هنر در ترمینال A جدید نیوآرک داستان های نیوجرسی را بیان می کند

حرکت کن، لا گاردیا. ترمینال A فرودگاه بین المللی لیبرتی که به تازگی تکمیل شده است، با دو اثر هنری جدید و به یاد ماندنی همراه است.

از زمانی که اداره پیشرفت کار 10 نقاشی دیواری توسط آرشیل گورکی را در سال 1937 برای ساختمان اداری فرودگاه نیوآرک سفارش داد – تنها دو مورد از آنها هنوز باقی مانده است و اکنون در موزه هنر نیوآرک نگهداری می شود – فرودگاه نیوجرسی به هنرهای مهمی مباهات نکرده است. .

مراسم برش روبان روز سه‌شنبه، تأسیسات یک میلیون فوت مربعی را افتتاح می‌کند که انتظار می‌رود تا قبل از پایان سال به روی عموم باز شود.

ریک کاتن، مدیر اجرایی اداره بندر نیویورک و نیوجرسی، آژانسی که بر بازسازی 2.7 میلیارد دلاری نظارت دارد، می‌گوید: «ما سعی کرده‌ایم هنر را به بخشی از کل ساخت فرودگاه تبدیل کنیم – برای اینکه جذاب و الهام‌بخش باشند. در نیوآرک و همچنین تحول 8 میلیارد دلاری فرودگاه لاگاردیا.

برای کمیسیون های هنری در ترمینال A نیوآرک، طراحی و ساخته شده توسط معلم پرینی/پارسونز، یک شورای مشورتی به رهبری شورای هنرهای ایالت نیوجرسی با نمایندگانی از موزه هنر نیوآرک و دانشگاه راتگرز، در میان سایر ذینفعان محلی، نام هایی را ارائه کردند. از هنرمندان برای بررسی اولیویه، 54 ساله، یک هنرمند مفهومی مستقر در فیلادلفیا، و لایقا نونا یاور، 37 ساله، یک نقاشی دیواری ساکن نیوآرک، از میان فهرست نهایی شش هنرمندی که برای ارائه پیشنهاد دعوت شده بودند، انتخاب شدند.

بعلاوه، شورای مشورتی، آثار هنری موجود توسط 27 هنرمند محلی را از بین بیش از 160 ارسالی انتخاب کرد تا هم بر روی بنر دیجیتالی خوش آمدگویی در سطح حرکت و هم از طریق عکس‌ها و تصاویر در مقیاس بزرگ در سراسر ترمینال نمایش داده شود. اینها شامل تصویری از ساعت غول پیکر کلگیت، یک مکان دیدنی شناخته شده رو به منهتن پایین در ساحل جرسی، توسط آندری جرزی لخ، یک مهاجر لهستانی مستقر در شهر جرسی است. این برنامه از آثار هنری موقت و چرخشی که حداقل یک سال از طریق قراردادهای مجوز در معرض دید قرار می گیرند، توسط اداره بندر با 500000 دلار اضافی پشتیبانی می شود.

کوین اوتول، رئیس اداره بندر و بومی نیوجرسی می‌گوید: نیوجرسی همیشه دارای بحران هویت بوده است، ما همیشه در سایه نیویورک ایستاده‌ایم. «نیوجرسی می‌تواند داستان خود را درباره تاریخ غنی و مردمش تعریف کند. این سرزمین مهاجران است که این ایالت را از نظر فرهنگی بسیار ثروتمند کرده است.»

لایگا نونا یاور که در سن 14 سالگی از اکوادور به برانکس نقل مکان کرد و اکنون 15 دقیقه از فرودگاه نیوآرک در لناپه بزرگتر زندگی می کند، گفت: “بدون نیوآرک، من هنرمند امروزی نبودم – این یک پایگاه خانگی زیبا بود.” قلمرو “من با ایده فرودگاه ارتباط دارم زیرا من یک مهاجر بومی و اروپایی هستم که به مکانی که مهاجران در ایالات متحده جمع می شوند مهاجرت کرده ام.”

لایگا برای اولین بار در نوجوانی شروع به کشیدن نقاشی دیواری غیرقانونی روی دیوارها کرد. اکنون این نقاش آموزش دیده توسط راتگرز با مشاغل، موسسات و شهر روی نقاشی های دیواری مبتنی بر جامعه در مرکز شهر نیوآرک کار می کند. رهبری خدمه بزرگی از دستیاران و مذاکره چندین لایه از تاییدیه‌ها با آژانس‌های مختلف در پروژه فرودگاه، عملکرد مشترک او را به سطح جدیدی رسانده است.

روایت‌های شخصی و فرهنگی از نقاشی دیواری پر جنب و جوش و جشن او با عنوان «میان گذشته آینده» خبر می‌دهد که 350 فوت در سراسر سالن ورودی ترمینال A و سطح سالن امتداد دارد. لایگا با تکیه بر حس دوره ای زمان، پرتره هایی از چهره های شناخته شده و مبهم متصل به سایت نیوجرسی از سراسر تاریخ را نقاشی کرده است.

یک پسر جوان لنی-لناپ به نام ماتیاس «گرگ خندان» الیس، بارها و بارها در حال رقصیدن در سراسر افق پانورامای نیوآرک و منهتن ظاهر می‌شود که از هوبوکن با لاک‌پشت‌های باتلاقی بومی و مرغ مینای پرنده، بنفشه و گل رز – گل‌های ایالتی، می‌رقصند. نمايندگي سارا وان، خواننده جاز، سارا وان، اولين خلبان سياه‌پوست و بومي، مارشا پي. جانسون، فعال حقوق تراجنسيتي‌ها و دوروتيا لانگ عکاس – همگي با ارتباط با نيوجرسي – با تصاويري از كارگران گمنام فرودگاه آميخته شده است. مکانیک ناتانیل کوای، اصالتا اهل غنا.

لایگا گفت: «این به این ایده برمی‌گردد که چه کسی را جشن می‌گیریم و چه کسی را می‌توان روی نقاشی دیواری در مقیاس کلیسا قرار داد. او تقریباً 20 شخصیت خود را از حدود 800 نفری که او در مورد آنها تحقیق کرده و از آنها عکس گرفته بود، کمرنگ کرد. این هنرمند که به طور کامل در استودیوی خود تولید شد، پس‌زمینه‌ای از تصاویر شبح‌آلود را روی پارچه‌های پلی‌استر چاپ کرد، که در بالای آن او و دستیارانش تمام فیگورها و رنگ‌های پیش‌زمینه را در بخش‌هایی که سپس به پشتی آلومینیومی روی دیوار فرودگاه چسبانده بودند، با دست نقاشی کردند.

این هنرمند گفت: فرودگاه یک تئاتر است. “این مانند یک جعبه صابون است، جایی که می توانید به تمام جهان برسید.”

کارین اولیویه که به طور مکرر در مکان‌های عمومی کار می‌کند، جایی که نصب‌های مجسمه‌سازی چند رسانه‌ای او اشیاء و دیدگاه‌های آشنا را دستکاری می‌کنند، کارین اولیویه عمیقاً در یک سایت غوطه‌ور می‌شود. برای فرودگاه، او تجربیاتی را در نظر گرفت که همه مسافران به اشتراک گذاشته بودند. اولیویه که در بروکلین بزرگ شد و اغلب از فرودگاه نیوآرک برای دیدار با پدربزرگ و مادربزرگش در دریای کارائیب استفاده می کرد، گفت: «من به لحظات حساس پرواز و فرود فکر می کردم. (او در ترینیداد به دنیا آمد.) “مهم نیست من چند سال دارم، این نقطه ای است که نوعی انتظار ناشناخته ها، شگفتی ها، و هیبت های سفر وجود دارد.”

اولیویه با استفاده از برخاستن و فرود به‌عنوان نقطه عزیمت مفهومی خود، «رویکرد» را خلق کرده است – دو مجسمه که سه سطح ترمینال A را می‌برند. این مجسمه که بیش از 52 فوت در هوا آویزان است، بزرگترین نصب او تا به امروز است.

هر دو مجسمه پشته‌ای از 17 حلقه فلزی شناور و موازی هستند که عکس‌های پانوراما از نیوجرسی در بالا و پایین هر دایره مسطح حک شده‌اند که قطر آنها بین 5 تا 19 فوت است. به نظر می رسد شکل کلی سیال و تلسکوپ کننده مجسمه ها، در پیکربندی های متضاد یین یانگ، در حین دور زدن آنها فشرده و منبسط می شود. مناظر تکه تکه‌ای از خطوط افق نیوجرسی، بنادر کشتیرانی، باتلاق‌های نمکی و زیرساخت‌ها، مانند گردونه بدنام آن، در موزاییک‌های سرگیجه‌آور در هم می‌آیند و دوباره مرتب می‌شوند.

اولیویه با همکاری دو عکاس حرفه‌ای، حدود 5000 عکس گرفت، از جمله نماهای روز و شب از زمین که به بالا نگاه می‌کردند و از هوا به پایین نگاه می‌کردند – که در طول تعداد انگشت شماری هلیکوپتر سواری هیجان‌انگیز و همچنین از برج کنترل فرودگاه نیوآرک و یک تراس پنت‌هاوس Eleven80 گرفته شده‌اند. یکی از بلندترین ساختمان های نیوآرک. اولیویه 68 عکس را برای قطعه نهایی انتخاب کرد و طلوع خورشید را در نماهای روز در یک مجسمه و غروب خورشید را تا شب در مجسمه دیگر گروه بندی کرد. او همچنین پرسپکتیو هر یک را تغییر داد: مناظر کج‌شده رو به آسمان با نگاه کردن به مجسمه‌ها قابل مشاهده است در حالی که زوایای چشم پرنده به حلقه‌های معلق دیده می‌شود.

اولیویه که به طور تصادفی اجمالی از نقاشی دیواری لایگا نونا یاور را در یکی از نماهای بالای سر خود به تصویر کشید، گفت: «این وارونگی و تغییر ادراکی نوری بازتاب نوعی سرگردانی موقتی است که ما هنگام سفر در مناطق زمانی و مکان‌های مختلف احساس می‌کنیم. مرکز شهر نیوآرک او گفت که او علاقه مند است که چگونه می تواند بینندگان را غافلگیر کند، “یک رمان منظره آشنا یا عجیب بسازد،” او گفت، “در حالی که حس فوری یک مکان بسیار خاص را فرا می خواند.”

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما