شورای امنیت می شنود که سودان “کارگاه های آموزشی” سیاسی گسترده ای برگزار می کند و مرحله انتقال جدیدی را آغاز می کند

فولکر پرتس، نماینده ویژه دبیرکل در سودان و رئیس مأموریت کمک انتقالی سازمان ملل در این کشور، موسوم به یونیتامس، گفت: «امروز ما به راه‌حل نزدیک‌ترین راه‌حل هستیم، اگرچه چالش‌ها همچنان باقی است.»

توافقنامه تاریخی

آقای. پرتس آخرین جلسه توجیهی خود را در 8 دسامبر به شورا یادآوری کرد که در آن ماه از امضای یک توافقنامه چارچوب سیاسی مهم استقبال کرد.

این توافق تاریخی پس از ماه‌ها مذاکره در پی کودتای نظامی اکتبر 2021 انجام شد که انتقال به حکومت غیرنظامی را که پس از برکناری عمر البشیر، رئیس‌جمهور دیرینه سودان، در آوریل 2019 در جریان بود، از مسیر خارج کرد.

در ماه‌های پس از آن، گفت‌وگوهای جاری بین امضاکنندگان، دوره انتقالی جدیدی را در سودان آغاز کرده است.

“کارگاه های آموزشی” فراگیر

تعدادی از موضوعات مورد مناقشه در حال حاضر در یک فرآیند حساس مشورتی مورد بحث قرار می گیرد.

اینها شامل اصلاحات در بخش امنیتی و ادغام نیروهای مسلح، عدالت انتقالی و اجرای توافقنامه صلح جوبا در سال 2020 است که توسط دولت انتقالی و چندین گروه مسلح در منطقه دارفور سودان امضا شده است.

نماینده ویژه امروز گفت که مجموعه‌ای از «کارگاه‌های آموزشی» – که هر کدام صدها مرد و زن سودانی را گرد هم می‌آورد و طیف گسترده‌ای از اجتماعی، حرفه‌ای و سیاسی را نمایندگی می‌کند – قبلاً با تسهیل یک مکانیسم سه‌جانبه متشکل از اتحادیه آفریقا برگزار شده است. (AU)، مرجع بین دولتی توسعه (IGAD) و سازمان ملل متحد.

او گفت: «هر کارگاه فضایی را برای بحث‌های عمومی و شفاف در میان شهروندان سودانی از همه اقشار، از جمله گروه‌های اجتماعی که اغلب احساس بی‌صدایی می‌کنند، ایجاد کرد. پرتس.

پیشرفت های حیاتی

در حال حاضر، بسیاری از زمینه های اجماع از فرآیند مشورتی پدید آمده است.

به عنوان مثال، در این کارگاه که بر روی مسائل مربوط به شرق کشور متمرکز بود، شرکت کنندگان در مورد یک مجمع که راه را برای آشتی آینده در منطقه هموار می کند، به توافق رسیدند که یک پیشرفت مهم را رقم می زند.

کنفرانس ملی عدالت انتقالی، که روز دوشنبه به پایان رسید، در پیشبرد درک مشترک از پاسخگویی و مصالحه بسیار مؤثر بود.

با اشاره به اینکه مسائل اصلاحات در بخش امنیتی و ادغام مجدد نیروهای مسلح از حساس ترین عناصر مورد بحث است. پرتس گفت که رهبران نظامی و غیرنظامی اخیراً یک سند مشترک در مورد زبان و محتوای اصلاحات در بخش امنیتی امضا کردند که به مکانیسم سه جانبه اجازه می دهد تا آخرین کارگاه خود را تا پایان این هفته راه اندازی کند.

“زمان ضروری است”

نماینده ویژه ضمن تمجید از این روند، زنگ خطر را در مورد افزایش تنش بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در هفته های اخیر به صدا درآورد.

وی با درخواست برای کاهش تنش فوری، افزود که احزاب مدنی اکنون باید به سرعت بحث ها را در مورد مکانیسم های انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت نهایی کنند.

او گفت: «زمان ضروری است» و مقیاس چالش‌هایی را که سودان، مانند هر دولت جدید، با آن مواجه است، «بسیار عظیم» توصیف کرد.

نیازهای بشردوستانه در این کشور در سطح بی سابقه ای قرار دارد و حدود 15.8 میلیون نفر – حدود یک سوم جمعیت – به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و افزایش گرسنگی یک نگرانی جدی است.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما