در جشنواره برلین، تئاتر آوانگارد از اروپا و نیویورک

همه ما با چمدان راه می رویم. برای برخی، نگه داشتن گذشته یا نگرانی در مورد آینده است، اما برای دنی ایواس – شخصیت اصلی نمایشنامه عجیب و غریب «نان تست سوخته» – به معنای حمل یک کیف آلومینیومی حاوی بقایای مادر مرده اش است. این مورد حتی به مچ دست او بسته شده است: به این ترتیب، او هرگز آن را نادرست نخواهد کرد.

“نان تست سوخته” به نویسندگی و کارگردانی Trine Falch از گروه تئاتر نروژی سوزی وانگ، نقطه برجسته جشنواره بین المللی FIND است که هر بهار در تئاتر Schaubühne برلین برگزار می شود. به طور تصادفی یا طراحی، تعداد زیادی از آثار در این جشنواره که تا 30 آوریل ادامه دارد، در فضاهای محدود منتشر می شود. در بسیاری از تولیدات، صحنه شبیه به یک شخصیت اصلی است.

به جرات می توانم بگویم که هرگز چیزی شبیه به «نان تست سوخته» که ترکیبی از کمدی طعنه آمیز و ترسناک است و در استودیو کوچک Schaubühne روی صحنه رفته است ندیده ام. یک کار مجلسی آب‌گیر و بسیار دقیق، کاملاً در لابی یک هتل شوم اتفاق می‌افتد. (فرش روی صحنه قرمز خون است.)

مدت کوتاهی پس از ورود دنی، با ویولت، مادری که از نوزادش پرستاری می کند، ملاقات می کند. در بازی غیرقابل پیش‌بینی و طبقه‌بندی‌ناپذیری که پیش می‌آید، فالچ داستانی آزاردهنده و در عین حال لطیف از عشق و آدم‌خواری را باز می‌کند. دیالوگ های انگلیسی زبان آمیزه ای از امر پیش پا افتاده و ظالمانه است که سه بازیگر اصلی آن را با صدای اغراق آمیز جنوبی بازگو می کنند.

اثر انگشت کارگردانان دیگر در اینجا وجود دارد – سوزان کندی، توشیکی اوکادا و هموطن فالک، وگارد وینج – اما لحن ناراحت کننده این قطعه بی نظیر است. “نان تست سوخته” که در سال 2020 به نمایش درآمد، اولین اثر سوزی وانگ است که در برلین روی صحنه می رود. «نان تست سوخته» با نمایش ترسناک بدن به سبک دیوید کراننبرگ، نوزادان باردار و تکه تکه شدن، مطمئناً نمایشی برای همه نیست، اما من را تشنه چیزهای بیشتری کرد.

در چندین سال گذشته، FIND یک “هنرمند در کانون توجه” را معرفی کرده است. پس از آنجلیکا لیدل در سال 2021 و رابرت لی پیج در سال 2022، مهمان افتخاری امسال شرکت تئاتر تجربی نیویورکی ووستر گروپ است. در برلین، ووسترها دو نمایش اخیر را که توسط کارگردان هنری‌شان، الیزابت لکامپت اجرا شده است، ارائه می‌کنند، از جمله “Nayatt School Redux” که یکی از تولیدات اولیه گروه را بازبینی می‌کند و در آخر هفته پایانی جشنواره می‌آید. (چهار محصول دیگر نیز تا یکشنبه به صورت آنلاین پخش می شوند.)

در “صندلی صورتی (به جای یک عتیقه جعلی)” از سال 2017، ووسترها با اجرای مجدد یکی از نمایشنامه های پایانی هنرمند برجسته تئاتر لهستانی به تادئوش کانتور ادای احترام می کنند. همراه با دختر کانتور که در یک مصاحبه ویدیویی ضبط شده ظاهر می شود، بازیگران از طریق بازسازی پر زحمت نمایشنامه او “من هرگز برنخواهم گشت” به جستجوی کارگردان می روند، حرکت و دیالوگ آنها (بیشتر آن ها به صورت لبی) با آنها مطابقت دارد. تصاویر آرشیوی از یک تمرین در سال 1988 که روی صفحه تلویزیون پشت سر آنها پخش می شود.

هیچ شکی در ظرافت تولید وجود ندارد، اما این تکنیک به قدری دقیق و دقیق اجرا شده است که در حد تقلید از خود است. تنها در 20 دقیقه آخر، زمانی که گروه نمایش به یک نسخه غرفه نمایشگاهی از «اودیسه» هومر راه اندازی می شود، نمایش احساس تازگی و حمل و نقل می کند.

در صحنه تئاتر صمیمی‌تر Globe Schaubühne، FIND میزبان کار دیگر تأثیرگذار تئاتر آمریکایی بود: نمایشنامه تینا ساتر «خانه رقص» در سال 2013 که برای اولین بار به زبان آلمانی روی صحنه رفت.

ساتر سال گذشته با فیلم قابل توجه «این یک اتاق است؟» در FIND حضور داشت که بعدها اولین فیلمسازی جذاب او با عنوان «واقعیت» شد و در فوریه در جشنواره بین المللی فیلم برلین به نمایش درآمد. او با این بازی کاملاً متفاوت و در عین حال به همان اندازه تأثیرگذار به FIND بازگشت، اولین اثری که او به زبان آلمانی کارگردانی کرده است.

“House of Dance” که در یک استودیوی رقص شیر در یک شهر کوچک آمریکا اتفاق می‌افتد، دارای یک بازیگر چهار نفره است که از گروه بازیگری عالی Schaubühne برگرفته شده است و یک درام مجلسی پرشور است که عمدتاً توسط موسیقی و آهنگ‌های پیش‌راننده تپ می‌شود. ساتر و بازیگرانش باعث می‌شوند در این تولید متمرکز، رویاها و ناامیدی‌های دانش‌آموزان و معلمان استودیو رقص را احساس کنیم. (این نمایش در کارنامه Schaubühne باقی می ماند و تا ماه جولای اجرا می شود.)

در صحنه اصلی Schaubühne، «قلعه لبخند» فوق واقع‌گرایانه، ساخته‌ی کورو تانینو، نویسنده و کارگردان ژاپنی، صحنه‌ای به مراتب ماندگارتر داشت. دو خانه با چیدمان یکسان در کنار هم قرار گرفته اند: در یکی، گروهی از ماهیگیران هر روز برای خوردن و نوشیدن گرد هم می آیند. در دیگری، مردی میانسال با کمک دختر دانشگاهی خود که تمایلی به تحصیل ندارد، از مادر سالخورده خود مراقبت می کند.

با مشاهده دقیق، با گفت و گوی طبیعت گرایانه و تکه ای از زندگی، «قلعه لبخند» معمولی ترین ورودی در هفته اول FIND بود. و در حالی که بازی یکی از بهترین بازی هایی بود که در جشنواره دیدم، خود نمایش گاهی اوقات حالت ایستا و خفه کننده به نظر می رسید، مانند تماشای دراماتیزه شدن یک فیلم یاسوجیرو اوزو، هرچند فاقد فوریت و رقت عمیقی است که مشخصه بهترین اثر این استاد ژاپنی است.

تنها تولیدی در FIND که سعی کرد از محدودیت های صحنه رهایی یابد، محصول سوئیسی “Vielleicht” (“شاید”) بود. بیش از دو ساعت، بازیگر اصلی آن، سدریک جج، یک درس تاریخ در مورد “محله آفریقایی” برلین ارائه کرد، منطقه ای که نام خیابان های آن پیشرفت استعماری آلمان در جنوب غربی آفریقا را جشن می گیرد. با دوز سنگینی از مستند درام و زندگی نامه، این سخنرانی نمایشی که توسط جج و سافی مارتین یی به همان اندازه کاریزماتیک ارائه شد، بسیار آموزشی بود، اما به ندرت به عنوان تئاتر جذاب بود. (این فیلم نسبت به اثر اخیر دیگری که با تاریخ استعماری آلمان روبرو می‌شود، یعنی فیلم «اقدامات مردان»، محتوایی‌تر و کمتر سرگرم‌کننده‌تر بود.)

اثر بسیار جذاب‌تر تئاتر سیاسی از ایران آمد. «هست» پرنیا شمس نویسنده و کارگردان ما را به یک دبیرستان دخترانه در تهران برد، جایی که نظارت مداوم – یا ترس از آن – باعث می‌شود کلاس صحنه مانند یک زندان باشد. در این نمایش که به طور کامل با زنان جوان بازی می شود، دختر جدیدی که به مدرسه منتقل می شود توسط همکلاسی های خود شکنجه می شود. وقتی بهترین دانش آموز کلاس از او دفاع می کند، بقیه در برابر آنها قرار می گیرند و آنها را به داشتن رابطه جنسی متهم می کنند.

نمایشنامه شمس که او به همراه امیر ابراهیم زاده نوشته است، برای اولین بار در سال 2019 در تهران دیده شد. نحوه نمایش مضامین قدرت، زور و سرکوب تحریک آمیز به نظر می رسد، و با این حال یافتن نقد صریح اجتماعی یا سیاسی دشوار است. اما در حالی که ناگفته های زیادی باقی مانده است، این تولید پس از اعتراضاتی که پس از مرگ مهسا امینی در ماه سپتامبر ایران را به هم ریخته بود، معنایی تازه یافت.

وقتی بازیگران زن روسری خود را برای مراسم پرده از سر برداشتند، مطمئناً مانند یک بیانیه بود. برای لحظه ای کوتاه، صحنه ای در برلین به نظر می رسید که جهان را در بر می گیرد.

FIND 2023 در Schaubühne تا 30 آوریل ادامه دارد.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما