جام شکران دیر رها همدان؟

بیابی همدان ورد دومین کهدی شده است; سد اکباتان روی گل نشسته و سد تالوار با سدهای جدید برای تامین آب این شهر جایگزین می شود. وزیر نیرو وعده داد که با کار شبانه که در حال حاضر در حال انجام است، ظرف یک تا دو هفته آب در لوله ها جاری خواهد شد. اما اکنون بحث آرسنیک روی میز مطرح است که می تواند این پروژه را با مشکل مواجه کند.

به گزارش دنیای اقتصاد، سد اکباتان نیز بسته است و از 10 روز گذشته آب مناطق شهر همدان قطع شده است. اکنون چاه های اطراف متوقف شده است، به طوری که آب بند تلوار به مدت یک تا دو هفته به شهر می رسد که دولت وعده داده است. البته هنوز آب در لوله ها قرار نگرفته است، اما گفته شده که مربوط به میزان آرسنیک آب است. موضوعی که دادستان نیز دلیل حساسیت موضوع را پیگیری آزمایشات و آزمایشات بیشتر کرده است. در عین حال لوله های آب در مسیر همدان شبانه روز در زمین حفر می شود و در این مدت 200 میلیارد تومان برای پروژه آبرسانی از همدان در نظر گرفته شده است. یک کارشناس آب می گوید: میزان آرسنیک در منبع مهم نیست، بلکه میزان آن پس از تصفیه مهم است.

پروژه آقا وزیر چیست؟

امروز دقیقا یازدهمین روز است که بحران سیاه شده است. آن قسمت از شهر که از سد اکباتان تامین می شد، چون آوار و ماسه کف سد هم بیرون آمد و دیگر آب ندارد، این روزها آب قطع شده است. در نقطه ای دیگر از شهر، آب های زیرزمینی بالای رودخانه نشسته اند و اکنون وضعیت بهتری دارند. آقای مدنی در جمع شهروندان همدانی می گوید: طی چند روز گذشته مخزن لوله کشی شده و آب شرب از چاه های لاجین آورده شده و چشمه نیز به اینجا آورده شده است. به گفته وی آب در برخی مناطق مانند شهرک مدنی و امیرکبیر قطع است و تانکرهای آب نیز در سطح شهر تردد می کنند. در مناطق دیگر در این ایام آب کامل مطلق را در یک شب و برخی از آنها بین 5 تا 6 ساعت تجربه کرده اند.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در نخستین گام 200 میلیارد تومان برای انتقال آب از منابع مدرن به همدان اختصاص داد. پروژه انتقال آب به همدان به صورت شیفت شب آغاز شده و هم اکنون لوله کشی در حال تکمیل است. به طوری که قول یک هفته تا 10 روز برای ورود آب به لوله ها و انتقال آن به منازل داده شد. به گفته وزیر نیرو، مشکلاتی وجود دارد و وجود دو شبکه پخش در شهر همدان یکی از مشکلاتی است که در صورت کاهش آب سد اکباتان با آن مواجه خواهد شد. طی چند روز گذشته عملیات اصلاح شبکه عملیاتی آغاز شد تا آب از یک سیستم واحد به تمام نقاط شهر برسد. این در حالی است که برخی گزارش ها حاکی از کمیاب شدن آب معدنی در شهر و افزایش قیمت آن است، اما برخی از شهروندان قیمت را مانند گذشته اعلام می کنند. این قیمت در بین چند نفر متفاوت است. یکی برای هر جعبه آب 22000 تومان و دیگری برای همان جعبه 31000 تومان اعلام می کند. هر دو معتقدند که قیمت ها تغییری نکرده و نوسانی نداشته است.

че бод че бод، کانون вла آز داستستان؟

وضعیت انتقال آب همچنان نامشخص است و چشم ها لوله های خالی است که در خاک و بیابان می جوشد تا آب را از سد تلوار به شهر بیاورد، جام شکرانی برای هر شهروندی باشد و سرطان به جای نوشیدن، آنها را می کشد. حسن خانجانی مقر دادستان همدان با توجه به درخواست سرپرست وکلای کل استان همدان مبنی بر وجود بیش از حد مجاز آرسنیک در آب تلوار خواستار بررسی سلامت آب است. تالوار در اسرع وقت.

مهندس عزیزی کارشناس آب و فاضلاب در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» گفت: آرسنیک در همه آب ها وجود دارد اما حد مجاز آن اکنون در محل بحث است. موضوع این است که آب مخزن چه میزان آرسنیک دارد و دوم اینکه آب بعد از تصفیه چه میزان آرسنیک خواهد داشت؟محلول را می دهد. این مرکز همچنین گزارش روزانه کلر موجود در آب، مشخصات میکروبی و فیزیکی آب را ارائه می دهد. در صورت وجود، مجوز توزیع بلافاصله لغو می شود.

مهندس عزیزی می گوید: «با مطالعه نمونه مشورت کنید، اگر ببیند خروجی آب مطابق با استانداردهای ایران نیست، آب تصفیه و توزیع نمی شود. این آخرین آزمایشی است که مرکز بهداشت هر استان انجام داده است. حالا مردم امروز نگران آب باشند چه تانکر بیاورند یا نه، قطعا کوتاهتر است یا ساعت ها طول می کشد، آب وعده داده شده را هم بنوشند، آیا هر دوز آرسنیک مجاز است یا خط قرمز را رد کرده است؟ نتیجه آزمایشات و درخواست، دادستان ظرف چند روز نتیجه این پرونده را مشخص خواهد کرد.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما