش داد که درآمدهای روسیه اندکی افزایش یافته است، اما همچنان 27 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. دریافت‌های مالیاتی دولت از بخش‌های نفت و گاز نسبت به سال گذشته نزدیک به دو سوم کاهش یافته است.

مقامات روسی مجبور شده اند نحوه مالیات بر تولید نفت را تغییر دهند تا برخی از درآمدهای از دست رفته را جبران کنند. همچنین به نظر می رسد که آنها پول های دولتی را برای شروع ساخت شبکه کشتی ها، شرکت های بیمه و سایر موارد ضروری تجارت نفت خرج می کنند، تلاشی که مقامات اروپایی و آمریکایی می گویند نشانه بارز موفقیت است.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مصاحبه ای گفت: سقف قیمت روسیه کار می کند و بسیار خوب کار می کند. پولی که آنها برای ایجاد این اکوسیستم برای حمایت از تجارت انرژی خود خرج می کنند، پولی است که نمی توانند برای ساخت موشک یا خرید تانک خرج کنند. و کاری که ما به انجام آن ادامه خواهیم داد این است که روسیه را مجبور کنیم این نوع انتخاب های سخت داشته باشد.”

برخی از تحلیلگران تردید دارند که این طرح تقریباً به همان خوبی که مقامات دولتی ادعا می کنند، حداقل در مورد درآمدها کار می کند. آنها می گویند که داده هایی که بیشترین استناد در مورد قیمت هایی که روسیه برای نفت صادراتی خود دریافت می کند قابل اعتماد نیست. و آن‌ها می‌گویند داده‌های دیگر، مانند گزارش‌های گمرک از هند، نشان می‌دهد که مقامات روسی ممکن است از اقدامات فریبکاری دقیق برای فرار از سقف و فروش نفت خام با قیمت‌های بسیار بالاتر از حد مجاز استفاده کنند.

استیو سیکالا، اقتصاددان انرژی در دانشگاه تافتز، گفت: «من نگران هستم که ناامیدی دولت بایدن برای ادعای پیروزی با سقف قیمت، مانع از آن می‌شود که آنها واقعاً آنچه را که کار نمی‌کند اعتراف کنند و اقداماتی را انجام دهند که ممکن است به پیروزی آنها کمک کند.» در مورد فرار بالقوه زیر کلاه نوشته است.

سقف قیمت به‌عنوان راه‌حلی برای فرار از مجازات‌های مالی که ایالات متحده، اروپا و دیگران در مورد صادرات نفت روسیه بلافاصله پس از تهاجم اعلام کردند، ابداع شد. این مجازات ها شامل منع دموکراسی های ثروتمند از خرید نفت روسیه در بازار جهانی بود. اما در اوایل جنگ، آنها اساسا نتیجه معکوس دادند. آنها هزینه تمام نفت را در سطح جهان بالا بردند، صرف نظر از اینکه کجا تولید می شود. قیمت‌های بالاتر درآمدهای صادراتی بی‌سابقه‌ای را به مسکو رساند، در حالی که قیمت بنزین آمریکا را به بالای 5 دلار در هر گالن رساند و به کاهش محبوبیت رئیس جمهور بایدن کمک کرد.

دور جدید تحریم های اروپا قرار بود در ماه دسامبر به شدت به نفت روسیه ضربه بزند. اقتصاددانان در وال استریت و در دولت بایدن هشدار دادند که این مجازات ها می تواند نفت را از بازار خارج کند و قیمت ها را دوباره افزایش دهد. بنابراین مقامات دولت تصمیم گرفتند سعی کنند از تسلط غرب بر تجارت کشتیرانی نفت – از جمله نحوه حمل و نقل و تامین مالی آن – استفاده کنند و معامله سختی را بر روسیه تحمیل کنند.

بر اساس این طرح، روسیه می‌توانست به فروش نفت ادامه دهد، اما اگر می‌خواست به زیرساخت‌های کشتیرانی غرب دسترسی داشته باشد، باید با تخفیف شدید به فروش می‌رساند. در ماه دسامبر، رهبران اروپایی توافق کردند که سقف را 60 دلار در هر بشکه تعیین کنند. آنها با سایر کلاهک ها برای انواع مختلف فرآورده های نفتی، مانند گازوئیل، همراه شدند.

بسیاری از تحلیلگران نسبت به کارآمد بودن آن تردید داشتند. سقفی که بیش از حد تنبیهی بود، این پتانسیل را داشت که روسیه را تشویق کند تا میزان نفتی که پمپاژ و فروش می کند را به شدت محدود کند. چنین حرکتی می تواند قیمت نفت خام را به سمت آسمان بکشاند. از طرف دیگر، سقفی که بیش از حد مجاز بود ممکن بود به هیچ وجه بر فروش و درآمد نفت روسیه تأثیر نداشته باشد.

هیچ کدام از این دو سناریو اتفاق نیفتاده است. روسیه در بهار امسال کاهش متوسطی از تولید خود را اعلام کرد، اما تقریباً در همان سطح تولید خود در زمان آغاز جنگ ادامه داد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی، سقف قیمتی را یک «سوپاپ اطمینان» مهم و سیاستی حیاتی خواند که روسیه را مجبور به فروش نفت با قیمتی بسیار کمتر از قیمت‌های معیار بین‌المللی کرده است. مقامات وزارت خزانه داری تخمین می زنند که نفت روسیه اکنون 25 تا 35 دلار در هر بشکه کمتر از سایر نفت ها در بازار جهانی معامله می شود.

“روسیه کارت انرژی را بازی کرد و برنده نشد.” بیرول در گزارشی بهمن ماه نوشت. با توجه به اینکه انرژی ستون فقرات اقتصاد روسیه است، جای تعجب نیست که مشکلات آن در این زمینه منجر به مشکلات گسترده تری شود. کسری بودجه این کشور در حال افزایش است زیرا هزینه های نظامی و یارانه ها به جمعیت آن تا حد زیادی بیشتر از درآمد صادراتی آن است.

مقامات دولت بایدن می گویند که هیچ مدرکی دال بر فرار گسترده روسیه وجود ندارد و آقای بایدن. تحلیل سیکالا از گزارش‌های گمرک هند، افزایش هزینه حمل و نقل نفت روسیه به هند را که در داده‌های گمرک گنجانده شده است، محاسبه نمی‌کند. یکی از مقامات کاخ سفید به خبرنگارانی که با او سفر می کردند گفت. بایدن روز پنجشنبه در هیروشیما گفت که رهبران گروه 7 در نشست آخر هفته خود تدابیر جدیدی را برای مقابله با فرار از سقف قیمت ها اتخاذ خواهند کرد.

هیچ بحثی وجود ندارد که جهان از آنچه به طور خصوصی بزرگترین نگرانی مقامات بایدن در تابستان گذشته بود اجتناب کرده است: دور دیگری از افزایش سرسام آور قیمت نفت.

رانندگان آمریکایی روز دوشنبه به طور متوسط ​​برای هر گالن بنزین حدود 3.54 دلار پرداخت می کردند. این رقم نسبت به سال گذشته تقریباً یک دلار کاهش داشت و به هیچ وجه نزدیک به 7 دلار در هر گالن نیست که برخی از مقامات دولت از آن می ترسیدند که آیا سقف در جلوگیری از شوک نفتی دوم ناشی از تهاجم روسیه شکست خورده باشد. قیمت بنزین یک منبع تسکین ملایم برای آقای است. بایدن از آنجایی که تورم بالا همچنان مانع از تایید او در میان رای دهندگان می شود.

پس از افزایش شدید در ماه‌های پس از تهاجم روسیه، قیمت جهانی نفت به سطح اواخر سال 2021 بازگشت. این سقوط تا حدی ناشی از سرمایش اقتصادی در سراسر جهان است، و حتی زمانی که تولیدکنندگان بزرگی مانند عربستان سعودی تولید خود را کاهش داده اند، همچنان ادامه دارد.

کاهش قیمت های جهانی به کاهش درآمد روسیه کمک کرده است، اما این همه ماجرا نیست. قیمت های فروش گزارش شده نفت صادراتی روسیه موسوم به اورال دو برابر قیمت جهانی نفت برنت کاهش یافته است.

رهبران گروه 7 که این هفته در ژاپن برگزار می شود، احتمالاً زمان زیادی را صرف این سقف نخواهد کرد، در عوض به سایر تلاش های جمعی برای محدود کردن اقتصاد و درآمد روسیه روی خواهد آورد. و بزرگترین برندگان از تصمیم سقف در اجلاس سران نخواهند بود.

مقامات وزارت خزانه داری در گزارش اخیر خاطرنشان کردند: «ذینفعان مستقیم بیشتر کشورهای نوظهور و کشورهای کم درآمدی هستند که نفت را از روسیه وارد می کنند».

اشاره مقامات به تعداد انگشت شماری از کشورهای خارج از گروه 7 – به ویژه هند و چین – بود که از این سقف به عنوان اهرمی برای پرداخت تخفیف برای نفت روسیه استفاده کردند. نه هند و نه چین به تلاش رسمی برای سقف نپیوستند، اما این مصرف کنندگان نفت آنها هستند که پایین ترین قیمت ها را از آن می بینند.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما