جنگ قدرت آینده سودان را به خطر می اندازد، “فیوز چراغ هایی که می تواند در آن سوی مرزها منفجر شود”

آنتونیو گوترش در حال سخنرانی در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک بود و بار دیگر خواستار پایان درگیری بین نیروهای وفادار به فتاح البرهان، رهبر نیروهای مسلح سودان (SAF) و معاون وی در به اصطلاح حاکمیت انتقالی شد. شورای، رهبر نیروهای پشتیبانی سریع (RSF)، محمد حمدان داگلو “همدی”.

«این بر عهده رهبران سودان است منافع مردم خود را در اولویت و محور قرار دهنددبیرکل سازمان ملل متحد که سخنرانی خود را با ادای احترام به تمام مردان، زنان و کودکان سودانی آغاز کرد که از زمان آغاز درگیری‌های جناحی جان خود را از دست داده یا مجروح شده‌اند، گفت.

راه حل میدان جنگ وجود ندارد

آقای. گوترش گفت که یک جنگ تمام عیار طولانی مدت “غیرقابل تحمل” است و هشدار داد که هفت کشور با سودان هم مرز هستند که همگی در دهه گذشته شاهد درگیری یا ناآرامی های داخلی جدی بوده اند.

وی افزود که فقر و گرسنگی در حال حاضر در سراسر منطقه بیداد می کند.

“این درگیری در میدان جنگ با اجساد کودکان، زنان و مردان سودانی حل و فصل نخواهد شد، و نباید.

پس از سرنگونی مردمی دیکتاتور بلندمدت عمر البشیر در چهار سال پیش، ژنرال ها کودتای نظامی مشترکی را در سال 2021 انجام دادند و به توافق کوتاه و شکننده تقسیم قدرت غیرنظامی پایان دادند که امیدوار بود سودان را وارد عصر جدیدی کند. صلح و حکومت مدنی

از آنجایی که مذاکرات به دنبال گام‌های مثبت به سمت انتخابات و آینده دموکراتیک پیش می‌رفت، دو جناح نظامی نتوانستند درباره نحوه ادغام نیروهای SAF و RSF به توافق برسند و این ماه‌ها جنگ داخلی را آغاز کرد.

آقای. گوترش گفت که مردم سودان خواسته های خود را به وضوح بیان کرده اند. آنها خواهان صلح و احیای حکومت غیرنظامی از طریق گذار به دموکراسی هستند.» او خطاب به سفرای خود در نیویورک گفت.

او از همه افراد دارای نفوذ و منافع در بازگرداندن صلح خواست تا ژنرال ها را تحت فشار قرار دهند بلافاصله به میز مذاکره بازگردید..

متعهد به ماندن در سودان

وی با عطف به عملیات سازمان ملل متحد، تکرار کرد که علیرغم جابجایی کارکنان برای حفاظت از پرسنل و خانواده های آنها، سازمان متعهد استماندن و ارائه حمایت از مردم سودان

وی گفت که نماینده ویژه فولکر پرتس به همراه سایر رهبران ارشد در کشور خواهد ماند: “ما در حال ایجاد یک مرکز در بندر سودان هستیم تا ما را قادر سازد تا به همکاری با شرکای خود ادامه دهیم در حمایت از صلح، و برای کاهش درد و رنج بشر».

او گفت: «بیش از همه، ما در کنار مردم سودان هستیم. گوترش نتیجه گرفت.

“فاجعه بشردوستانه” بیشتر غیرنظامیان را متحمل می شود

آقایی که از طریق لینک ویدیویی از سودان به شورا خطاب می کند. پرتس گفت که آتش بس 72 ساعته با میانجیگری ایالات متحده که از روز دوشنبه آغاز شد، “در برخی نقاط” برقرار بود، اما شبه نظامیان رقیب همچنان یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کردند، در حالی که در خارطوم جنگ تا حد زیادی ادامه داشت “و در برخی موارد تشدید شد

“مناطق مسکونی در نزدیکی تاسیسات SAF و RSF تحت تاثیر قرار گرفته اند حمله مداوموی گفت، با بسیاری از مناطق غیرنظامی، از جمله مدارس، مغازه‌ها، تاسیسات، مساجد، بیمارستان‌ها و سایر تأسیسات بهداشتی آسیب دیده‌اند – برخی از آنها اکنون به طور کامل ویران شده‌اند.

تهاجم به خانه ها، غارت مغازه ها و خودروها در پست های بازرسی، از جمله خانه ها و خودروهای شهروندان محلی، کارکنان سازمان ملل، کارکنان بشردوستانه و دیپلمات ها، “شام” شده است.

جنایت در حال افزایش است

«ما نیز دریافت کرده ایم گزارش های نگران کننده از تلاش برای تجاوز جنسی. با پایان یافتن خطوط تدارکاتی و نابودی آنها در حملات هوایی، ترس از افزایش جنایت در حال افزایش است.» او با گزارش هایی مبنی بر رها شدن زندانیان در خیابان ها گفت.

او وضعیت ناآرام دارفور را تشریح کرد و واکنش‌های متفاوتی به تلاش برای آتش‌بس، با هزاران نفر در حال حرکت برای فرار از جنگ، در بحبوحه قیمت‌ها و گزارش‌های دزدی مسلحانه بود.

جنگ در سودان یک فاجعه انسانی ایجاد کرده استاو به شورا گفت که غیرنظامیان بیشترین بار را متحمل می شوند.

حداقل 450 کشته و بیش از 3700 زخمی شده اند آقای. پرتس گفت، تقریباً به طور قطع برآوردهای محافظه کارانه ای است که در حال صعود هستند.

او گفت که در یک روزنه امید، جامعه مدنی و شبکه های مردمی بسیج شده اند تا خلاء ناشی از عقب نشینی اجباری بشردوستانه را پر کنند.

وی گفت که تلاش‌های چند روز اخیر برای آتش‌بس با میانجیگری سازمان ملل متحد کاملاً بی‌ثمر نبوده است و در چند ساعت زمانی که طی مکث‌های بشردوستانه کوتاه مدت مذاکره شد، «مدتی کوتاهی» به دست آمد و کارکنان سازمان ملل توانستند در این سفر طولانی به این کشور نقل مکان کنند. بندر سودان

او هشدار داد که گزارش‌هایی مبنی بر بسیج برخی از قبایل و جنبش‌های مسلح در دارفور و جانبداری در جنگ قدرت، وجود دارد.خطرناک است و می تواند کشورهای همسایه سودان را جذب کند. من مجدداً از همه جوامع می خواهم که بی طرفی خود را حفظ کنند و از جانبداری خودداری کنند.»

“اشتباه محاسبه” عمومی

آقای. پرتس گفت که دو ژنرال مسئول این خشونت ها به تجارت اتهامات و ادعاهای رقابتی بر سر سرزمین های به دست آمده ادامه می دهند و “وجود دارد هیچ نشانه واضحی مبنی بر آمادگی هر یک از آنها برای مذاکره جدی وجود ندارد، نشان می دهد که هر دو فکر می کنند که تضمین یک پیروزی نظامی بر دیگری امکان پذیر است.

این یک اشتباه محاسباتی است. با ادامه جنگ، نظم و قانون بیشتر از بین خواهد رفت.” پرتس، که همچنین ریاست مأموریت سازمان ملل متحد یونیتامز را بر عهده دارد، «و فرماندهی و کنترل از بین می‌رود. سودان می تواند تبدیل شود به طور فزاینده ای تکه تکه می شود که تأثیر مخربی بر منطقه خواهد داشت

او گفت سازمان ملل بود ادامه حصول اطمینان از اینکه کارکنان ملی در سودان، «می توانند در صورت نیاز به مناطق امن نقل مکان کنند

یک ساختمان مسکونی در خارطوم بر اثر اصابت موشک آسیب دید.

یک ساختمان مسکونی در خارطوم بر اثر اصابت موشک آسیب دید.

سه اولویت کلیدی

او مانند دبیرکل تأکید کرد که «جابه‌جایی و تخلیه ما به این معنا نیست که سازمان ملل سودان را رها می‌کند» و اکنون سه اولویت فوری برای سازمان ملل و شرکا وجود دارد.

اول، الف آتش بس پایدار با مکانیزم نظارتی در محل. دوم، بازگشت به مذاکرات سیاسیو در نهایت، ” کاهش درد و رنج انسان

شجاعت و انعطاف دوستان سودانی، کارکنان ملی و شرکای ما، همچنان به ما انگیزه می دهد“، نماینده ویژه نتیجه گیری کرد. «تمام خانواده سازمان ملل این کار را خواهند کرد تلاش خستگی ناپذیر برای پایان دادن به خشونت در سودان و بازگرداندن امید به آینده ای بهتر.»

تیم های کمکی در حال بررسی راه های پر کردن ذخایر هستند

جویس مسویا، معاون هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل، در توضیح این شورا در مورد تلاش های بشردوستانه، گفت وقایع از 15 آوریل “یک کابوس برای شهروندان عادی و امدادگران” بوده است.

نیازها قبلاً به رکورد بالایی رسیده بودند 15.8 میلیون با تکیه بر نوعی از کمک های بشردوستانه، و 3.7 میلیون نفر در حال حاضر آواره داخلی شده اند. او گفت که اکنون “موج کاملا جدیدی از چالش های بشردوستانه” محتمل است.

او از مردم سودان و همه انسان‌دوستان به دلیل تلاش‌های قهرمانانه و به خطر انداختن جان خود برای کمک به دیگران ستایش کرد.

او گفت: «ما پنج نفر از خودمان را از دست داده‌ایم»، در حالی که کارگران در خانه‌ها مورد حمله قرار گرفتند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و با اسلحه بازداشت شدند.

وضعیت به شدت خطرناک و هشدار دهنده استمعاون رئیس امداد افزود، اما تعهد سازمان ملل به مردم «مطلق خواهد ماند».

هزاران پناهجو برای فرار از خشونت در سودان از مرز به چاد عبور می کنند.

© UNHCR/Aristophane Ngargoune

هزاران پناهجو برای فرار از خشونت در سودان از مرز به چاد عبور می کنند.

عملیات ادامه “در صورت امکان”

در صورت امکان، عملیات بشردوستانه ادامه داردبه لطف فداکاری امدادگران از جمله شرکای محلی ما. با هم، ما به ارائه هر زمان و هر کجا که امکان پذیر باشد، به ویژه در زمینه های بهداشت و تغذیه ادامه می دهیم.»

او گفت که سازمان ملل اکنون در حال بررسی راه‌هایی برای پر کردن ذخایر تخلیه شده خود است تا کمک‌ها در بندر سودان و جاهای دیگر ارسال شود، “به محض اینکه انجام این کار ایمن باشد.”

او افزود که یک مرکز در همسایه کنیا برای پشتیبانی از ماموریت واکنش سریع که مورد نیاز است فعال می شود.

«آنچه مردم سودان به آن نیاز دارند، چیزی که ما برای رسیدن به آنها نیاز داریم، اکنون است آتش بس فوری و راه حلی پایدار برای بحران. وی به سفرا گفت: ما روی تلاش های بی وقفه شما برای این منظور حساب می کنیم.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما