روزهای عجیب در سازمان ملل در حالی که روسیه سکان شورای امنیت را در دست گرفته است

هیئت جهانی که سه چهارم قرن پیش برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد شد، روز دوشنبه تحت رهبری جدید خود در نیویورک تشکیل شد: کشوری که اروپا را وارد بزرگترین درگیری زمینی خود از زمان جنگ جهانی دوم کرده است.

روسیه برای اولین بار از فوریه 2022، زمانی که ارتش این کشور به مرزهای همسایه اوکراین یورش برد و جنگی غیرقابل تحریک را آغاز کرد، ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده گرفت.

این عجیب و غریب برای هیچ کس از بین نرفت، شاید به جز سفیر روسیه در سازمان ملل، که این اعتراض فزاینده مبنی بر اینکه روسیه کاری برای ریاست بر شورا ندارد را رد کرد.

واسیلی نبنزیا، سفیر این کشور روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: ما از اختیارات ریاست جمهوری سوء استفاده نمی کنیم. «یک چیز موقعیت ملی است. دومین مورد، نقش ریاست شورای امنیت است که ما آن را گرامی می داریم».

و در واقع، اولین روز ریاست جدید شورای امنیت به طور معمول آغاز شد.

صبحانه مرسوم به میزبانی رهبر جدید و با حضور نمایندگان 15 کشور عضو برگزار شد. نشان داد آقای نبنزیا گفت که “همه آنها آماده هستند تا با هم ادامه دهند.”

همچنین یک جلسه اداری شورا برگزار شد که در آن موضوع جنگ مطرح نشد، و همچنین یک جلسه بعد از ظهر با همه کشورهای عضو سازمان ملل که در آن روسیه برنامه های خود را برای این ماه تشریح کرد. آن جلسات منعکس کننده ماهیت عمدتاً تشریفاتی وظایف جدید روسیه بود – اما این کار با منبر همراه است و این چیزی است که برخی از مقامات غربی از آن می ترسند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: “ما انتظار داریم که آنها حرفه ای رفتار کنند.” اما ما همچنین انتظار داریم که آنها از صندلی خود برای انتشار اطلاعات نادرست و ترویج برنامه های خود در رابطه با اوکراین استفاده کنند. و ما آماده خواهیم بود تا آنها را در هر لحظه که تلاش کنند این کار را انجام دهند، صدا کنیم.”

هنوز خانم توماس-گرینفیلد خاطرنشان کرد که کار شورا بیشتر از اوکراین است و اعضا باید در زمینه موضوعات جهانی با یکدیگر کار کنند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، گفت که پیام آنتونیو گوترش، دبیرکل برای روسیه، همان پیامی است که هر ماه به ریاست جمهوری می‌دهد: «هر چه شورا در کار خود متحدتر باشد، برای سازمان بهتر است».

روسیه به صراحت اعلام کرد که جنگ یا بدون جنگ، از نقش سازمان ملل نهایت استفاده را خواهد برد و وزیر امور خارجه این کشور، سرگئی وی. لاوروف، قصد دارد در پایان آوریل به نیویورک سفر کند تا دو جلسه شورا را ریاست کند.

هر چند اختیارات ریاست جمهوری محدود بود، اما برای بسیاری، نمادگرایی فراتر از حد و اندازه بود. تنها ماه گذشته، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر وی. پوتین را صادر کرد و او را به جنایات جنگی در اوکراین متهم کرد، جایی که نیروهای روسی مرتباً مناطق غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، واگذاری ریاست شورای امنیت به روسیه را محکوم کرد و آن را “پوچ و مخرب” خواند. مقامات ایالات متحده نیز از آن ابراز تاسف کردند، اما گفتند که کاری برای انجام دادن وجود ندارد. ریاست یک ماهه بر اساس حروف الفبا بین 15 عضو شورا تغییر می کند و نوبت به روسیه می رسد.

این اولین بار نیست که شورای امنیت زیر سایه جنگ تشکیل جلسه می دهد.

در لندن در ژانویه. در 17، 1946، در میان آوارهای جنگ جهانی دوم، سازمان اولین جلسه خود را برگزار کرد. رئیس موقت اعلام کرد: «آقایان». طبق مواد منشور، شورای امنیت را به نحو مقتضی تشکیل می‌دهم.»

روسیه – در آن زمان اتحاد جماهیر شوروی – یکی از پنج عضو دائمی شورا در آن روز بود که دارای حق وتو بودند و امروز هم یکی از آنهاست. این حق وتو کار این سازمان را در مورد جنگ در اوکراین پیچیده کرده است.

شورا وظیفه حفظ صلح و امنیت در سراسر جهان را دارد و قطعنامه هایی که تصویب می کند از نظر قانونی لازم الاجرا است. اما به دلیل قدرت روسیه در جلوگیری از هرگونه اقدام علیه خود، قادر به صدور بیانیه های متفق القول یا تصویب قطعنامه در مورد جنگ نبوده است.

کشور رئیس هیچ تأثیری بر تصمیمات یا آرا، به طور کلی برنامه ریزی و رهبری جلسات و انجام کارهای اداری ندارد. اما اعضای ریاست معمولاً میزبان تعدادی نشست در مورد موضوعات جهانی هستند که می خواهند برجسته کنند، از جمله آب و هوا، حقوق زنان و حفظ صلح در آفریقا.

تحليلگران مي گويند رياست جمهوري روسيه مستلزم ايجاد توازن دشوار براي اعضاي آمريكايي و اروپايي شورا است. از یک سو، آنها می خواهند موضع سخت خود را در برابر مسکو حفظ کنند، اما از سوی دیگر، باید مطمئن شوند که کار شورا مختل نمی شود.

ریچارد گوان، مدیر سازمان ملل در گروه بین المللی بحران، سازمانی که به دنبال جلوگیری از درگیری های مرگبار است، گفت: “آمریکا و اروپایی ها دندان های خود را به هم خواهند فشرد و با ریاست روسیه کنار خواهند آمد.” روس ها نشان داده اند که می خواهند از یک آشفتگی بزرگ بر سر ریاست جمهوری جلوگیری کنند.

اگرچه روز دوشنبه هیچ آتش بازی برگزار نشد، اما ممکن است اوضاع در روز چهارشنبه تغییر کند.

جنگ روایات بر سر اوکراین ممکن است پس از آن رخ دهد زیرا روسیه یک جلسه غیررسمی شورا را درباره کودکان اوکراینی که به زور از مرز عبور داده است تشکیل می دهد. روسیه مدعی است که برای محافظت از کودکان اقدام کرده است. دیوان بین المللی دادگستری آن را جنایت جنگی اعلام کرده است.

هدف جلسه آقای نبنزیا روز دوشنبه گفت، قرار است “برخی تصورات غلط و تبلیغات در مورد این موضوع را از بین ببرد.”

دومین جلسه مربوط به صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی خواهد بود. تمرکز، آقای نبنزیا ادعا کرد که در مورد هیچ کشور خاصی نخواهد بود – اما کرملین از زمان آغاز جنگ بارها کمک های متحدان غربی به اوکراین را محکوم کرده است.

آقای. لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در نظر دارد در 25 آوریل نشستی در مورد مناقشه فلسطین و اسرائیل را ریاست کند.

و آقای لاوروف، مدافع سرسخت جنگ روسیه در اوکراین، قصد دارد جلسه دیگری را با موضوع دیگری برگزار کند: حفظ صلح و امنیت از طریق چندجانبه‌گرایی و منشور سازمان ملل، حاکمیت و احترام. نبنزیا گفت.

این امر با واکنش تند جیمز کاریوکی، معاون سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد مواجه شد.

وی گفت: روسیه در موقعیتی نیست که درباره قوانین بین المللی یا ارزش های سازمان ملل صحبت کند.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما