سازمان حقوق بشر سازمان ملل تحقیقات حقوق بشر در ایران را آغاز کرد

این شورا که در جلسه ای ویژه در واکنش به بحرانی که در ماه سپتامبر به دلیل مرگ جینا مهسا امینی 22 ساله در بازداشت پلیس به وجود آمد، جلسه ای را شنید. تورک از «ذهنیت قلعه کسانی که قدرت را در دست دارند» در ایران انتقاد می کند.

او تاکید کرد که “استفاده غیرضروری و نامتناسب از زور” باید پایان یابد.

تصاویر دلخراش

او به اتاق مملو از جمعیت گفت: «اینکه ببینم در کشور چه اتفاقی می‌افتد برایم دردناک است. «تصاویر کودکان کشته شده. از زنانی که در خیابان ها کتک خورده اند. از افراد محکوم به اعدام

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد تاکید کرد که چگونه نیروهای امنیتی، به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای بسیج، از گلوله های جنگی، گلوله های پرنده و سایر گلوله های فلزی، گاز اشک آور و باتوم علیه جنبش اعتراضی استفاده کرده اند، زیرا این جنبش به 150 شهر و 140 شهر گسترش یافته است. دانشگاه های تمام استان های ایران

کمیساریای عالی قبل از درخواست برای تحقیقات مستقل در مورد همه موارد نقض حقوق بشر، خاطرنشان کرد که دفتر وی “ارتباطات متعددی” از ایران در مورد این قسمت، “از جمله تحقیقات داخلی” دریافت کرده است. و شفافیت»، آقای. ترک گفت.

تکذیب های رسمی

در پاسخ به اظهارات کمیساریای عالی، خدیجه کریمی، نماینده ایران، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، تاکید کرد که «اقدامات لازم» برای عدالت خواهی از سوی دولت، پس از خانم خانم، اتخاذ شده است. مرگ امینی اینها شامل تشکیل یک کمیسیون مستقل تحقیقات پارلمانی و همچنین یک تیم پزشکی قانونی بود.

وی ادامه داد: «اما قبل از اعلام رسمی تحلیل تحقیقات، واکنش مغرضانه و عجولانه تعدادی از مقامات غربی و مداخلات آنها در امور داخلی ایران، تجمعات مسالمت آمیز را به شورش و خشونت تبدیل کرد».

همچنین جواد رحمان، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران، در نشست ویژه – سی و پنجمین جلسه شورا از زمان تأسیس آن در سال 2005 – تاکید کرد که در هفته گذشته تلاش‌ها برای خاموش کردن معترضان از جمله علیه کودکان تشدید شده است.

کودکان قربانی در میان کشته شدگان

وی گفت که حداقل 60 تا 70 نفر از جمله پنج کودک که اکثراً از مناطق کردنشین بودند کشته شده اند. وی همچنین وضعیت شهرهای کردنشین پیرانشهر، جوانرود و مهاباد را «هشدارکننده» توصیف کرد.

وی گفت: «دولت ایران به طور مداوم گزارش‌های غیرمستند ارائه کرده و ادعاهایی را تکرار کرده است که ادعا می‌کند جینا مهسا بر اثر خشونت یا ضرب و شتم فوت نکرده است.» در گزارش های دیگر، دولت قتل کودکان توسط نیروهای امنیتی را رد می کند و مدعی است که آنها خودکشی کرده اند، از ارتفاع سقوط کرده اند، مسموم شده اند یا توسط “عوامل دشمن” ناشناس کشته شده اند.”

اینها سه نفر از حدود 400 نفری هستند که به دلیل دفاع از حق خود برای تعیین زندگی خود کشته شده اند.

احکام حجاب

از آنجایی که خانم بر اساس آخرین اطلاعات دفتر حقوق بشر سازمان ملل، امینی در پی دستگیری وی توسط پلیس اخلاق ایران در 13 سپتامبر به دلیل عدم رعایت حجاب مناسب، بیش از 300 نفر از جمله حداقل 40 کودک در اعتراضات کشته شدند.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان که در ابتدا خواستار برگزاری نشست ویژه شده بود، گفت: «و رژیم ایران اکنون معترضان را به مجازات اعدام تهدید می‌کند.» فقط به این دلیل که این زنان، مردان و کودکان می‌خواهند از حقوقی برخوردار شوند که همه ما می‌خواهیم از آن برخوردار شویم: زندگی با کرامت و بدون تبعیض.»

میشل تیلور، سفیر حقوق بشر ایالات متحده در ژنو، با تکرار این پیام، به شورا گفت که مردم ایران «خواستار چیزی بسیار ساده هستند، چیزی که اکثر ما در اینجا آن را بدیهی می‌دانیم: فرصت صحبت و شنیده شدن. ما شجاعت آنها را تحسین می کنیم، به ویژه زنان، دختران و جوانانی که شجاعانه خواستار احترام به حقوق انسانی خود و پاسخگویی در مورد تخلفات هستند.»

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما