چرا تخمک گذاری می تواند آسیب برساند و چگونه درد را تسکین دهیم؟

آن پیچ و تاب مرموز در یک طرف پایین شکم شما که در کنار پریود شما رخ نمی دهد؟ یکی که مدام هر ماه و تقریباً در اواسط سیکل قاعدگی شما برمی گردد؟ این احساس به احتمال زیاد درد مرتبط با تخمک گذاری یا، همانطور که در دنیای پزشکی شناخته می شود، mittelschmerz (اصطلاح آلمانی برای “درد میانی”) است.

به گفته دکتر، تعیین میزان شیوع درد تخمک گذاری دشوار است، زیرا در بیشتر موارد، آنقدر خفیف است که زنان آن را گزارش نمی کنند. جنا توروسی، دانشیار مامایی و زنان در دانشگاه کلمبیا. برخی تخمین ها نشان می دهد که 40 درصد از زنان در سنین باروری تقریبا هر ماه آن را احساس می کنند. شناسایی آن نیز می تواند دشوار باشد. این احساس ممکن است برای چند دقیقه باقی بماند یا ممکن است برای ساعت ها ادامه یابد. گاهی اوقات احساس گرفتگی خفیف یا برای دیگران آنقدر دردناک است که با آپاندیسیت اشتباه می شود.

تحقیقات بسیار کمی در مورد mittelschmerz وجود دارد، با تنها تعداد انگشت شماری از مقالات منتشر شده در این زمینه، که بسیاری از آنها یا به اوایل دهه 1900 باز می گردند یا کوچک هستند و بر عوارض نادر پزشکی متمرکز هستند. دانیل بریتکوپف، متخصص زنان در کلینیک مایو. او گفت: «در مورد چرایی آن چیز زیادی وجود ندارد. “و بسیار کمی از تحقیقات مربوط به تجربه روزانه است.” برای مثال، هنوز مشخص نیست که چرا برخی از زنان اصلاً در هنگام تخمک گذاری درد را تجربه نمی کنند.

دکتر گفت: تخمک گذاری یک فرآیند نسبتاً پیچیده است. الیزابت گینزبورگ، معاون انجمن پزشکی باروری آمریکا و استاد زنان و زایمان در دانشکده پزشکی هاروارد. این شامل یک فولیکول (کیسه ای پر از مایع در تخمدان است که یک تخمک را حمل می کند) که در عرض چند روز به شدت رشد می کند، از کمتر از چهار میلی متر تا بیش از 10 میلی متر. هنگامی که فولیکول بالغ شد، تخمک از سطح خود به بیرون رانده می شود. دکتر “هر تخمک گذاری اساسا یک کیست پاره شده است.” گینزبورگ گفت. سونوگرافی ها نشان داده اند که تخمک گذاری همزمان با یک انفجار کوچک مایع و گاهی خون در سطح تخمدان است. گینزبورگ گفت. از آنجایی که تخمک گذاری در یکی از دو تخمدان انجام می شود، کسانی که درد را احساس می کنند متوجه خواهند شد که در دو طرف متناوب از یک چرخه به چرخه بعدی رخ می دهد.

دکتر دکتر “بیماران من اغلب ناباروری دارند و در تلاش برای باردار شدن هستند، بنابراین وقتی این درد را احساس می کنند به نوعی آرامش می یابند.” گینزبورگ گفت.

مشخص نیست که کدام بخش از فرآیند تخمک گذاری ممکن است باعث درد شود. یک مطالعه در سال 1980 که سطح هورمون ها و اندازه فولیکول ها را اندازه گیری کرد، نشان داد که زنان درد را قبل از ظهور تخمک گزارش کرده اند که نشان می دهد این درد ممکن است یک “رویداد قبل از تخمک گذاری” باشد. یک توضیح این است که انبساط فولیکول می تواند منجر به گرفتگی شود. گینزبورگ گفت.

دکتر گفت: دو مقصر بالقوه دیگر وجود دارد. آپارنا سریدار، متخصص زنان و زایمان در UCLA Health: هورمون لوتئینیزه کننده به نام LH که باعث پارگی فولیکول می شود و پروستاگلاندین ها که مواد هورمون مانندی هستند که انقباضات عضلانی (و در نتیجه گاهی اوقات درد) از جمله در عضلات اطراف مانند روده را تحریک می کنند. . او گفت که افزایش LH باعث افزایش پروستاگلاندین ها می شود.

به عنوان مثال، نوجوانانی که به تازگی قاعدگی را شروع کرده اند، معمولاً درد تخمک گذاری را احساس نمی کنند. سریدر گفت. این به احتمال زیاد به این دلیل است که، اگرچه فولیکول‌های آن‌ها منبسط می‌شوند، اما در آن مرحله از زندگی خود تخمک‌گذاری نمی‌کنند و بنابراین سطوح بالایی از LH یا پروستاگلاندین ندارند.

درد تخمک گذاری نباید ناتوان کننده باشد و درد شدیدی که پس از 24 ساعت فروکش نکرده است نشانه مشکل بزرگتری است. Breitkopf گفت. او گفت: “من دیده ام که وقتی مردم برای این کار وارد می شوند، به نقطه ای رسیده است که بسیار بد است و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.” “گاهی اوقات به اندازه کافی بد است که ممکن است مجبور شوند از کار خود مرخصی بگیرند.”

در برخی موارد، به عنوان مثال، درد ممکن است نشان دهنده خونریزی داخلی بیش از حد از فولیکول پاره شده باشد که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. زنان مبتلا به آندومتریوز یا آنهایی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند که باعث زخم شدن تخمدان‌هایشان شده است، درد حادتری در حوالی تخمک‌گذاری احساس می‌کنند.

متخصصان می گویند که دارو و درمانی که به دردهای پریود کمک می کند، باید به مدیریت بیشتر موارد درد خفیف تخمک گذاری، مانند داروهای مسکن بدون نسخه، کمک کند. دکتر “یک بسته حرارتی نیز می تواند مفید باشد.” توروسی گفت.

برای کسانی که در تلاش برای باردار شدن نیستند و درد مانع فعالیت های روزمره می شود، کنترل هورمونی بارداری گزینه دیگری است زیرا تمایل دارد تخمک گذاری را به طور کامل متوقف کند. سریدر گفت. “این می تواند زندگی را آسان تر کند.”

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما