دبیرکل سازمان ملل پرتاب موشک کره شمالی بر فراز ژاپن را «اقدام بی پروا» محکوم کرد |

پرتاب موشک اولین باری بود که از سال 2017 فضای هوایی ژاپن را نقض کرد و موشک بالستیک میان برد به فاصله بسیار دور از سرزمین اصلی در اقیانوس آرام سقوط کرد.

آژیرها در ژاپن

گزارش ها حاکی از آن است که ساکنان بخش هایی از شمال ژاپن با آژیرها و هشدارهای متنی از خواب بیدار شدند و به آنها هشدار داده شد که مراقب سقوط احتمالی آوار باشند.

گزارش های خبری حاکی از آن است که این موشک حدود 4500 کیلومتر (2800 مایل) را طی کرده است – طولانی ترین مسافتی که یک سلاح کره شمالی تاکنون طی کرده است – و به ارتفاع 1000 کیلومتر رسیده است.

بر اساس گزارش های خبری، هفته گذشته ژاپن، ایالات متحده و کره جنوبی برای اولین بار از سال 2017 تمرینات دریایی مشترکی را برگزار کردند و پس از آغاز به کار در روز سه شنبه، سه کشور اعلام کردند که در همکاری نزدیک با جامعه بین المللی گسترده تر با یکدیگر همکاری خواهند کرد. برای هماهنگ کردن پاسخ فوری و بلندمدت به اقدام کره شمالی – پنجمین پرتاب موشک در تنها یک هفته.

کره شمالی روز شنبه دو موشک به خارج از محدوده منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن پرتاب کرد.

تخلفات

قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، کره شمالی را از انجام آزمایش های بالستیک یا تسلیحات هسته ای منع می کند.

این اقدامی بی پروا و نقض قطعنامه های شورای امنیت بود.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که توسط سخنگوی وی منتشر شد، گفت.

“همچنین نگرانی جدی است که کره شمالی مجدداً هرگونه توجهی به پروازهای بین المللی یا ایمنی دریایی را نادیده گرفته است

بازگشت به گفتگوها

آقای. گوترش از کره شمالی خواست تا گفت وگو را با طرف های کلیدی مرتبط با هدف دستیابی به صلح پایدار و خلع سلاح اتمی کامل و قابل راستی آزمایی شبه جزیره کره از سر بگیرد.

در ماه مارس، آقای گوترش پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیما را که اولین آزمایش دوربرد کره شمالی از سال 2017 بود، محکوم کرد. درست یک ماه قبل، کره شمالی نیز با پرتاب بالستیک میان برد، از توقف سال 2018 خود نادیده گرفته شد.

کره شمالی در سال جاری تاکنون 23 آزمایش تسلیحاتی مختلف انجام داده است.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما