واردات قفل شکسته; آیا باید منتظر کاهش قیمت خودرو بود؟

فرارو- در حالی که پس از تاخیرهای فراوان، واردات خودرو از ابتدای آذرماه از سر گرفته می شود، اما تاثیر این موضوع بر بازار خودرو بسیار حائز اهمیت است، کارشناسان معتقدند با توجه به محدودیت هایی که دولت در این زمینه در نظر گرفته است، عملا نمی توان امیدوار بود. با آزادسازی واردات، بازار خودرو راه را برای کاهش قیمت ها باز می کند.

لطفا فرار کنید مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه طبق مصوبه دولت تنها حداقل شرایط برای عرضه خودرو در بازار از نظر کمی فراهم می شود. در رفتن گفت: با توجه به اینکه از نظر ارزشی اکثر خودروهای اروپایی، ژاپنی و کره ای قابل واردات نیستند و تنها مدل هایی مانند یاریس، کرولا، میراژ، مگان و … امکان واردات را دارند.

دادفر خاطرنشان کرد: تنها در این میان رقابت در رده خودروهای چینی ایجاد شده است و این خودروها می توانند با کاهش قیمت مواجه شوند اما در مجموع کاهش قیمت قابل توجهی نخواهد داشت زیرا هزینه های واردات خودرو از جمله عوارض و حقوق گمرکی، مالیات علاوه بر ارزش افزوده، انواع محصولات در نظر گرفته شده برای واردات در مدت ممنوعیت واردات با کاهش مواجه نبوده است، بنابراین نمی توان انتظار داشت که قیمت ها با کاهش همراه باشد، بنابراین آزادسازی واردات از این طریق باعث سقوط قیمت نمی شود، بلکه تنها باعث افزایش عرضه در بازار می شود، هرچند ممکن است با پایان واردات، شوکی به بازار وارد شود، اما این موضوع موقتی خواهد بود.

واردات قفل شکسته;  آیا باید منتظر کاهش قیمت خودرو بود؟سمت و سوي بازار خودرو پس از آزادسازي واردات
امرالله امینی کارشناس بازار خدور د گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه واردات نمی تواند بازار خودرو را ساماندهی کند، گفت: با توجه به حجم و ارزش واردات خودرو و همچنین محدودیت های تعیین شده برای این منظور، به نظر نمی رسد که بازار خودرو در پایان کار، با تغییر و تحول مواجه خواهد شد، از طرفی واردات گمرکی در عصر مدرن واردات خودرو مشخص نیست که چقدر تعیین می شود، بنابراین نمی توان انتظار داشت که پس از پایان واردات، بازار خودرو با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر اگر مبنا را بر اساس آنچه در آیین نامه جدید است در نظر بگیریم، میانگین قیمت خودروهای وارداتی حدود 700 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و با توجه به اینکه طبق اعلام مسئولان وزارتخانه خودروهای اقتصادی وارداتی هستند، این رقم برای قشر متوسطی که خودروهای اقتصادی رانندگی می کنند بسیار سنگین است، در نتیجه فقط قشر ثروتمند می توانند از خودروهای وارداتی با این ارقام استفاده کنند.

امینی گفت: بنابراین در چنین شرایطی نمی توان امیدوار بود که واردات باعث کاهش قیمت خودرو شود، زیرا در عمل این امکان وجود دارد که با مالیات و عوارض گمرکی که دولت در آینده تعیین خواهد کرد. میانگین قیمت واردات خودرو نیز 1 میلیارد تومان افزایش می یابد. البته در چنین شرایطی تنها کمتر از 5 درصد مردم می توانند خودروی وارداتی بخرند، از طرفی باید توجه داشت که حداکثر 50 هزار خودرو می توان پیش بینی کرد که اگر سال را در نظر بگیریم بسیار است. کوچک است و نمی تواند بسیار موثر باشد.

مدرس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه دولت کمپین ناموجهی را برای واردات خودرو آغاز کرده است، افزود: در این زمینه باید به دو نکته توجه کرد، اول اینکه خودروهای وارداتی قابل رقابت با بازار و صنعت خودرو نیستند، زیرا برای انجام این کار، الزامات خاصی باید رعایت شود، در غیر این صورت انحصار خودروسازان بزرگ ادامه خواهد داشت، بنابراین واردات خودرو تفاوت چشمگیری در بازار ایجاد نخواهد کرد.

وی ادامه داد: همانطور که گفته شد قیمت ها تفاوتی نخواهد داشت زیرا قیمت خودرو طی چند سال گذشته عمدتا به دلیل افزایش تورم و سیاست های نادرست اقتصادی دولت افزایش یافته است و نمی توان انتظار داشت که قیمت خودرو افزایش یابد. خودرو فقط با آزادسازی واردات کاهش می یابد.»

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه تنها توافق می تواند قیمت خودرو را کاهش دهد، ادامه داد: با توجه به اینکه خودروسازان داخلی از جمله پژو، رنو و برخی شرکت های آسیایی در صورت امضای مجدد توافق هسته ای توسط ایران و غرب. ، دوباره به بازار ایران بازخواهد گشت، این موضوع می تواند همکاری خارجی را برای شرکت های راهداری تسهیل کند، این موضوع می تواند زمینه را برای انتقال دانش و فناوری به صنعت خودروسازی مدرن فراهم کند و امکان واردات قطعات را فراهم کند که می تواند مستقیماً داشته باشد. تاثیر بر قیمت خودرو در بازار

امینی تصریح کرد: از سوی دیگر باید به این موضوع اشاره کرد که این موضوع تنها منجر به کاهش حداکثر 30 درصدی قیمت ها می شود، بنابراین نمی توان شاهد کاهش عجیب بازار خودرو ناشی از احیای بازار بود. بررسی شود، بنابراین خریداران خودرو که منتظر کاهش شدید قیمت هستند، منتظر چنین موضوعی نباشند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه صنعت خودرو از مشکلات عدیده ای رنج می برد، خاطرنشان کرد: انحصار اولین معضل جدی صنعت خودرو است که سال هاست به دلیل عدم وجود رقابتی که در صنعت خودرو حاکم بوده این موضوع منجر به پایین آمدن آن شده است. -محصولات باکیفیت در این صنعت باعث عصبانیت شدید مردم و همچنین مشتریان خودرو شده است، بنابراین برای رفع این وضعیت باید صنعت و بازار خودرو رقابتی باشد، از سوی دیگر دخالت دولت در این صنعت منشأ آن است. دستگیری ها و مشکلات فراوان وقتی دولت انتهای خودرو را از این شرکت ها حذف نکند و خصوصی سازی واقعی صورت نگیرد، وضعیت صنعت خودرو بهتر نمی شود.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما