لیست نهایی تیم ملی با یک شگفتی

تیم ملی فوتبال ایران قرار است 30 فروردین ماه در قطر و در اولین بازی مرحله گروهی خود در جام جهانی به مصاف انگلیس برود. با وجود اینکه زمان زیادی تا شروع این بازی باقی نمانده اما کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی ایران هنوز لیست 26 نفره تیم ملی برای جام جهانی را اعلام نکرده و خیلی ها منتظر هستند. مسافران بدانند که ایران قطعا در جام جهانی خواهد بود. البته این انتظار هم تاثیر چندانی ندارد; چرا که با توجه به عملکرد بازیکنان و سلیقه کارلوس کی روش می توان حدس زد که تقریبا 22 بازیکن ایرانی قطعا در ترکیب تیم ملی ایران حضور خواهند داشت. وی اعلام کرد در این بین اگر امید ابراهیمی در بازی با نیکاراگوئه مصدوم نمی شد این تعداد 23 نفر بود. اگر چنین موضوعی قطعی باشد، این سوال در مورد حضور احتمالی چهار بازیکن دیگر در تیم ملی باقی می ماند. অব্রে ম্র কার নেফার ম্যান বে ক্দান ক্দান ؛ چرا که تقریباً سه نفر از آنها فینالیست هایی هستند که احتمالاً به جام جهانی می روند و ممکن است تنها یک شگفتی در لیست نهایی تیم ملی باشد. شگفتی این است که البته سه گزینه احتمالی باقی مانده است و شانس زیادی برای حضور در ترکیب و بازی در جام جهانی نخواهند داشت.

ناگفته نماند که در فوتبال چیزی به نام قانون صددرصدی وجود ندارد و این لیست علاوه بر اینکه با تفکرات کارلوس کی روش در تضاد است، در شرایطی است که مصدومیت لحظه ای بازیکنان را از بین نمی برد. کی روش روز پنجشنبه امید ابراهیمی را از دست داد و این هفته سرمربی فوتبال اروپاست.

آنهایی که قطعی هستند

همانطور که در بالا اشاره شد با توجه به اردوهای اخیر کی روش و همچنین تفکرات خاص این مربی پرتغالی می توان به لیست بازیکنانی که او برای پست های مختلف در نظر دارد پی برد.

دروازه بان: علیرضا بیرانوند، امیر ابیدزاده و حسین حسینی

بعید است که این دستور العمل هیچ شگفتی نداشته باشد. بیرانوند دروازه بان واقعی تیم ملی ایران در جام جهانی است و می تواند مطمئن باشد که در این جام رکوردهای زیادی را خواهد شکست. امیر عابدزاده دروازه بان لژیون ایران است و بعد از وقفه در یکی دو سال اخیر هدایت تیم ملی را بر عهده داشت. علاقه کی روش به بازیکنانی که خارج از لیگ ایران بازی می کنند باعث می شود او به سختی از دست بدهد. سید حسین حسینی که یکی دو فصل است درخشش ثابتی دارد به یکی از بهترین دروازه بان های لیگ تبدیل شده و بعید به نظر می رسد که او اخراج شود.

مدافع راست: رامین رضاییان و صدیق محرمی

تقریبا همه چیز در مورد این دو بازیکن قطعی است. کارلوس کی روش واقعا به مدافع رامن علاقه مند است. این دو به خوبی از افکار یکدیگر آگاه هستند. با توجه به ایده های روش، جایی که بازیکنان از موقعیت بدنی تضمین شده برخوردار هستند، بعید است که رامین با شوک غیرمنتظره ای مواجه شود. علاوه بر محرم صالح، گزینه دیگر قطعی است. محرمی در فصول گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و خیلی ها معتقدند او می تواند مدافع تیم ملی در جام جهانی باشد.

هافبک: حسین کنعانی زادگان، مجید حسینی، مرتضی پورعلیگونجی، شجاع خلیل زاده

مشکل این پست هم تقریبا قطعی است. کی روش مدافع مورد اعتماد کنعانی ها و پورعلیگنجی نیز مدافع مورد علاقه این مربی است. با توجه به عملکرد بازیکنان خط دفاعی تیم ملی در این بخش، حضور این چهار مدافع میانی در لیست نهایی کارلوس کی روش برای جام جهانی تقریبا قطعی است.

مدافع جناح چپ: ابوالفضل جلالی، میلاد محمدی، امید نورافکین، احسان حاج صفی

شاید ترافیک این خط زیاد باشد. اما با توجه به توانایی امید نورافکین و احسان حاج صفی می توانند در صورت نیاز پست های دیگر را نیز پوشش دهند. در این بین مدافع جدیدی ظاهر شد و مدافع مورد علاقه کارلوس کی روش شد: ابوالفضل جلالی. شاید خیلی ها نام او را در لیست نهایی تیم ملی نیاوردند. اما او در بازی های زیر نظر او خوب بازی کرد، نشانه مثبتی از خود نشان داد و توانست جایگاهی برای خود در تیم ملی به دست آورد.

هافبک: سعید عزت اللهی، سامان قدوس، احمد نوراللهی و وحید امیری

تجربه، سبک و کیفیت بازی این بازیکنان باعث شد که چندان نگران جام جهانی نباشند. عزت اللهی و وحید امیری در جام جهانی قبلی نیز رضایت کارلوس کی روش را کسب کرده اند. اما احمد نوراللهی در یکی دو سال اخیر پیشرفت زیادی کرده و تجربه خود را افزایش داده است. سامان قدوس نیز با حضور در لیگ برتر انگلیس کیفیت بالای بازی خود را ثابت کرده است. این ها از جمله هافبک هایی هستند که می توان آنها را به طور قطعی در لیست 26 نفره کارلوس کی روش برای جام جهانی قرار داد.

مهاجمان: علی قلی زاده، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، کریم انصاری فرد و سردار آزمون

هر یک از این نام ها وزن خود را در نظر می گیرند. خط حمله تیم ملی ایران برخلاف سایر خطوط زمین از کیفیت بسیار قابل قبولی برخوردار است. درست است که در میان این بازیکنان، اخیرا فقط مهدی طارمی درخشیده و همچنان بازیکن تک ستاره فوتبال ایران در دنیای حرفه ای محسوب می شود. اما حضور سردار آزمون سطح فنی این مهاجم را در لورکوزن ارتقا داده است. سردار اما با مصدومیت غیرمنتظره ای مواجه شد و کارلوس کی روش را زیر نظر گرفت. البته کاپیتان عنوان به جام جهانی می رسد و حتی می تواند از همان بازی در ترکیب اصلی قرار بگیرد. غیر قابل بحث در این بخش را می توان جذب کریم انصاری‌فرد کرد. بازیکنی که حتی در دوره های قبل و با حضور کارلوس کی روش در ترکیب اصلی حضور نداشت. اما واقعیت این است که اگر کریم در لیست نهایی قرار نگیرد، آیا مهاجم دیگری با چنین کیفیتی در لیست 26 نفره قرار خواهد گرفت؟ پاسخ منفی است.

لیست احتمالی بازیکنان:

مهدی ترابی، میلاد سرلک و علی کریمی

هر سه نفر به همان اندازه که از حضور در لیست نهایی تیم ملی راضی هستند باید جایی برای شوک هم در نظر بگیرند. واقعیت این است که مصدومیت امید ابراهیمی و نبود یک هافبک با ویژگی های دفاعی، سوال و احتمال را در این دپارتمان بیشتر کرده است. علی کریمی می تواند گزینه ای برای پرکردن جای خالی امید ابراهیمی باشد. و با رهایی از مصدومیت بازی های قابل قبولی در ترکیب کایزرسپور داشته است. با وجود این در این زمینه نمی توان به راحتی از کنار میلاد سرلیک عبور کرد. او همچنین بازیکنی است که در دو فصل اخیر بسیار ثابت قدم بوده و هر بار که در زمین حضور داشته، عملکرد چشمگیری داشته است.

وضعیت مهدی ترابی نیز تقریباً به همین منوال است. درست است که این بازیکن در این فصل در پیراهن پرسپولیس چندان درخشید. اما در یکی دو تدارکات اخیر برای تیم ملی نمایشی داشت و می توانید او را در لیست هم ببینید.

آخرین نفر

فهرست افراد بیست‌و‌شم، کارلوس کی‌روش مهم‌ترین راز پیش رو است. با نگاهی به لیست بازیکنانی که در بالا نام برده شد، به نظر می رسد با توجه به ترافیک بالای خط هافبک و حمله، بازیکن باقی مانده را باید مدافع در نظر گرفت. یک مدافع راست یا شاید یک مدافع میانی.

حدس زدن آن تا حدودی دشوار است. اما اگر کیروش بخواهد همین تیم را برای جام ملت های آسیا آماده کند، شکی نیست که سامان فلاح، ملی پوش جوان 20 ساله، غافلگیرکننده خواهد شد. با وجود اینکه جای یک مدافع راست خالی است، تخصص دیگری نیز احساس می شود.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما