رهبران فناوری در اسرائیل نمی‌دانند که آیا زمان ترک فرا رسیده است

برای سال‌ها، مدیران نوپای فناوری اسرائیل از یانکی مارگالیت، یک کارآفرین کهنه‌کار می‌پرسیدند که شرکت‌های نوپای خود را از کجا باید راه‌اندازی کنند. برای سال‌ها، او همین توصیه را ارائه می‌دهد: اینجا، در اسرائیل، جایی که مهندسان نرم‌افزار فراوان هستند، سرمایه‌گذاران بین‌المللی مشتاق هستند و دوستان و خانواده زندگی می‌کنند.

غرفه به عنوان آقای مارگالیت یک سرمایه‌گذاری جدید برای خود آماده می‌کند که بر مبارزه با تغییرات آب و هوایی متمرکز است، او با اکراه به این نتیجه رسیده است که اسرائیل مکان اشتباهی برای پرتاب است.

این پیرمرد 60 ساله گفت: “با توجه به جو کنونی، راه اندازی یک شرکت در اینجا تقریبا غیرمسئولانه است و این دلخراش است.”

مشاهیر ملت استارت‌آپ، همانطور که اسرائیل برای دهه‌ها شناخته شده است، چشم به راه خروجی‌ها دارند. چندین نفر قبلاً اعلام کرده اند که در حال نقل مکان یا انتقال پول به خارج از کشور هستند، از جمله مدیر اجرایی گروه پاپایا، یک شرکت حقوق و دستمزد به ارزش بیش از یک میلیارد دلار.

دلیل آن این است که یک دولت دست راستی به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، اخیراً برنامه هایی را برای بازنگری گسترده در قوه قضائیه کشور اعلام کرد که بسیاری معتقدند به فعالیت 75 ساله آن به عنوان یک نهاد مستقل پایان خواهد داد.

تغییرات پیشنهادی به شدت ظرفیت دادگاه را برای لغو قوانین تصویب شده توسط کنست، پارلمان کشور، کاهش می‌دهد و به ائتلاف حاکم در مورد اینکه چه کسی روی نیمکت می‌نشیند، نظر بیشتری می‌دهد.

این امر چنان ناآرامی های مدنی و اعتراضات گسترده ای را برانگیخت که رئیس جمهور اسرائیل، آیزاک هرتزوگ، هفته گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که این کشور “در آستانه فروپاشی قانون اساسی و اجتماعی” قرار دارد.

ساکت تر، افرادی مانند آقای. مارگالیت در حال ارزیابی مجدد معنای فعالیت در اینجا هستند و تصمیم می گیرند که اگر دولت قوه قضاییه را بازسازی کند، زمان خروج فرا رسیده است.

آساف راپاپورت، مدیر اجرایی و یکی از بنیانگذاران ویز، یک شرکت امنیت ابری با ارزش 6 میلیارد دلار، گفت: «همه چیز مربوط به مدیریت ریسک است و خطر متوجه برندی است که اسرائیل است. ساخت این برند زمان زیادی را صرف کرد و امروز هر شرکتی در جهان می تواند به اسرائیل به عنوان شریک در دفاع سایبری خود اعتماد کند. این اصلاحات همه اینها را زیر سوال خواهد برد.”

دفتر وزیر دارایی اسرائیل، بزالل اسموتریچ، از اظهار نظر خودداری کرد. او در بیانیه‌ای در اواسط فوریه گفت که این ادعاها مبنی بر اینکه اصلاحات به دموکراسی آسیب رسانده است بخشی از یک “کارزار ترسناک” است.

در حالی که تغییرات قضایی بر تمام مشاغل اسرائیلی تأثیر خواهد گذاشت، واکنش بخش فناوری بیشترین نگرانی را به همراه دارد، زیرا بسیاری از اسب بخار قدرت اقتصاد را تأمین می کند.

به گفته سازمان نوآوری اسرائیل، بازوی حمایتی دولت، حدود 54 درصد از صادرات اسرائیل محصولات و خدمات با فناوری پیشرفته است. اسرائیلی ها بیش از 90 به اصطلاح تک شاخ – شرکت های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار – از جمله شرکت بازی Moon Active و شرکت خدمات مالی eToro ایجاد کرده اند.

از دست دادن درآمدهای سطح بالا و شرکت هایی که آنها اداره می کنند تأثیر مخربی در کشوری خواهد داشت که در آن 81 درصد درآمد مالیاتی تنها از 20 درصد جمعیت حاصل می شود.

دولت جدید که در اواخر دسامبر تشکیل شد، شامل اعضای احزاب سیاسی افراطی ارتدوکس و ملی گرا است. هر دو به شدت به یارانه های دولتی متکی هستند: اولی به این دلیل که تعداد کمی از اعضای آن در بازار کار شرکت می کنند، و دومی به این دلیل که بودجه ای برای حفظ شهرک سازی در کرانه باختری می خواهد.

به همین دلیل است که اران یاشیف، استاد اقتصاد در دانشگاه تل آویو، اصلاحات قضایی را نوعی تصاحب منابع می داند.

او گفت: “این یک توزیع مجدد از بخش فناوری پیشرفته به اقلیت های مذهبی و ملی است.” و اسرائیل را به کشوری غیر لیبرال تبدیل می کند.»

در سیستم پارلمانی اسرائیل، دولت معمولا قوه مقننه را کنترل می‌کند، بنابراین با به دست آوردن تسلط بیشتر بر دادگاه‌ها، آقای رئیس‌جمهور را به دست می‌آورد. نتانیاهو و وزرای او بر هر سه قوه حکومتی نفوذ دارند و قدرت های او را کنترل می کنند.

در اوایل این ماه، گروهی متشکل از 56 اقتصاددان آمریکایی نامه‌ای به آقای دکتر فرستادند. نتانیاهو استدلال می‌کند که پیشنهادات قضایی دولتش “با تضعیف حاکمیت قانون و در نتیجه سوق دادن اسرائیل به سمت مجارستان و لهستان، بر اقتصاد اسرائیل تأثیر منفی خواهد گذاشت.”

Zvi Eckstein، معاون سابق بانک اسرائیل در مصاحبه ای گفت: «تحقیقات زیادی در 25 سال گذشته انجام شده است که نشان می دهد ثبات و حاکمیت قانون از رشد اقتصادی بهتر حمایت می کند. ما به عنوان اقتصاددان نگران هستیم که کاهش حقوق مالکیت افراد و شرکت‌ها باعث ایجاد عدم اطمینان شود و قوه قضاییه ضعیف‌تر احتمال فساد دولتی را افزایش دهد. هر دوی این دو چیز باعث می شود که اقتصاد به طور قابل توجهی کند شود.»

اگر نهادهای دموکراتیک اسرائیل تضعیف شوند، سرمایه‌گذاران و مدیران اجرایی با هم درگیر شوند، مشتریان و سرمایه‌گذاران بی‌تراشه را از خود دور می‌کند. و اگر شرکتی در جذب مشتری مشکل داشته باشد، همان مشکل استعداد را خواهد داشت.

بسیاری از شرکت‌های تحت رهبری اسرائیل، از جمله Wiz، در حال حاضر در ایالات متحده مستقر هستند و یک شرکت تابعه در اسرائیل دارند، زیرا این امر جذابیت سرمایه‌گذاران و کارمندان را آسان‌تر می‌کند. مدیران فنی اسرائیلی که در ایالات متحده زندگی می کنند اغلب زمانی که فرزندانشان به سن مدرسه می رسند بازمی گردند تا بتوانند با فرهنگ اسرائیل سازگار شوند و در ارتش خدمت کنند.

ناداو وایزمن، کارآفرینی که سومین شرکت خود به نام Cardinal را راه‌اندازی می‌کند، می‌گوید: «ما قبلاً در مورد بازگشت به سال 2024 صحبت می‌کردیم، و حالا مثل این است که اجازه دهید در مورد آن صحبت نکنیم، که برای ما یک معامله بزرگ است. ، در آستین، تگزاس. برای یک بنیانگذار استارت آپ، تصور بازگشت به اسرائیل در حال حاضر بسیار سخت تر است، زیرا شما نمی دانید که چگونه خواهد بود.

آدام فیشر، یکی از شرکای Bessemer Venture Partners که بیش از 30 استارت آپ را در این کشور حمایت کرده است، گفت: اگر دولت با برنامه های قضایی خود پیش برود، خروج رهبران فناوری اسرائیل افزایش می یابد و جریان ورودی کاهش می یابد. پول Bessemer و دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر – 90 درصد کل سرمایه‌گذاری در فناوری اسرائیل از منابع خارجی تامین می‌شود – به سادگی کارآفرینان را دنبال می‌کنند.

وقتی من در اسرائیل سرمایه گذاری می کنم، واقعاً در اقتصاد اسرائیل سرمایه گذاری نمی کنم. من به شیکل یا زیرساخت های راه آهن یا رشد تولید ناخالص داخلی نگاه نمی کنم. فیشر گفت. من روی کارآفرینان سرمایه گذاری می کنم و اگر آن کارآفرینان بخواهند در جای دیگری راه اندازی کنند، خوب است.

آقای. اسموتریچ و سایر اعضای ائتلاف گفته اند که صرفاً در حال رفع عدم تعادلی هستند که به دادگاه عالی قدرت بیش از حد می دهد.

در مصاحبه ای با فاکس نیوز در این ماه، آقای. نتانیاهو گفت: ما احتمالاً فعال ترین دادگاه قضایی روی کره زمین را داریم.

از سال 2020، آقای نتانیاهو به اتهام رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد محاکمه شده است که او آن را رد کرده است. علاقه او به بازسازی دادگاه به اندازه کافی یک درگیری تلقی شد که در این ماه، دادستان کل کشور به او دستور داد که درگیر این تلاش نشود. آقای. دفتر نتانیاهو این درخواست را “غیرقابل قبول” خواند.

اینکه دولتی به رهبری آقای. نتانیاهو معجزه فناوری اسرائیل را به مخاطره می اندازد، زیرا او مدت ها یکی از برجسته ترین قهرمانان این بخش بوده است. اما فرار سرمایه در حال حاضر آغاز شده است.

اران گورن، یکی از بنیانگذاران دفتر خانواده فیدلیس، که مدیریت پول اسرائیلی های ثروتمند را بر عهده دارد، می گوید: «از مشتریانم دستورالعمل های مشخصی برای جمع آوری پول از اسرائیل، به سوییس یا لندن می شنوم. ما از نزدیک با دپارتمان‌های بانکداری خصوصی بانک‌های بزرگ کار می‌کنیم و آنها می‌گویند که این کار از هر جهت است – مردم فقط پول را بیرون می‌کشند.»

یک صنعت فناوری رو به زوال، اسرائیل را فقیرتر، ضعیف‌تر و مذهبی‌تر خواهد کرد. یاشیو گفت. او افزود که این باید هر کسی را که نگران ثبات خاورمیانه است نگران کند.

او گفت: «کشورهای ضعیف‌تر متجاوزتر هستند و اسرائیل ضعیف‌تر، اسرائیل تهاجمی‌تر خواهد بود».

تعداد کمی از رهبران فناوری اسرائیل گفتند که با خوشحالی آنجا را ترک خواهند کرد. با وجود اینکه او را رنج می داد، آقای. مارگالیت مزایا و معایب شهرهایی مانند لندن، پاریس و نیویورک را می سنجد.

وی گفت: اگر آنها این قانون را تصویب کنند، گزینه های من چیست؟

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما