فرارو | جو چه بویی می دهد؟

از تجربه استشمام بوی تمشک گرفته تا جوشکاری و حتی لاک ناخن، اینها بوهایی هستند که فضانوردان از تجربه حضور در فضا کپی کرده اند. برخی آن را خوشایند و برخی دیگر آن را ناخوشایند توصیف می کنند.

به هر حال، آیا تا به حال فکر کرده اید که فضانوردان در مورد بوی فضا چه می گویند؟ از نظر فنی، آنها نمی توانند به طور مستقیم فضا را بو کنند، به این دلیل که بینی، حداقل بینی انسان، در شرایط خلاء کار نمی کند، و حتی اگر فضانوردان بخواهند فضا را بو کنند، برای این کار این کار را انجام می دهند. برداشتن کلاه ایمنی ضروری است، در این صورت همه ما می دانیم که پایان بدی خواهد داشت.

با این حال، شما می توانید جو را به طور غیر مستقیم بویید. توضیحات قبلی دونالد پتیت، فضانورد ناسا و تیم پیک، فضانورد آژانس فضایی اروپا، از بوی کباب تابستانی، نمونه هایی از آنچه فضانوردان پس از پیاده روی فضایی تجربه کرده اند، است.

اکنون محققان می توانند با استفاده از مواد شیمیایی و عناصر مختلف موجود در زمین و همچنین در مکان های دیگر کهکشان، در مورد بوی اشیاء در فضا فرضیه هایی را مطرح کنند.

«مارینا بارسنیلا»، دکترای پژوهشگر اختر زیست شناسی در دانشگاه «وستمینستر» و عطرساز مشهور، در مصاحبه ای درباره پروژه «آروم اتم» توضیح می دهد. پروژه ای که به دنبال بازسازی عطر و بوی فضاست.

ستاره شناسی؛ مولکول هایی که اجرام آسمانی و فضا را می سازند

همان اتم‌هایی که روی زمین می‌بینیم، ستاره‌ها، سیارات، دنباله‌دارها و سحابی‌ها را نیز تشکیل می‌دهند و مطالعه نحوه تعامل اتم‌ها با یکدیگر در محیط‌های کاملاً متفاوت برای تولید ترکیب‌های رایج و غیرعادی به نام اخترشیمی شناخته می‌شود.

مارینا بارسنیلا که نجومی خوانده و نزدیک به 30 سال در صنعت عطرسازی کار کرده است، می گوید: در حین تحصیل در رشته شیمی نجوم، به عنوان یک عطرساز، همیشه به این فکر می کردم که فضا چه بویی دارد.

سفر او برای اختراع بوهای جوی در نتیجه همین کنجکاوی آغاز شد. می گوید: می خواهم با مطالعه شیمی بدانم بوی مریخ، نپتون یا هر سیاره دیگری چیست.

فضا

عطرها بر اساس گزارش های فضانوردان

بارسنیلا می گوید: از سال ۱۳۹۶ این کار را انجام می دهم و واکنش مردم همیشه همین بوده و می گویند عجیب است.

او اعتراف می کند که هرگز مستقیماً با فضانوردان ارتباط برقرار نکرده است. با این حال، او می گوید که برخی از عطرهایی که ساخته است بر اساس داستان های چند فضانورد از جمله عطرهای ماموریت های آپولو و ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بوده است که به عنوان مثال از بوی غبار ماه روی خود صحبت کرده اند. لباس ها.

بارسنیلا می گوید: تقریباً بسیاری از فضانوردان گفته اند که در فضا بویی مانند گوشت زغالی یا لاستیک سوخته یا دود حاصل از جوشکاری استشمام کرده اند و در واقع یکی از عطرها به روایت دونالد پتیت بوی جوشکاری در فضا می دهد.

عطری که بر اساس سنت ریزه اندام ساخته می شد «فضا» نام دارد. این گزارش مربوط به زمانی است که ایستگاه فضایی بین‌المللی برای انجام چندین پیاده‌روی فضایی وارد قفل هوایی شد. هر بار که حیوان خانگی وارد می شد، همان بوی هیجان شیرین را استشمام می کرد.

فضای عطر

مشتری بو می دهد

بارسنیلا برای خلق و ارائه چهار رایحه فضایی ابتکار عمل را بر عهده گرفت و می‌گوید از دیدگاه تجربی، درک این بوها از ساده‌ترین رایحه‌ها برای عموم مردم است.

وی توضیح می دهد: پروژه «آروم اتم» در مجموع 24 رایحه دارد. من یک سفر کامل را اختراع کرده ام که از زمین به مرکز کهکشان راه شیری می رود. بنابراین شما روی ماه، مریخ و تمام سیارات دیگر مکث دارید.

جو چه بویی می دهد؟

وی افزود: به نظرم رایحه ای که بیشتر از همه دوست دارم بوی سیاره مشتری است.

این دانشمند عطرساز توضیح داد که بوی بد مشتری به این دلیل است که این سیاره لایه های مختلفی دارد که هر کدام ترکیب شیمیایی خاص خود را دارند.

و می گوید: بنابراین مشتری هر چقدر به عمق برود، شیمی و در نتیجه بو تغییر می کند. به عبارت دیگر، آنها پیچیده تر و بدبوتر می شوند. اما من از تغییرات ایجاد شده در شیمی و اینکه چگونه می توان با بوییدن اجزای مختلف این سیاره چیزهای زیادی یاد گرفت را دوست دارم.

فضای عطر

مخلوطی از رایحه تمشک و لاک ناخن

موشک با نام “Sagittarius B 2” بر اساس یک ابر مولکولی در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری ساخته شده است. بارسنیلا می‌گوید: این عطر سال‌ها پیش زمانی که مولکول اتیل فرمت را در این ابر کهکشانی کشف کردیم، تخیل همه را به خود جلب کرد.

بخشی از تعبیر این عطر از این واقعیت ناشی می شود که تمشک حاوی الکل اتیلیک نیز است.

بارسنیلا می گوید: ایده آلو و فضا تخیل مردم را تحریک می کند، بنابراین من آن را جشنواره فضایی می نامم، زیرا شما در آن آلو، الکل و لاک دارید که مردم آن را دوست دارند.

علاوه بر این، بیش از دویست مولکول مختلف در Sagittarius B2 در کهکشان راه شیری توسط طیف سنجی با استفاده از تلسکوپ های مادون قرمز و رادیویی شناسایی شده است. این نیز به ایجاد این عطر کمک کرده است.

سیارات

бой барот ماх

بارسنیلا برخی از عطرهای خود را “تند یا عجیب” توصیف می کند. با این حال، یکی از چیزهای دیگری که او به آن علاقه دارد، عطر ماه، نسخه خاصی از آن دارد. این عطر از توصیف فضانوردی به نام Gene Cernan الهام گرفته شده است که آن را به بوی باروت در لباس فضایی خود تشبیه کرده است. همچنین بر اساس شیمی ماه است که شامل دی اکسید سیلیکون، منیزیم و تیتانیوم است.

در نهایت، رایحه Red Mars چهارمین عطری است که شامل نت های گرد و غبار، گوگرد و کلر است. این عطر بر اساس داده های شیمیایی و کانی شناسی به دست آمده از سنجش از دور، اندازه گیری های محلی توسط فرودگرهای رباتیک و مطالعه شهاب سنگ های مریخ ساخته شده است.

طالع بینی

کاوش فزا با حس بویایی

مارینا بارسنیلا در این مصاحبه گفته است که تعبیر هر فردی از بوی فضا با دیگران متفاوت است. علاوه بر این، او به وجود رابطه نزدیک بین حس بویایی و حافظه اشاره می کند و استدلال می کند که تجربیات و خاطرات هر کسی با کشف یک رایحه متفاوت است.

هدف پروژه AromAtom این است که با فراتر رفتن از حس بینایی و شنوایی، علم را بیشتر در دسترس قرار دهد.

بارسنیلا می گوید: مثلاً وقتی مدرسه می رفتم تمشک داشتیم، سکه های زنگ زده داشتیم، یک ظرف غذایی داشتیم که بوی بدی داشت با اینکه کلم بروکلی و تخم مرغ آب پز بود و گاهی بوی گوگرد را هم حس می کردیم. بادام زمینی.

وی افزود: همه چیز در مورد پیوند دادن شیمی فضا با ابزارها و تجربیات روزمره است تا مردم بتوانند این رایحه ها را بسیار نزدیکتر احساس کنند، بنابراین آنقدر انتزاعی یا ترسناک نیستند.

محقق

AromAtom را برای غلبه بر موانع جستجو کنید

بارسنیلا توضیح داد: من تصور می کنم که برخورد با یک کودک در یک موضوع (مانند فضا) می تواند واقعا پیچیده باشد. بچه ها همیشه عجیب ترین سؤال ها را می پرسند و اگر معلمان نمی توانند به آنها پاسخ دهند، وقتی دانشمندان فضایی دارید که واقعاً می توانند به این سؤالات پاسخ دهند خوب است.

من همیشه از علم می ترسیدم. وقتی بچه بودم از درس علوم متنفر بودم و فکر می‌کردم خدای من خیلی احمق تر از آن هستم که این درس را بفهمم. من نمی توانم آن را درک کنم؛ این برای من نیست… حالا می دانم که تنها چیزی که برای این سفر نیاز داشتم وسیله نقلیه دیگری بود.

بارسنیلا می گوید که واکنش ها نسبت به تمرکز بر این حوزه باورنکردنی بوده است.

این سیاره شناس و عطرساز حرفه ای اولین بار در سال 2017 نمایشگاهی برگزار کرد و اکنون به این نقطه رسیده است. او در مورد تحقیقات آینده پروژه AromAtom برای پر کردن شکاف بین علم و عموم مردم هیجان زده است.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما