جزئیات پخش و تدفین چهره امین تارخ

مراسم تشییع روز دوشنبه 13 مهرماه در قطعه هنرمندان بهشت ​​زهرا با حضور جمعی از هنرمندان از جمله مسعود کرامتی، رضا کیانیان، شبنم مقدم و فاطمه معتمد آریا، عبدالجبار کاکایی، محمدمهدی عسگرپور، امیر برگزار شد. آقایی.

علیرضا شجاع نوری: امين تارخ هر زماني كه زود بود

به روگر ایرنا; علیرضا شجاع نوری که مجری مراسم ختم امین طارق نیز بود، گفت: با هم در یک خیابان بودیم. خانه آنها سر خیابان بود و از بچگی کلمه تارخ برایم معمایی بود و معنی آن را نمی دانستم، رفتیم آنجا چیزهایی از بچه ها گفتم و او به یاد آنها افتاد و از اینجا دوره دانشجویی شروع شد.

وی افزود: همه شما یا تاریخ را از نزدیک می شناسید یا از دور با انرژی و حال و هوای آن آشنا هستید. امین تارخ در سال 62 در بنیاد سینمایی فارابی بایگانی برای بازیگران ایجاد کرد زیرا معتقد بود وقتی قرار است فیلمی ساخته شود باید از بازیگران محدود تهران و کسانی که در دل هستند استفاده کرد، زیرا جوانان زیادی هستند. آنها قادر و توانا هستند، اما کسی آنها را نمی شناسد.

شجاع نوری تاکید کرد: با تلاش فراوان این آرشیو پیگیری و ویرایش شد. به همین منظور به شهرستان رفت و جوانان را شناسایی کرد و به لیست اضافه کرد و آن کلاس بازیگری را ایجاد کرد که می دانیم از این فعالیت در سینمای ایران چه نتایج درخشانی گرفته است.

و ادامه داد: من حتی تاریخ امین را به خاطر ندارم. هرگز به کسی بدی نمی گفت و نسبت به کسی عصبانی نمی شد و اگر کسی به کسی ظلم می کرد سخت ناراحت می شد و می گریست و عاشق بود.

این هنرمند گفت: امین تارخ هر وقت می رفت زود بود و امروز خیلی زود بود. رفتنش پر از آرامش و آسایش و خنده باد.

رضا کیانیان: امين وقت ين نوبود بروي

رضا کیانیان که به عنوان سخنران در این مراسم حضور داشت پشت تریبون رفت اما از ناراحتی اش در تابوت گریه کرد.

و فقط به این جمله بسنده کرد: همه عزادار شهد، من که کے کے

فاطمه موتامداریا: تارخ رانتخوار نوبود

فاطمه معتدمریا نیز در این مراسم گفت: الان هیچکس خوب نیست اما این روزها خیلی بد است. امین با جوانان مهربان بود، دوستش بی نظیر، همسر و پدرش مهربان، دانا و با گذشت بودند.

وی افزود: نه رانت خوار بود و نه ذخیره میلیاردی داشت. ما به این ترس عادت نداریم. پیش از مرگ کرد کے بادا کونین باد

مسعود کرامتی: امين تارخ مفيد بود

مسعود کرمتی گفت: به همه ایران تسلیت می گویم. شکاف امین تارخ، دوستم، دوستم، همکارم، خانواده ام و برادرم از جوانی تا الان رفتند. هر روز با هم بودن برای من به یادگار مانده است.

وی افزود: در یک جمله می گویم که آمین آدم هم درد دل بود; مفید و مفید تأثیرگذارترین فرد در تأسیس انجمن بازیگران سینما بود. از دیگر کارهای او در اداره آرشیو هنرمندان و آموزشگاه بازیگری تاثیرگذار بود و بسیاری از بازیگران سینمای ایران توسط او پرورش یافتند.

کرامتی ادامه داد: عادت کرده ایم همیشه از دستمال های مختلف پشیمان باشیم و امیدوارم صبور باشیم. از آن به باد هم باید هسرت بردان امین تارک را کوهریم

شبنام مقدمدي: بوعلي عرض المزيد را عرض العربية عرض المزيد

شبنم مقدمادي دير صوخران ايين بدرقه امين تارخ، گفت: به همت مي‌يم. همیشه و از زمانی که زیر نظر استاد به تمرین مشغول بودم، می گفتم استاد. استاد خیلی زود رفت.

و ادامه داد: فکر می کردم با هم صحبت کردیم و بوعلی سینا گفت: بوعلی نمایش زندگی را بیشتر از کل زندگی دوست داشت. ما از شما یاد گرفتیم که چگونه علاوه بر بازیگر بودن، انسان هم باشیم و در کجای زندگی بایستیم. شما چهره های مهمی را به سینمای ایران معرفی کردید.

امین تارخ در ابتدای سخنان گفت: شما را به خدا می سپارم اما با شما خداحافظی نمی کنم. یک دقیقه سکوت کن تا روح معلم آرام شود.

محمدمهدی عسگرپور: این رفتن و خداحافظی غیر قابل باور بود

محمدمهدی اصغرپور، مدیر خانه هنرمندان ایران و رئیس هیئت مدیره خانه سینما نیز گفت: آقای تارخ فرد بسیار محبوبی است. واقعیت این است که این رفتن و خداحافظی غیر قابل باور بود. من این افتخار را داشتم که در زمینه مسائل جنسیتی همکار باشم و او همیشه در کنارم بود.

وی ادامه داد: در زمینه سریال سازی نیز با او تجربه داشتم و دیدم که چگونه با نسل جوان ارتباط برقرار می کند و از آن حمایت می کند. در کارگاه بازیگری هم به عنوان معلم در خدمت ایشان بودم و در آنجا متوجه شدم که او نماد عشق، تحصیل، حمایت، عشق، دوستی و بسیاری از خصوصیات یک مرد بزرگ است.

عبدالجبار کاکایی: با شنیدن سخنان امین تارخ متحول شدم.

عبدالجبار شاعر و ترانه سرا نیز در این مراسم گفت: در شعر علاوه بر کنار هم قرار دادن کلمات، موسیقی وجود دارد که هیچکس جز آهنگساز آن را نمی فهمد. وقتی کلمه خود را از زبان امين تارخ شنيدم متحول شدم.

این شاعر شعر زیر را برای زنده یاد امین تارخ خواند.

امیر آقایی: برای سلامتی آتیلا پسیانی دعا کنیم

سخنران بعدی امیر آقایی بازیگر سینما و تلویزیون بود که گفت: بله آقای. به خاطر آتیلا پسیانی که در رختخواب مریض است متن را می خوانم.

آقا پس از خواندن این متن از حاضران خواست برای سلامتی آتیلا دعا کنند.

رضا کیانیان: بازیگران هزاران بار می میرند

در این مراسم رضا کیانیان بار دیگر روی صحنه رفت و گفت: بازیگران هزاران بار می میرند و از مرگ نمی ترسند اما ما می خواهیم زندگی خوب باشد.

و با اشاره به اینکه همه اینها دروغ و تهمت است، دلیل آن چیست؟ افزود: این همه کار را برای دل مردم انجام دادیم. بازیگران با مردم و در کنار مردم هستند. امين تارخ هيكــــــــــــــــــرــــــــــــــــــــــــــــ آنها

نیما تارخ: من پدر نشدم، معلم نشدم

در مراسم بعدی سخنران مرحوم امین تارخ گفت امروز روز سختی است و فکر نمی کردم چنین روزی بیاید. واقعا نمی خواستم به این زودی بروم و دوست داشتم روزهای بهتری را ببینم.

وی افزود: پدرم فقط برای من پدر نشد، بلکه معلم شد و در بین شاگردانش تبلیغ کرد. همیشه آنجاست

 پیکر امین تارک

مراسم تشییع پیکر امین تارخ با اقامه نماز بر پیکر مرحوم این هنرمند به پایان رسید.

امین تارخ در روز دوم مهرماه پس از چند روز بستری شدن در بیمارستان بر اثر سکته مغزی دار فانی را وداع گفت.

در 29 اسفند 1332 در شیراز به دنیا آمد. وی در سال 1356 از دانشگاه هنرهای نمایشی تهران فارغ التحصیل شد و در سال 1363 تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی به پایان رساند.

وی به عنوان بازیگر و عضو هیئت داوران جشنواره های متعدد کشوری و همچنین عضویت در هیئت مدیره سینما فعالیت داشته است. تارخ همچنین به عنوان مهمان به جشنواره هایی در مسکو، ژاپن و آلمان دعوت شد.

او در فیلم های مرگ یزدگرد، پرنده کوچک خوشبختی، دلشادگان، سارا و پابرهنه در بهشت ​​و همچنین سریال های سربداران، بوعلی سینا، معصومیت از رضات، اغما و جراحت بازی کرده است که او را به یکی از بهترین ها تبدیل کرده است. هنرمندان محبوب بسیاری از هنردوستان است.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما