تاریخچه ای دنج از ژاکت زشت کریسمس

نوشته شده توسط ماریانا سرینی، CNN

روی درختان صنوبر چشمک زن و تاج های گل، بادمجان، جوراب ساق بلند و بابا نوئل راز اداری حرکت کنید – یک بچه جدید در شهر وجود دارد. در طول دهه گذشته، ژاکت زشت کریسمس به طور محکم خود را در فرهنگ یولتید جای داده است.

شما یکی را می شناسید. این یک پیراهن کش دار پشمی است، معمولاً در سایه های مختلف قرمز، سفید و سبز، اغلب از پارچه مشکوک، و با حداقل یک نقوش الهام گرفته از کریسمس روی آن – یک آدم برفی، قلوه سنگ، یک گوزن شمالی یا عصای آب نبات. اگر دارای پوم پوم سه بعدی یا زنگ های جینگل باشد، امتیاز اضافی دارد.

این لباس به سرعت به بخشی ضروری از تعطیلات تبدیل شده است، مانند چراغ های کریسمس و کاغذ بسته بندی. این فیلم مضر و چسبناک است، اما همچنین مبهم و به نوعی سالم است – معادل مد یک فیلم کریسمس شاخص (با دوز سالمی از زبان).

مدتی طول کشید تا UCS جایگاه خود را در پانتئون اصول کریسمس پیدا کند.

پیراهن کش های با تم کریسمس در دهه 1950 ظاهر شدند، شاید اشاره ای به تجاری شدن روزافزون تعطیلات باشد. در ابتدا به عنوان “ژینگل بل ژاکت” نامیده می شد، آنها به اندازه تکرارهای امروزی شیک نبودند و محبوبیت کمی در بازار پیدا کردند، اگرچه برخی از شخصیت های تلویزیونی – به ویژه وال دونیکان و اندی ویلیامز – واقعاً جنبه زشت آن را پذیرفتند. تاپر جشن

Val Doonican در حال اجرای سریال ABC

Val Doonican در حال اجرای سریال ABC “The Val Doonican Show”. اعتبار: عکس تلویزیون والت دیزنی/تلویزیون والت دیزنی/تلویزیون والت دیزنی از طریق گتی

تا دهه 1980 بود که این آیتم به جریان اصلی رسید. این تغییر به لطف فرهنگ پاپ و کمدی‌ها به وجود آمد، با شخصیت‌های پدر گوفبال مانند کلارک گریسولد از چوی چیس در «تعطیلات کریسمس ملی لمپون» که ژاکت تعطیلات را به بیانی ناهنجار اما دوست‌داشتنی از شادی تبدیل کرد. ژاکت‌هایی که با دانه‌های برف تزئین شده‌اند، جالب به حساب نمی‌آمدند، اما از آنها شادابی می‌تابیدند و در مهمانی‌های اداری و در روز کریسمس استفاده می‌شدند.

شورت چیس در

چوی چیس در “تعطیلات کریسمس ملی لمپون” اعتبار: برادران وارنر

تجدید حیات زیاد طول نکشید. در دهه 1990، ژاکت کریسمس محبوبیت خود را از دست داد. این چیزی بود که فقط اقوام قدیمی و غیرمُد شما فکر می کردند که بپوشند یا هدیه بدهند. در آغاز هزاره جدید، این کالا به طور گسترده ای به عنوان یک اتفاق ناخوشایند طناز ابرو در نظر گرفته شد.

به «خاطرات بریجیت جونز» در سال 2001 فکر کنید، که در آن مارک دارسی از کالین فرث در یک مهمانی خانوادگی با پوشیدن لباس بافتنی غیرجذابی که گوزن شمالی بینی قرمز غول‌پیکر را به تن داشت، به استقبال بریجت (رنه زلوگر) می‌رود. بریجت وحشت زده است. بنابراین، احتمالاً اگر آن را در سینما تماشا می کردید. اما احتمالا شما هم لبخند زدید. چنین قدرت دلگرمی UCS است.

کالین فرث در

کالین فرث در «خاطرات بریجیت جونز». اعتبار: مجموعه Miramax/Everett

اوایل دهه 2000 نیز شاهد دمیدن زندگی جدیدی در این کالای اصلی تعطیلات بود. با توجه به “کتاب مهمانی ژاکت زشت کریسمس: راهنمای قطعی برای به دست آوردن لباس زشت خود”، مهمانی های ژاکت کریسمس درست در زمانی شروع شد که بریجت از لباس دارسی عقب نشینی می کرد.

برایان میلر، یکی از نویسندگان کتاب و موسس فروشگاه آنلاین UglyChristmasSweaterParty.com، در یک مصاحبه تلفنی گفت که اولین گردهمایی با مضمون اینچنینی در ونکوور، بریتیش کلمبیا، در سال 2002 برگزار شد. سخت است که بگوییم چه چیزی باعث تغییر دیدگاه شد، اما من فکر می کنم لحظه ای که شخصی لباس را به شیوه ای طنز آمیز پوشید، مردم شروع به دیدن جنبه های کمیک آن کردند و فکر کردند که این چیزی که در پشت کمد است می تواند سرگرم کننده باشد. به جای چیزی وحشتناک که هیچ کس نمی خواهد.» او گفت.

محبوبیت ژاکت زشت از آنجا سرچشمه گرفت.

در طول دهه بعد، بافتنی جشن به «سنت تعطیلات جدید» تبدیل شد، همانطور که میلر آن را توصیف کرد. وی افزود: این دارواش نسل ما شد. “که بسیار قابل توجه است، وقتی به آن فکر می کنید.”

غول‌های مد سریع مانند تاپ‌شاپ و خرده‌فروش‌های سطح بالا مانند نوردستروم در هر فصل تعطیلات شروع به پر کردن قفسه‌ها و سایت‌های خود با طرح‌های شیک کردند. فروشگاه‌های قدیمی و ارتش رستگاری با افزایش موجودی آدم‌برفی‌های مبهم و پیراهن بابانوئل رقصنده، از این روند سرمایه‌گذاری کردند. حتی بسته مد هم آمد. در سال 2007، استلا مک کارتنی یک ژاکت آلپاین با تم خرس قطبی عرضه کرد. Givenchy در سال 2010 و Dolce & Gabbana در سال بعد دنبال شدند.

نمایش مد پاییز/زمستان 2008 استلا مک کارتنی.

نمایش مد پاییز/زمستان 2008 استلا مک کارتنی. اعتبار: کریس مور / کت واک / گتی ایماژ

سال 2012 نقطه عطفی برای شوق پلیور زشت بود. سازمان خیریه بریتانیایی Save the Children روز کریسمس را راه‌اندازی کرد، رویدادی برای جمع‌آوری کمک مالی که مردم را تشویق می‌کرد تا ژولیده‌ترین ژاکت‌های خود را بپوشند. روزنامه بریتانیایی تلگراف این کالا را به‌عنوان «واجب این فصل» توصیف کرد، در حالی که نیویورک تایمز از دویدن‌های زشت با مضمون ژاکت کریسمس، خزیدن در میخانه‌ها و خرده‌فروشی‌های تخصصی الکترونیک در سراسر ایالات متحده گزارش داد. همزمان، بافتنی ها شروع به نشان دادن بیشتر قلوه، زنگوله ها و جزئیات حواس پرت کردند و به اوج کیچ رسیدند.

سلبریتی ها، از تیلور سویفت گرفته تا کانیه وست، این روند را نیز پذیرفتند. جیمی فالون مجری برنامه گفتگوی آخر شب حتی شروع به اجرای یک بخش معمولی به نام “12 روز ژاکت های کریسمس” کرد که هنوز هم پخش می شود.

کانیه وست

کانیه وست اعتبار: جان شیرر/WireImage/WireImage

در هر صورت، ظهور رسانه های اجتماعی تنها وضعیت “آن” ژاکت زشت را افزایش داده است. امروز، ما رقابت می کنیم تا عشق خود به پلیور کریسمس را در اینستاگرام نشان دهیم، در حالی که هرکسی از خرده فروش انبوه Target گرفته تا فست فود زنجیره ای Red Lobster (که UCS دارای یک جیب برای گرم نگه داشتن غذا است) و خانه های مد بیشتری نسخه های خود را از لباس ارائه می دهند. .

میلر گفت: «وقتی در اوایل دهه 2000 برای اولین بار در پارتی پلیور زشت شرکت کردم، هرگز پیش‌بینی نمی‌کردم که لباس به این شکل از تن بیرون بیاید. “اگرچه به راحتی می توان فهمید که چرا: بافتنی های زشت را هر کسی می تواند بپوشد — از دخترم در مسابقه ژاکت زشت مدرسه اش گرفته تا کارمندان اداری در جشن پایان سال. آنها دموکراتیک هستند. و بسیار سرگرم کننده هستند. کریسمس می تواند بسیار استرس زا باشد – پوشیدن چیزی مسخره می تواند به کاهش فشار کمک کند.”

تصویر برتر: جیمی فالون مجری برنامه «The Tonight Show» در سال 2013 یک ژاکت جشن کریسمس را به یکی از مخاطبان هدیه می دهد.

این مقاله برای اولین بار در دسامبر 2019 منتشر شد.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما