فرارو | بازاریاب الگو برای دلار

نگاهی به بازار در روز گذشته نشان می دهد که معاملات دلار نسبت به روز اول هفته پرنشاط شده است. اگرچه قیمت ها از ابتدای هفته روند نزولی را آغاز کرده و نسبت به روز شنبه 16 مهرماه حدود 3/1 درصد کاهش قیمت داشته است. اما به صورت روزانه روند معاملات قیمتی صعودی بوده است. این بدان معناست که اسکناس دلار در ابتدای روز با قیمت کمتری معامله می شد اما پس از آن قیمت افزایش یافت.

به گزارش دنیای اقتصاد، به عبارتی می توان گفت با تزریق دلار در صبح، بازارساز قیمت را یک سطح پایین می آورد، اما روند به گونه ای است که قیمت ها تا بعدازظهر افزایش می یابد، اما این افزایش به حدی است که قیمت از روز قبل فراتر نرود. به این ترتیب به نظر می رسد که دست سیاستمدار برای تزریق باز است و هدفمند حرکت می کند. از سوی دیگر کاهش تدریجی قیمت دلار نیز در کاهش قیمت سکه موثر بود، به طوری که در بازه زمانی یک هفته ای (از 19 مهرماه) قیمت سکه با کاهش 4 درصدی به سطح رسید. قیمت 14 میلیون و 820 هزار تومان.

رصد معاملات انجام شده در بامداد دیروز حاکی از آن است که قیمت دلار روند نزولی خود را آغاز کرد و قیمت تا 32 هزار و 100 تومان کاهش یافت. این کاهش به حدی بود که برخی معامله گران منتظر بودند کانال 32 هزار تومانی و قیمت دلار به 31 هزار تومان کاهش یابد. اما با ادامه بازار شرایط تغییر کرد به طوری که فشار نوسانگرها باعث شد قیمت های نقدی تا 32 هزار و 270 تومان افزایش یابد. این روند باعث افزایش معاملات روز جمعه نیز شد. آخرین قیمت معاملات جمعه به 32 هزار و 450 تومان رسید. به این ترتیب قیمت دلار از ۲۰ مهر که اوج تاریخی محسوب می شود حدود ۲/۳ درصد کاهش را به ثبت رساند.

به نظر می رسد تاکتیک سیاستمدار برای کنترل نوسانات نرخ ارز این است که بیشتر روی معاملات در نوبت اول تمرکز می کند و قیمت آنها را تعدیل می کند و اگرچه در معاملات بعدی تغییرات قیمتی ایجاد می کند، اما با تقویت عرضه در ابتدای روز، شکست قیمت انجام می شود. احتمال ادامه این حربه بازارساز در روزهای آینده و رسیدن قیمت دلار به کمتر از 32 هزار تومان وجود دارد.

بازاریاب الگو برای دلار

کاهش 4 درصدی قیمت سکه در یک هفته

سکه در آخرین روز یعنی هجدهمین روز از اولین ماه پاییز 14 میلیون و 820 هزار تومان معامله شد که نسبت به 10 ماه قبل که 15 میلیون و 420 هزار تومان بود، 600 هزار تومان کاهش داشته است. یعنی در بازه زمانی 8 روزه حدود 4 درصد از قیمت سکه کاهش یافته است. اما اگر با قیمت تاریخی سکه که در 22 خرداد ماه سال جاری به ثبت رسید و حدود 16 میلیون و 390 هزار تومان بود مقایسه کنیم، 6/9 درصد کاهش می یابد. قیمت سکه طلا در ایران تحت تاثیر دو عامل قیمت اونس طلا و قیمت دلار است. اما از نظر تجربی می توان گفت که تاثیر نوسانات دلار بر قیمت سکه بیشتر است.

محاسبات حاکی از آن است که ارزش سکه شخصی در روز گذشته حدود 13 میلیون و 300 هزار تومان بوده است، بنابراین حباب سکه که تفاوت قیمت روز سکه با ارزش سکه شخصی است حدود یک میلیون و 520 بوده است. هزار تومان فرمول ارزش یک سکه خاص از اجزایی مانند وزن سکه، قیمت دلار، قیمت اونس طلا و حق ضرب سکه گرفته شده است.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما