تولید بتن با استفاده از لاستیک بازیافتی!

فرارو-محققان دانشگاه RMIT اخیرا راهی برای جایگزینی سنگدانه های معمولی مورد استفاده در بتن مانند شن و سنگ خرد شده با لاستیک های یکبار مصرف یافته اند.

لطفا فرار کنید این یک چرخه اقتصادی امیدوارکننده با هدف به حداقل رساندن ضایعات و استفاده بهتر از منابع خواهد بود. آنها می گویند که بتن مدرن سبزتر و سبک تر خواهد بود و هزینه های ساخت و ساز و حمل و نقل را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

پیش از این، محققان همچنین قادر به استفاده از مقدار کمی از ذرات لاستیک در بتن بودند. اما تلاش‌ها برای جایگزینی همه سنگ‌دانه‌ها با لاستیک منجر به تولید بتن ضعیفی شد که نمی‌توانست استانداردهای لازم را برآورده کند. به ویژه مقاله ارائه شده در این مقاله روند تولید بتن با ساختاری را نشان می دهد که در آن سنگدانه های درشت قدیمی این مخلوط به طور کامل با لاستیک های دست دوم خودرو جایگزین می شوند.

بتن

نویسنده اصلی این مقاله، دکتر محمد مومن‌الاسلام، محقق دانشکده مهندسی دانشگاه RMIT، می‌گوید: «ما نشان داده‌ایم که می‌توانیم بر محدودیت استفاده از مقادیر زیاد ذرات درشت لاستیک در بتن غلبه کنیم. روش ریخته گری این تکنیک شامل استفاده از قالب های ریخته گری جدید طراحی شده برای فشرده سازی سنگدانه های لاستیکی درشت در بتن است. پروفسور جی لی، رهبر تیم و یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: «از آنجایی که بیشتر بتن از سنگدانه های درشت تشکیل شده است، جایگزینی همه آنها با لاستیک مستعمل می تواند به طور قابل توجهی مصرف منابع طبیعی و چالش ها را کاهش دهد. محیط واقعی را حذف کنید

تایرهای مستعمل را نمی توان به استرالیا صادر کرد. این امر روش های مدرن برای بازیابی و پردازش مجدد آنها را بسیار مهم می کند. تا سال 2030، حدود 1.2 میلیارد زباله لاستیک در سراسر جهان تولید خواهد شد. «لی» گفت: بتن سبز و سبک می تواند هزینه های ساخت و حمل و نقل را تا حد زیادی کاهش دهد. این موضوع همچنین به توسعه پروژه های مسکن ارزان قیمت در مناطق روستایی و دورافتاده استرالیا و سایر کشورهای جهان کمک خواهد کرد.

منبع: techxplore

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما