دانشمندان تعجب کردند که آیا گرم شدن هوا باعث خشکسالی در آرژانتین شده است؟ پاسخ: خیر.

دانشمندان روز پنجشنبه گفتند، کمبود بارندگی که سال گذشته باعث خشکسالی شدید در آرژانتین و اروگوئه شد، به دلیل تغییرات اقلیمی بیشتر نشد. اما آنها گفتند که گرم شدن کره زمین عامل گرمای شدیدی بود که در هر دو کشور تجربه شد و خشکسالی را بدتر کرد.

محققان که بخشی از گروهی به نام World Weather Attribution هستند که آب و هوای شدید اخیر را برای نشانه‌هایی از تأثیر تغییرات آب و هوایی مطالعه می‌کنند، گفتند که کمبود بارندگی نتیجه تغییرات طبیعی آب و هوا است.

به طور خاص، آنها گفتند که وجود لانینیا، یک الگوی آب و هوایی مرتبط با دمای کمتر از حد نرمال سطح دریا در اقیانوس آرام که بر آب و هوای سراسر جهان تأثیر می گذارد، به احتمال زیاد بر بارش تأثیر می گذارد.

لانینا معمولاً هر سه تا پنج سال یک بار رخ می دهد، که اغلب با ال نینو متناوب می شود، که به دمای بالاتر از حد نرمال دریا مرتبط است. اما شرایط لانینا در بیشتر سه سال گذشته ادامه داشته است و مرکز آمریکای جنوبی در بیشتر آن زمان خشک‌تر از حد معمول بوده است.

اما در سه ماه آخر سال 2022، خشکسالی شدیدتر شد. مجموع بارندگی در مرکز آرژانتین کمترین میزان در بیش از نیم قرن گذشته بود و بازده گندم، سویا و سایر محصولات در مناطق پر رشد آن و اروگوئه به شدت کاهش یافت. در برخی مناطق وضعیت اضطراری آب اعلام شد.

مانند مطالعات قبلی این گروه، این مطالعه از داده‌های رصدی و مدل‌های رایانه‌ای برای مقایسه آنچه در اواخر سال گذشته رخ داد با آنچه احتمالاً در جهانی رخ می‌داد که 1.2 درجه سانتیگراد یا 2.2 درجه فارنهایت در نتیجه انسان گرم نشده بود، استفاده کرد. – باعث انتشار دی اکسید کربن و سایر گازهای به دام انداختن گرما می شود. این کار هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته است، اما تکنیک های مورد استفاده توسط محققان در مطالعات قبلی مورد بررسی قرار گرفته است.

این تجزیه و تحلیل مجموع بارندگی را در ماه های اکتبر تا دسامبر در بیشتر آرژانتین، کل اروگوئه و بخش کوچکی از جنوب برزیل بررسی کرد. آنها دریافتند که بدون تغییر آب و هوا، احتمال 5 درصد وجود دارد که چنین دوره ای با میزان بارندگی به شدت کمتر در هر سال مشخص رخ دهد.

اما آنها دریافتند که تغییرات آب و هوایی این شانس را افزایش نداد. در هر صورت، مدل‌های اقلیمی نشان می‌دهند که با ادامه گرمایش، منطقه مرکزی آمریکای جنوبی کمی مرطوب‌تر می‌شود، اگرچه محققان گفتند که این تأثیر ناچیز است و همانطور که به نظر می‌رسد در مورد این خشکسالی وجود دارد، می‌تواند تحت تأثیر تغییرات طبیعی قرار گیرد.

این منطقه همچنین در نوامبر و دسامبر گذشته موج گرمای بی سابقه ای را تجربه کرد. خوان ریورا، محقق موسسه تحقیقات برف، یخبندان و علوم محیطی آرژانتین که روی این مطالعه کار کرده است، گفت: گرمای شدید می تواند خشکسالی را با افزایش از دست دادن رطوبت از خاک و گیاهان بدتر کند.

در یک تحلیل قبلی، World Weather Attribution ارتباطی بین تغییرات آب و هوا و موج گرمای دسامبر پیدا کرد و گفت که احتمال وقوع آن حدود 60 برابر بیشتر از جهانی است که گرم نشده بود.

Paola A. Arias، محقق دانشگاه Antioquia در کلمبیا که در این مطالعه مشارکت داشت، گفت که عوامل دیگری از جمله جنگل زدایی نیز می تواند شرایط خشک را بدتر کند.

پاکسازی گسترده جنگل ها رطوبت جو را کاهش می دهد. آریاس گفت، و آرژانتین و اروگوئه بیشتر رطوبت خود را از جنوب آمازون دریافت می کنند، جایی که جنگل زدایی گسترده ای در آن رخ داده است.

World Weather Attribution از سال 2014 چندین مطالعه در مورد خشکسالی، امواج گرما، سیل و سایر رویدادهای شدید آب و هوایی انجام داده است و بیشتر آنها برخی از تأثیرات گرمایش جهانی را نشان می دهند.

فریدریک اتو، مدرس ارشد در امپریال کالج لندن که یکی از بنیانگذاران این گروه بود، گفت که تحقیقات جدید نشان می دهد “هر اتفاق بدی که اکنون در حال رخ دادن است به دلیل تغییرات آب و هوایی رخ نمی دهد.”

او گفت: «این مهم است که نشان دهیم تأثیرات واقعی تغییرات آب و هوایی چیست.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما