(عکس) کشف سنگ 400 ساله با یک هشدار پنهان

فرارو- خشکسالی جهانی امسال با اکتشافات مهم باستان شناسی همراه بوده است. از کشف یک شهر باستانی در بین النهرین تا بمب مربوط به جنگ جهانی در ایتالیا، همه آنها به دلیل کاهش شدید سطح آب رودخانه ها محقق شده است، اما در یکی از این اتفاقات، سنگ نوشته های مرموز ظاهر شد که کارشناسان معتقدند پیش بینی وضعیت فعلی خشکسالی بود

لطفا فرار کنید گرمایش جهانی دهه هاست که دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، اما در سال های اخیر این روند به حدی شدت یافته که کارشناسان آن را بحرانی ترین وضعیت ممکن اعلام کرده اند. به گفته این کارشناسان، اگر دولت ها اقدامات جدی و عاجل در این زمینه انجام ندهند، بشریت در مسیری برگشت ناپذیر قرار خواهد گرفت. در همین راستا برخی از کشورها بودجه اضطراری برای مقابله با تغییرات اقلیمی تهیه کرده اند که آخرین نمونه آن تصویب بودجه 430 میلیارد دلاری برای مقابله با تغییرات اقلیمی در آمریکاست.

(عکس) کشف سنگ کے ۰۰ سلے با عریمی کرموز

جدای از این اقدامات، در یکی دو سال اخیر جهان شاهد اتفاقات عجیب و غریب و به خصوص این تغییرات اقلیمی بوده است. گزارش های متعدد حاکی از خشک شدن بسیاری از برکه ها، دریاچه ها و حتی رودخانه هایی بود که در تاریخ خود هرگز خشک نشده بودند. آتش سوزی های گسترده نه تنها استرالیا و آمریکا، بلکه حتی قلب این قاره را فراگرفته است. به گفته آندریا تورتی، محقق ارشد مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا، خشکسالی کنونی در اروپا می تواند بدترین خشکسالی در 500 سال گذشته باشد. وی در نشست خبری 18 مردادماه امسال افزود: خطر خشکسالی در اروپا قطعا در سه ماه آینده اثرات منفی بیشتری را نشان خواهد داد.

(عکس) کشف سنگ کے ۰۰ سلے با عریمی کرموز

تاریخ نوشته شده روی سنگ در سال 1616

اما این پدیده جدا از اثرات منفی ناشی از گرمایش زمین و خشکسالی، پیامدهای جالب دیگری نیز به همراه داشت که یکی از مهم ترین آن ها پیدایش آثار تاریخی به دلیل کاهش آب رودخانه ها است. در یکی از این رویدادها، کتیبه ای سنگی مربوط به سال 1616 در سواحل رودخانه البه یافت شد که از جمهوری چک آغاز می شود و همچنین از آلمان می گذرد. جملات معمایی و کوتاهی که به آلمانی نوشته شده است به عنوان هشدار روی این سنگ نوشته شده است: «اگر مرا دیدی، گریه کن».

(عکس) کشف سنگ کے ۰۰ سلے با عریمی کرموز

نوشت؛ اگر مرا دیدی گریه کن! بر روی سنگ

کارشناسان می گویند احتمالا این نوع سنگ نوشته ها به عنوان نوعی خاطره برای حوادث ناگوار مانند خشکسالی ایجاد شده است. در واقع سازندگان آنها را در اعماق رودخانه قرار دادند به طوری که وقتی آب از رودخانه پایین می آمد و این سنگ ها دیده می شد، نشانه ای از آمدن خشکسالی بود. جالب است بدانید که تاریخ های دیگری قبل از سال 1900 روی این سنگ حک شده است که نشان می دهد خشکسالی های دیگری نیز در این منطقه رخ داده است.

اکنون پس از ده ها سال مخفی ماندن این سنگ دوباره از آب بیرون آمده است که نشان دهنده وقوع خشکسالی است و جریان کم آب رودخانه آلبا باید جدی گرفته شود. شاید باید هشدار این سنگ را جدی بگیریم و بر وضعیت فعلی که ایجاد کرده ایم گریه کنیم. شاید خیلی دیر شده باشد، زیرا این سنگ به وضوح هشدار می دهد که وقتی آن را می بینیم، تنها چیزی که از دست ما خارج می شود گریه است.

منبع: Sciencealert

نویسنده: مصطفی جرفی-فرارو

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما