نحوه خرید و فروش تغییر مسکن چگونه است؟

فرارو- رئیس سازمان اخیرا اعلام کرده است که مشاوران املاک حق تنظیم قراردادهای خرید و فروش، رهن و اجاره و سایر قراردادها را تحت عنوان دلالی یا واسطه ندارند. آنها فقط می توانند خریدار و فروشنده، مالک و مستأجر و … را معرفی کنند.

بر اساس این گزارش، به گفته رئیس سازمان، سامانه ثبتی به همین منظور در حال راه اندازی است تا سایر مشاوران املاک تنها بتوانند مشتریان را به یکدیگر معرفی کنند و کد معامله و کشف از طریق سامانه قابل پیگیری است. . در سایر موارد و بر اساس مصوبه هیئت وزیران که توسط دستیار اول رئیس جمهور ابلاغ شد، نحوه محاسبه حق الزحمه مشاوران املاک از درصد طرفین معامله به مبلغ ارزش منطقه ای معاملات که سالانه توسط کمیسیون تقویم املاک تعیین می شود.

بر این اساس تعیین کارمزد بنگاه های معاملات ملکی بر اساس درصدی از قیمت معامله که موجب بهره مندی شرکت ها از گرانی مسکن شده بود، لغو شد. بر اساس این مصوبه نرخ حق الزحمه مشاوران املاک به صورت سالانه تعیین و هر سال تغییر می کند.

به نظر می رسد تمام اقدامات دولت و قوه قضائیه در زمینه محدودسازی اختیارات مشاوران املاک با هدف کاهش هزینه خرید مسکن برای مردم باشد.در تهران، گلی خسروی، رئیس و معاون رئیس جمهور اتحادیه مشاوران املاک قصد همکاری در این زمینه را ندارد، چون گلی خسروی به خبرنگار گفت که متواری است، وارد این موضوع نمی شود و رئیس سازمان نیز پاسخ خود را ثبت نمی کند، زیرا این موضوع یک امر اصولی است، اشتباه کردند و در نهایت حتی به این موضوع پاسخی هم ندادند.

افزایش فشار بر مشاوران املاک؛  آیا سبک املاک و مستغلات تغییر می کند؟کار واقعی مشاوران املاک، ارتباط مشتری و مالک است
ماشن اولاد کارشاناس پایهر maskon dr گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه واقعیت این است که درک درستی از فعالیت واسطه گری در بازار مسکن وجود ندارد، گفت: اظهارات رئیس سازمان مبنی بر اینکه کار مشاوران املاک تنها با معرفی مشتری تمام می شود غیرممکن است. ، زیرا کار واقعی آنها واسطه گری است تا بتوانند خریدار و فروشنده را به یکدیگر متصل کنند.

وی افزود: هزینه مبادله مسکن در بازار بسیار بالاست، به عبارت دیگر زمانی که فردی به دنبال خانه ای برای خرید یا فروش است باید به بنگاه املاک مراجعه کند، از سوی دیگر صاحب ملک چه برای فروش و چه برای فروش اجاره نیز باید همین کار را انجام دهد، در چنین شرایطی مشاوران املاک به دنبال فروشنده یا تک واحدی هستند که موقتی باشد و البته این کار دارای هزینه خودش

اولاد گفت: اصولاً کار دلالی بازار ملک در ایران با سایر نقاط دنیا متفاوت است و انجام می دهد و کار دیگری را نمی پذیرد اما در حال حاضر با توجه به اینکه یک ملک به چند نفر سپرده شده است. شرکت ها، افراد زیادی درگیر آن هستند، بنابراین ممکن است مشاوری برای آن زمان تعیین شود، اما موفق نباشد، بنابراین هزینه های یک بنگاه با آن سوکر در یک تعدیل نمی شود می کند.

این کارشناس املاک افزود: بنابراین اگر تصمیم گرفته شود که مشاوران املاک فقط مقدمه داشته باشند و مطابق آنچه رئیس سازمان ثبت شده اشاره کرده اند در مرحله تنظیم قرارداد حضور نداشته باشند، در عمل به سایر واقعیات اشاره شده است. مشاوران املاک کار نمی کنند و معامله نمی کنند آنها کار خود را می بندند، زیرا تمام کارهای آنها توسط مالک به خریدار معرفی می شود و اگر پول بین آنها رد و بدل نشود، شرکت ها آن را جمع آوری می کنند، زیرا در پایان معامله، کمیسیون برای قراردادها پرداخت می شود.

وی ادامه داد: اگر روش میانجی گری در بازار مسکن اصلاح شود و از این وضعیت سنتی خارج شود، هزینه کمیسیون املاک نیز کاهش می یابد، اما اگر دولت و قوه قضائیه بخواهند مشاوران را از این شغل حذف کنند، این غیر ممکن است. است.

افزایش فشار بر مشاوران املاک؛  آیا سبک املاک و مستغلات تغییر می کند؟شیوه میانجی گری مسکن در ایران باید اصلاح شود
مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در چند دهه گذشته همواره بحث حق کمیسیون مشاوران املاک مطرح بوده است، گفت: پیش از این حق کمیسیون املاک 0.5 درصد بود اما با توجه به افزایش قیمت مسکن، این میزان نیست. در دهه 1960 اختلافات زیادی بر سر این بود که آیا کمیسیون باید 0.5 درصد باشد یا یک درصد.

وی افزود: اما نکته حائز اهمیت این است که حق کمیسیون مشاوران املاک ارتباط مستقیمی با افزایش قیمت مسکن دارد زیرا با افزایش قیمت مسکن، حق کمیسیون نیز افزایش می یابد و این قیمت بستگی به میزان افزایش قیمت مسکن دارد. اندازه و اندازه بنا و همچنین منطقه جغرافیایی در گذشته متغیر بوده است.

سلطان محمدی با بیان اینکه املاک در کیشور نیاز به بهبود دارد، گفت: وقتی ملکی را به یک شرکت می فروشید افراد زیادی روی آن کار می کنند، شرکت های دیگر هم چنین املاکی دارند، در چنین شرایطی چرخه نمی گیرد. مکان صحیح، اگر سیستمی به گونه ای طراحی شده باشد که خریدار، فروشنده و مشاور همگی به آن دسترسی داشته باشند، گردش اطلاعات به درستی انجام می شود و کار فروش یا اجاره ملک با سهولت بیشتری انجام می شود.

این کارشناس املاک اضافه کرد: از طرفی اگر شرکتی با ملکی برخورد کند، مشاوری که برای اولین بار آگهی ملک را در سامانه بارگذاری کرده درصدی از پورسانت دریافت می کند و از این وضعیت خارج می شود و مردم از این وضعیت خارج می شوند. برای خرید، فروش یا اجاره ملک با مشکل بسیار کمتری روبرو هستید.

وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی وقتی می خواهید خانه خود را بفروشید، شما به عنوان مالک با یک مشاور قرارداد محکم می بندید و او شروع به بازاریابی برای اموال شما می کند و وقت خود را به نحوی به شیوه خود می گذراند. در سیستم هایی که وجود دارد، گردش اطلاعات ملک به راحتی و به درستی انجام می شود و در صورتی که مشاور دیگر نیز موفق به معامله شود، حق کمیسیون بین دو مشاور تقسیم می شود.حقوق خودآگاه و وجود دارد. مشکل دیگری بین آنها وجود ندارد، این روش میانجیگری کشور باید در ایران نیز اجرا شود، اما من معتقدم در حال حاضر چشم اندازی برای اجرای این پرونده وجود ندارد.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما