چرا از کارلوس کی روش می ترسند؟

کارلوس کی روش، سرمربی سرشناس موزامبیکی-پرتغالی این روزهای فوتبال ایران به مهم ترین چالش فوتبال ایران تبدیل شده است. به راستی پس از انتخاب مهدی تاج به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال ایران، حضور کارلوس کی روش در تیم ملی تجدید شد و هر ساعت اخباری مبنی بر آمدن یا عدم حضور این مربی در فوتبال ایران به گوش می رسد. مهدی تاج قبل از اینکه به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، بازگشت کی روش به فوتبال ایران را شعار انتخاباتی می کرد و حالا فوتبالیست ها منتظرند تا ببینند وعده تاج عملی می شود یا خیر. در این میان، مشکل تیم ملی و البته سرمربی آن، دراگان اسکوچیچ، نکته اصلی است. تاج برخلاف قول نوری که داده، در پاسخ به این سوال که آیا کیروش را برمی گرداند یا نه، سکوت می کند؟ شاید او هنوز نمی داند چه کسی رای نهایی برای بازگشت به ایران را می دهد.

به هر حال اما کارلوس هنوز نیامده، دعوا و دوستی در فضای فوتبال و ورزش ایران شکل گرفته است. حامیان او رویکرد او را تنها راه موفقیت تیم ملی در جام جهانی می دانند و حریفان او می گویند او در آزمون مردود شد و دوباره تلاش کرد. اگرچه این موضوع تمام ماجرا نیست. به راستی چه کسی دوست دارد کارلوس به ایران بیاید و چه کسی از حضور کوروش در ایران می ترسد؟

تندانا دولت باحوزور کیروش

مهدی تاج می گوید در مورد تیم ملی به تنهایی تصمیم می گیرد اما درباره سرمربی تیم ملی تمام واقعیت را نگفته است. هر بار برای انتخاب سرمربی باید نه تنها چراغ سبز وزارت ورزش، بلکه نظر دولتمردان نیز لحاظ شود. این موضوع البته به نظر مشورتی هم هست و دخالت در امور فدراسیون با داستان فرق می کند. با این حساب می توان گفت دولت یعنی وزارت ورزش و نمایندگان مجلس از کارلوس کی روش استقبال می کنند. این استقبال فراتر از مسائل فنی است. به عبارت دیگر، همگروهی آسان ایران در جام جهانی با دو کشور انگلیس و آمریکا، حساسیت کشورهایی را که دولت ایران رسما با آنها مشکل دیپلماتیک دارد، افزایش داده است. بر این اساس مایه خیر و برکت است که از دید دولت، حضور کارلوس کی روش در تیم ملی مبتنی بر تجربه و شناخت او از بازیکنان تیم ملی ایران و هم تیمی های ایران در جهان است. جام. مرز باریکی بین موفقیت و موفقیت وجود دارد. واضح است که ایران نه با دراگونس و نه با کی روش شانس چندانی برای صعود از گروه خود در جام جهانی ندارد، اما نحوه بازی و نتیجه گرفتن مقابل رقبای دیپلماتیک برای کشور مهم است. به همین دلیل است که تاج اولین شماره حضور کیروش در ایران را حل شده می بیند. او بدون شک و بدون اطلاع از چشم وزارت ورزش و دولت به عهد خود عمل نکرد.

برخورد با بازیکنان تیم ملی

این یکی از آن اتفاقات نادری است که احتمالا فقط در فوتبال ایران رخ می دهد. مهدی تاج با بازیکنان سرشناس تیم ملی ایران به خصوص آنهایی که مخالف ادامه همکاری با اژدها هستند معامله کرده است. تاج از بازیکنان خواست تا در مسیر ریاست فدراسیون فوتبال از او حمایت کنند و در مقابل کارلوس کی روش را به عنوان سرمربی ببینند یا حداقل مجبور نباشند با دراگان اسکوچیچ به جام جهانی بروند. این ماجرا برای مهدی طارمی و همراهانش در حمایت از تاج و توبیخ نمایندگان مجلس در همین راستا معنادار بود. حال، اما این رویداد را باید از زاویه دیگری نیز نگریست. بازیکنان اصلی تیم ملی فعلی حداقل چهار یا حداقل پنج نفر از همکاری با کی روش خوشحال هستند. آنها با وجود نیامدن جام به ایران همیشه خواستار تمدید قرارداد این مربی بوده اند. این رابطه دو طرفه است و کی روش علاوه بر شناخت کافی از فوتبال ایران، ارتباط بسیار خوبی با بازیکنان تیم ملی دارد. او حتی شنیده است که اگر نظر بازیکنان تیم ملی را بخواهند برای انتخاب تیم و هدف فوتبال مدرن توصیه می کند. بنابراین کیروش می تواند به یکپارچگی و همبستگی کافی دست یابد و آنچه را که به خاطر دوستی از دست رفته بود به تیم ملی بازگرداند. او علاوه بر شناخت رقبای خود، شناخت کافی از فوتبال ایران در سطح ملی و باشگاهی دارد و نیازی به زمان خرید ندارد.

کارلوس کی روش

با وجود این چند فاکتور، کارلوس کی روش علاوه بر داشتن دانش و تجربه مربیگری بیشتر نسبت به دراگان اسکوچیچ، حریفانی نیز در ایران دارد. بیشتر این مخالفت ها را می توان در برنامه های تحلیلی شبکه سه بعدی دید که به طور رسمی حضور کیروش را دوباره برنامه ریزی می کنند. منتقدان کی روش هم دلایلی برای نیاوردن این مربی دارند که البته تا حدودی جای بحث دارد. شاید یکی از دلایلی که باعث ایجاد ترس در این افراد می شود، مطرح شدن موضوعاتی مانند دلال ها باشد. خدای عزیز، دوست عزیز، دراگان اسکوچیچ، بهترین و واقعی حامی برنامه فوتبال، بی پروا این نظریه را مطرح می کند و می گوید: «منافع برخی دلال ها به کی روش وصل است و هر بار این موضوع را اعلام می کنند و انتظار من از کی روش با رزومه اش این بود که جام جهانی آسیا یک جا آورد اما این توافق صورت نگرفت اما اگر تصمیم بگیریم از مرحله مقدماتی فراتر نرویم، می گذاریم تهیه کننده برنامه فوتبال بهترین باشد. این اولین بار نیست که کارلوس کی روش و یارانش مورد تهمت قرار می گیرند. هرچند در هشت سال اخیر بارها این موضوع از سوی مخالفان این مرد پرتغالی مطرح شده است اما هنوز هیچ مدرکی برای آن وجود ندارد. در عین حال شایعاتی از این دست درباره اسکوچیچ و یارانش نیز مطرح است و گفته می شود او با توجه به «پکیج ها» لیست تیم ملی را اعلام می کند. حداقل در چنین شایعاتی، هر دو مربی برابر هستند و مخالفان آنها نظرات مشترکی دارند.

Кирош، быстрой брай фарара ро в беход мехди таж؟

این یکی با واقعیت سازگارتر است. ترس اصلی از حضور کوروش در ایران از سوی حریفان به «بازی» مربوط می شود. افرادی که چنین افکاری دارند، در گروه مخالفان کیروش و مهدی تاج هستند. مهدی تاج برای کسب رای نام کارلوس کی روش را ذکر کرده وگرنه می داند با این مربی پرتغالی نتیجه ای نخواهد گرفت. عقاید او در این زمینه روشن است; تاج از کیروش برای پوشاندن کار خود استفاده می کند. اگر موفق شد می گوید مدیریت مستقر نیست و اگر موفق نشد می گوید مردم خواستند. خداداد عزیزی نیز چنین دیدگاهی دارد. اگر واقعاً کیروش ما را به مرحله بعد می برد، او را بیاورید، اما اتفاقی نمی افتد. اگر تاج هم همکاری کرد، اختراع جریان استراتژیک بود. یک سرمربی به دلیل اینکه کارمند فدراسیون است نمی تواند به رئیس فدراسیون اعتراض کند. نامی که مطرح شد، ستاد انتخاباتی کی روش بود. تاج فرد باهوشی است. روش بحث رسمی نیست و ریسک آن بسیار زیاد است. او طرفداران زیادی دارد اما در بین رهبران نیز مخالفان زیادی دارد.

حال، اما مشکل این است که همان ریسک در این انتخاب وجود دارد. هیچ خطر واقعی وجود ندارد که پاسخ خاصی برای آن وجود داشته باشد. آیا تضمینی برای موفقیت کی روش در جام جهانی با تیم ملی ایران وجود دارد؟ اگر نه، آیا می توان چنین تضمینی را با Dragon Skocchich گرفت؟ این تساوی در آینده ممکن است تنها توسط پایگاه مردمی تغییر کند، نظر دولت مثبت و اتحاد بازیکنان تیم ملی با رئیس فدراسیون جای خود را به مرد پرتغالی خواهد داد. با وجود اینکه او مخالفانی دارد، اما همچنان از محبوبیت خاصی در بین طرفدارانش برخوردار است. محبوبیت تماشاگران زن استقلالی که برای اولین بار در دیداری از لیگ برتر به ورزشگاه آمدند، نام کی روش را مقابل اسکوچیچ فریاد زدند. کار اژدها سخت تر از روزهایی است که هر ثانیه باید توانایی های خود را ثابت می کردند.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما