مردی در اعتراض به پیشنهاد عضویت در سوئد اوراق ناتو را سوزاند

مردی روز چهارشنبه در اعتراض به درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو، صفحاتی از قوانین ناتو را سوزاند و پس از برنامه ریزی برای سوزاندن یک متن مذهبی، دنده خود را تغییر داد.

پلیس محلی گفت که تظاهرات در شهر هلسینبورگ در جنوب سوئد مسالمت آمیز بود و جمعیتی متشکل از 200 نفر را به میدان شهر جذب کرد. به گفته پلیس، لوکاس لیونگ‌کویست گفت که او یک متن مذهبی را که به‌طور تصادفی از کیسه‌ای حاوی قرآن و دو متن دیگر انتخاب شده بود، خواهد سوزاند. معلوم نبود دیگر متون چه می‌بودند.

این تظاهرات برنامه ریزی شده که توسط رسانه های خبری سوئد پوشش داده شد، پس از آتش زدن قرآن در بیرون مسجدی در استکهلم ماه گذشته در عید قربان، که یکی از تعطیلات مهم مسلمانان است، به یک بحث پرتنش تبدیل شد و منجر به اعتراضات و محکومیت های گسترده شد.

این اپیزود همچنین به تنش‌ها با ترکیه افزوده بود، ترکیه که تا حدودی به دلیل پناه دادن سوئد به مخالفانی که آنها را تروریست می‌داند، از جمله فعالان طرفدار کردها، تلاش سوئد در ناتو را متوقف کرده بود. در یک تغییر ناگهانی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه موافقت کرد که راه را برای ورود سوئد باز کند.

سوئد، در میان سایر کشورها، با نحوه رسیدگی به اعتراضات مربوط به آتش زدن قرآن دست و پنجه نرم کرده است. منتقدان آنها را تحریک کننده نفرت مذهبی می نامند و دولت این اعمال را اسلام هراسی خوانده و هشدار داده است که آتش زدن عواقبی برای امنیت سوئد دارد. اما دادگاه‌های سوئد تصمیم‌های مقامات مبنی بر امتناع از مجوز چنین اعتراض‌هایی را لغو کرده‌اند و گفته‌اند که شواهد کافی مبنی بر برهم زدن نظم و امنیت عمومی برای نقض حقوق آزادی بیان ندارند.

مقامات محلی به آقای لیونگ کویست با استناد به حقوق آزادی بیان، مجوز اعتراض صادر کرد. ماتیاس سیگفریدسون، یک کمیسر پلیس در شهرستان اسکان، که شامل هلسینبورگ است، گفت: «ما نمی توانیم به درخواست آزادی بیان نه بگوییم.

پس از موافقت ترکیه با حمایت از پیشنهاد سوئد، آقای. به نقل از پایگاه خبری Aftonbladet، لیونگ کویست گفت که او نظر خود را تغییر داده است و به جای آن یک نسخه از اساسنامه ناتو را می سوزاند. به گزارش افتونبلادت، بدون اشاره به جزئیات، او ابتدا گفته بود که می خواهد یک متن مذهبی را بسوزاند تا تلاش کند روند پیوستن به ناتو را به تاخیر بیندازد یا متوقف کند.

به گفته سخنگوی پلیس، در تظاهرات روز چهارشنبه، این مرد بابت هرگونه تخلفی که در طول مسیر ایجاد کرده بود عذرخواهی کرد و گفت که قصد او این بود که مخالفت خود را با ناتو ابراز کند. او قبلا گفته بود که می خواهد از آزادی بیان حمایت کند.

موضوع قرآن سوزی در اروپا اخیراً بحثی را در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برانگیخت که روز چهارشنبه قطعنامه ای را به تصویب رساند و از کشورها خواست قوانین خود را برای جلوگیری از نفرت مذهبی بررسی کنند. با این حال، کشورها، از جمله ایالات متحده، با این قطعنامه مخالفت کردند و گفتند که اگرچه مخالف عدم تساهل مذهبی هستند، اما این اقدام به آزادی بیان لطمه می زند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما