زاویه ایالات متحده و اروپا برای توافق جدید برای حل اختلافات اقلیمی

واشنگتن – مقامات آمریکایی و اروپایی که این هفته در واشنگتن دیدار می کنند، در تلاش هستند تا در مورد خطوط کلی یک توافق تجاری محدود که به شرکت های اروپایی اجازه می دهد از برخی از مزایای قانون جدید آب و هوای دولت بایدن واجد شرایط باشند، به توافق برسند تا اطمینان حاصل شود که یک توافق بزرگ. منبع تنش بین متحدان

دولت‌ها امیدوارند که به زودی در روز جمعه، زمانی که رئیس جمهور بایدن با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا دیدار خواهد کرد، قصد خود را برای آغاز مذاکرات بر سر توافقی با تمرکز بر مواد معدنی حیاتی که در باتری خودروهای الکتریکی وارد می‌شوند، اعلام کنند. کاخ سفید.

مقامات آمریکایی همچنین گفتگوهای مشابهی را با دولت های ژاپن و بریتانیا انجام داده اند تا ببینند آیا می توان نوعی توافق جدید محدود را منعقد کرد که به شرکت های ژاپنی و بریتانیایی نیز بر اساس این قانون مزایای خاصی ارائه می دهد.

در مرکز بحث قانون کاهش تورم است، یک لایحه 370 میلیارد دلاری که پرزیدنت بایدن سال گذشته امضا کرد تا با تغییر تولید برق و صنعت خودرو در ایالات متحده، تغییرات آب و هوایی را کاهش دهد. این لایحه اعتبارات مالیاتی سخاوتمندانه ای را به مصرف کنندگان آمریکایی برای خرید خودروهای برقی جدید و دست دوم ارائه می کند، اما محدودیت های سختی را برای انواع خودروهایی که می توانند از این قوانین بهره مند شوند، اعمال می کند، به گونه ای که خودروسازان خارجی را به ضرر می رساند.

این قانون تصریح می‌کند که برای دریافت اعتبار مالیاتی، خودروها باید در آمریکای شمالی مونتاژ شوند و مواد لازم برای باتری‌های خود را از آمریکای شمالی یا از کشورهایی که ایالات متحده با آنها توافقنامه تجارت آزاد دارد تهیه کنند. علیرغم روابط نزدیک، ایالات متحده توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، ژاپن یا بریتانیا ندارد.

تصویب این قانون انتقاد شدید متحدان را برانگیخته است که می گویند شرکت های کشورهایشان مجازات خواهند شد. مقامات اروپایی به ویژه صریح صحبت کرده‌اند و استدلال می‌کنند که این لایحه در زمان حساسی برای اقتصاد اروپایی که در حال حاضر با اختلالات ناشی از جنگ در اوکراین و افزایش سرسام‌آور قیمت‌های انرژی مواجه است، ارائه می‌شود.

این مناقشه چشم انداز جنگ یارانه ای بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا را افزایش داده است و تهدیدی برای تیره شدن روابط در زمانی است که هر دو طرف در تلاش برای حفظ یک جبهه متحد علیه روسیه هستند.

اولگا خاکووا، معاون مدیر امنیت انرژی اروپا در مرکز انرژی جهانی شورای آتلانتیک، گفت: «فکر نمی‌کنم مقامات دولت آمریکا این سطح از عقب‌نشینی و این سطح از تحقیر این لایحه عظیم آب‌وهوا را پیش‌بینی کرده باشند». اما او گفت که اکنون احساسات کمی فروکش کرده است. ما در حال حاضر در این حالت هستیم که می خواهیم راه حلی پیدا کنیم.»

این شکاف کشمکشی را در داخل دولت ایالات متحده به راه انداخته است تا تلاش کند نوعی از قرارداد تجاری جدید را که می تواند با دولت های متحد امضا شود تا شرکت های آنها از برخی از اعتبارات مالیاتی قانون بهره مند شوند. برای مثال، با چنین توافقی، یک شرکت مستقر در اتحادیه اروپا می تواند به تامین لیتیوم، نیکل یا سایر مواد باتری برای خودروهای الکتریکی ساخت آمریکای شمالی کمک کند.

یک مقام وزارت خزانه داری گفت که هر گونه قرارداد تجاری جدید در طی یک فرآیند تدوین قوانین ارزیابی می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها با الزامات معدنی حیاتی در قانون مطابقت دارند. این مقام به کنترل چین بر ذخایر معدنی حیاتی به عنوان دلیلی برای لزوم همکاری آمریکا با کشورهای همفکر اشاره کرد.

یک مقام آمریکایی گفت که دولت درگیر رایزنی با کنگره در مورد چنین توافقی بوده است و این جلسات توجیهی و گفتگو با اتحادیه ها و صنایع خصوصی در هفته های آینده ادامه خواهد داشت.

وزارت خزانه‌داری در مقاله‌ای که در دسامبر منتشر شد، گفت که قانون کاهش تورم اصطلاح «توافق تجارت آزاد» را تعریف نکرده است و وزیر خزانه‌داری می‌تواند موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد اضافی را برای اهداف مورد نیاز مواد معدنی حیاتی شناسایی کند. پیش رفتن.

جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری ماه گذشته گفت که دولت بایدن در حال بررسی قراردادهای تجاری محدود با تمرکز بر مواد معدنی حیاتی به عنوان راه حل است و او پیشنهاد کرد که این کارها می تواند بدون تایید کنگره انجام شود. او تاکید کرد که هدف این قانون این نیست که ایالات متحده مشاغل را از اروپا بدزدد و قرار است این قانون با دستور کار دولت “حمایت از دوستان” هماهنگ شود.

خانم “من فکر می کنم کلمه “تجارت آزاد” به معنای دوستان و شرکای قابل اعتمادی بود که با آنها می توانیم احساس کنیم که زنجیره تامین امنی داریم.” یلن ماه گذشته در حاشیه نشست وزرای دارایی گروه 20 در هند گفت. ما با اروپا به وضوح گفته ایم که این یک جنگ یارانه ای نیست.»

به گفته افراد آشنا با این طرح، با نظر دفتر نماینده تجاری ایالات متحده، مقامات وزارت خزانه داری سندی را تهیه کرده اند که مشخص می کند چه نوع معامله ای برای اهداف این قانون یک “توافق تجارت آزاد” است. .

با این حال، مشخص نیست که راه حل با چه سرعتی می تواند تکمیل شود، زیرا در کاغذ سفید آمده است که وزارت خزانه داری و خدمات درآمد داخلی به دنبال اظهار نظر عمومی در مورد “چه معیارهایی باید برای شناسایی توافق نامه های تجارت آزاد برای اهداف مهم مورد استفاده قرار گیرند. -نیاز به مواد معدنی

در یک نشست خبری در روز جمعه، یک مقام اروپایی گفت که اروپا و ایالات متحده می توانند تا پایان این هفته تعهد خود را برای ایجاد یک توافق تجاری محدود جدید اعلام کنند که به احتمال زیاد بر زنجیره تامین مواد معدنی حیاتی متمرکز است. این مقام اروپایی بر خلاف توافق تجارت آزاد سنتی که مستلزم کاهش موانع تجارت بین شرکا است، این توافق شامل کاهش تعرفه‌ها از سوی هیچ‌یک از طرفین نمی‌شود و هدف طرف‌ها این است که این توافق را به جای چند ماه، طی چند روز یا چند هفته تکمیل کنند. گفت.

این مقام اضافه کرد که این توافق باید از نظر قانونی الزام آور باشد و همچنان مستلزم کسب نوعی تایید از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. این مقام پیشنهاد کرد که در ایالات متحده، این توافق می تواند در قالب یک فرمان اجرایی از سوی دولت بایدن و بدون نیاز به تایید کنگره باشد.

یک طنز این است که نه اتحادیه اروپا و نه ایالات متحده منبع اصلی مواد معدنی حیاتی مورد نیاز برای باتری خودروهای الکتریکی نیستند. اما برخی از مقامات پیشنهاد کرده‌اند که این مشارکت پایه‌ای را برای گروهی تشکیل می‌دهد که می‌تواند در طول زمان به کشورهایی که منابع بیشتری از لیتیوم، کبالت، نیکل و سایر مواد معدنی دارند، گسترش یابد.

در سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد در ژانویه، خانم. فون در لاین در مورد ایجاد “یک باشگاه مواد خام حیاتی” با شرکای همفکر خود، از جمله ایالات متحده، برای تقویت زنجیره تامین و غلبه بر “انحصار موجود چین” صحبت کرد.

در حالی که تحلیلگران گفتند که یک توافق جدید با اروپا در عمل می تواند الزامات قانون را برآورده کند، اما واقعاً شبیه یک توافق تجارت آزاد نیست، زیرا چنین توافقاتی درک شده است.

قراردادهای تجارت آزاد، قراردادهای حقوقی هستند که سازمان تجارت جهانی آن ها را به عنوان پوشش «عمده کل تجارت» بین کشورها، از جمله طیف وسیعی از کالاها و معمولاً خدمات تعریف می کند. آنها معمولاً سال ها طول می کشد تا مذاکره کنند و در ایالات متحده نیاز به تأیید کنگره دارند.

اسکات لینکوم، مدیر اقتصاد عمومی در موسسه کاتو، گفت که صلاحیت دولت بایدن برای انعقاد چنین پیمان‌های تجاری مشکوک است، اما بعید است که کسی تلاش کند برای آنها چالش قانونی ایجاد کند.

“همه در اتاق می‌دانند که این یک کوشر نیست، اما واقعاً هیچ‌کس نمی‌تواند در مورد آن انجام دهد.” لینکوم گفت.

اشتهای سیاسی برای انعقاد قراردادهای جدید تجارت آزاد در ایالات متحده در سال‌های اخیر کاهش یافته است، تا حدی به دلیل این تصور که چنین پیمان‌هایی به شرکت‌های چندملیتی کمک کرده تا کارخانه‌ها و مشاغل خود را به خارج از ساحل منتقل کنند.

تلاش‌ها برای انعقاد قراردادهای تجاری گسترده با اروپا و گروهی از کشورهای آسیایی در دوران دولت اوباما، تا حدی به دلیل مخالفت‌های سیاسی، ناکام ماند. در دوران دولت ترامپ، ایالات متحده یک سری قراردادهای تجاری محدود با کره جنوبی، ژاپن و چین امضا کرد که از طریق دستورات اجرایی و نه با تأیید کنگره انجام شد.

ادوارد آلدن، یکی از اعضای ارشد شورای روابط خارجی، گفت که این توافق محدود اروپایی‌ها را آرام می‌کند و روابط اقتصادی آمریکا و اتحادیه اروپا آنقدر مهم است که «به هر طریقی اجازه نمی‌دهیم اروپایی‌ها زیر چادر باشند». او گفت، اما ممکن است شکایات سایر شرکای تجاری مانند کره جنوبی را تشدید کند که به نظر نمی رسد به نگرانی های آنها رسیدگی شده است.

کره جنوبی قبلاً یک توافقنامه تجارت آزاد جامع با ایالات متحده دارد، اما انتقادهای دیگری از قانون آب و هوا دارد، با تمرکز بر این که چگونه شرایط فعلی خودروهای الکتریکی ساخته شده توسط هیوندای را از دریافت اعتبار مالیاتی محروم می کند. او گفت: «هنگامی که برای یک نفر مسکن ایجاد کنید، فشار برای ایجاد تسهیلات برای دیگران افزایش می‌یابد.

هنوز مشخص نیست که کنگره چگونه پاسخ خواهد داد. برخی از قانونگذاران نسبت به عدم پایبندی دولت به هدف اصلی قانون مبنی بر ترویج تولیدات ایالات متحده ابراز نگرانی کرده اند. همچنین بسیاری از تلاش‌های قوه مجریه برای دور زدن اختیارات کنگره در تایید معاملات تجاری را تایید نمی‌کنند.

اما دموکرات‌ها همچنین ممکن است نسبت به تلاش‌ها برای هموارسازی روابط با اروپایی‌ها ابراز همدردی کنند و تمایلی به بازگشایی بحث در مورد قوانین آب و هوایی امضا شده خود نداشته باشند. و حداقل یکی از قانونگذاران کلیدی، سناتور جو مانچین سوم، دموکرات ویرجینیای غربی، گفته است که درک نکرده است که اتحادیه اروپا در وهله اول فاقد یک توافق تجارت آزاد با ایالات متحده است.

با این حال، این مناقشه برخی انتقادات را برانگیخته است مبنی بر اینکه مقامات آمریکایی تمام تلاش خود را می کنند تا اروپایی ها را آرام کنند، به ویژه با توجه به اینکه اتحادیه اروپا برخی موانع تجاری مانند تعرفه نسبتاً بالا بر خودروهای وارداتی آمریکایی را بر روی ایالات متحده اعمال می کند.

جان جی مورفی، معاون ارشد سیاست بین‌الملل در اتاق بازرگانی ایالات متحده، گفت که نظر گروهش این است که دولت بایدن باید با سیاست‌های مختلف اتحادیه اروپا که علیه شرکت‌های آمریکایی تبعیض قائل می‌شوند، مبارزه کند. شکایت آنها از ارتش جمهوری اسلامی ایران

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما