ترکیه دشمنان کرد را در عراق و سوریه بمباران می کند و احتمالا ده ها نفر را می کشد

استانبول – جنگنده‌های ترکیه روز یکشنبه ده‌ها حمله هوایی را در شمال سوریه و عراق انجام دادند، آنچه مقامات ترکیه آن را یک کارزار ضد تروریسم برای ریشه‌کن کردن شبه‌نظامیان متهم به سازمان‌دهی بمب‌گذاری مرگبار هفته گذشته در استانبول خواندند.

اشرار برای حملات خائنانه پاسخگو هستند! وزارت دفاع ترکیه در توییتر نوشت قبل از سحر یکشنبه در پستی با عکسی از پرواز یک هواپیمای جنگی. این وزارتخانه گفت که این حملات پناهگاه ها، تونل ها، انبارهای مهمات و اردوگاه های آموزشی را هدف قرار دادند.

گزارش شده است که بیش از 22 نفر کشته شده اند، اما گروه های مختلف اعداد متفاوتی را ارائه می دهند و ممکن است آنها همه جنگجویان کشته شده را تصدیق نکرده باشند.

شبه‌نظامیان تحت رهبری کردها که اداره شمال شرق سوریه را بر عهده دارند، گفتند که 14 غیرنظامی و یک جنگجو کشته شده‌اند. این گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه یا SDF متعهد شد که به ترکیه حمله کند.

فرماندهی کل نیروهای دموکراتیک سوریه در بیانیه ای گفت: «این حملات بی پاسخ نخواهند ماند. ما به طور موثر و کارآمد در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهیم داد.»

خشونت جدید افزایش شدید تنش ها بین دو نیرویی بود که مدت ها از یکدیگر متنفر بودند و هر دو روابط نزدیکی با ایالات متحده دارند.

در سوریه، ایالات متحده با نیروهای سوریه دموکراتیک برای مبارزه با دولت اسلامی همکاری کرد و گروه کوچکی از نیروهای آمریکایی در قلمرو تحت کنترل این گروه در شمال شرقی سوریه نزدیک مرز ترکیه باقی مانده است.

اما این مشارکت، ترکیه، متحد ایالات متحده در ناتو را خشمگین کرده است، که مبارزان کرد سوریه را بخشی از حزب کارگران کردستان می‌داند، حزبی که با یک شورش خونین دهه‌ها علیه دولت ترکیه با هدف کسب استقلال یا خودمختاری بیشتر مبارزه کرده است. ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده این گروه شورشی موسوم به PKK را یک سازمان تروریستی می دانند.

پس از بمب گذاری هفته گذشته که در یک خیابان شلوغ عابر پیاده در استانبول شش نفر کشته و ده ها نفر زخمی شدند، مقامات ترکیه عکس های زنی را منتشر کردند که به گفته آنها بمب را جاسازی کرده بود و او را متهم به کار برای پ.ک.ک کرد. ده ها مظنون دیگر دستگیر شده اند. در حالی که مقامات به دنبال کشف چگونگی ارتکاب جرم هستند.

بمب‌گذاری استانبول اولین حمله از این دست در بیش از پنج سال گذشته در ترکیه بود و این نگرانی را ایجاد کرد که این کشور ممکن است به روزهایی بازگردد که شهرهایش مرتباً توسط پ‌ک‌ک یا جهادی‌های دولت اسلامی هدف قرار می‌گرفتند.

نیروهای دموکراتیک سوریه و شاخه نظامی پ.ک.ک هر دو دست داشتن در بمب گذاری استانبول را رد کرده اند.

وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هواپیماهای جنگی این کشور 89 هدف را در شمال عراق و سوریه هدف قرار داده‌اند که تمام زیرساخت‌های نظامی مرتبط با پ‌ک‌ک بوده است. این وزارتخانه گفت، ترور را از منبع آن نابود کنید.

آ ویدئو در صفحه توییتر این وزارتخانه اسامی دو کودک ترکیه‌ای که در حمله استانبول کشته شدند، روی بمب‌های متصل به جت‌های جنگنده نوشته شده است.

فرهاد شامی، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال غرب سوریه، گفت که در میان غیرنظامیان کشته شده یک کارگر در یک ایستگاه برق و دو نگهبان که از سیلوهای غلات محافظت می کردند و همچنین یک جنگنده نیروهای دموکراتیک سوریه هستند.

مقامات بهداشت کرد سوریه گفتند که روز یکشنبه نیز یک بیمارستان اطفال در نزدیکی شهر کوبانی سوریه ساخته شد.

وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که پس از بیانیه نیروهای دموکراتیک سوریه درباره واکنش به حملات ترکیه، هفت افسر پلیس ترکیه و یک سرباز در حمله موشکی در نزدیکی دروازه مرزی در مرز ترکیه با سوریه زخمی شدند و شبه نظامیان کرد در سوریه را به انجام این حمله متهم کردند.

نیروهای SDF بلافاصله در مورد این حمله موشکی اظهار نظر نکردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه، گروهی در بریتانیا که درگیری ها را از طریق تماس های داخل سوریه دنبال می کند، گفت که کشته شدگان شامل یک غیرنظامی، 14 جنگجوی نیروهای دموکراتیک سوریه و 12 سرباز از دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، تنها اعلام کرد که “تعدادی” از سربازانش در حملات به پایگاه های آنها در شمال شرق سوریه کشته شده اند.

بن هوبارد از استانبول گزارش شد و سنگر خلیل از دهوک عراق هواده سعد در تهیه گزارش از بیروت، لبنان و صفاک تیمور از استانبول

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما