باشله خواستار “تحقیقات شفاف” بی‌طرفانه درباره مرگ‌های اعتراضی ازبکستان شد |

میشل باچله، کمیسر عالی این کشور، ضمن دعوت از مقامات به «حداکثر خویشتن داری» گفت: «گزارش‌هایی که ما درباره خشونت‌های جدی، از جمله قتل، در جریان اعتراض‌ها دریافت کرده‌ایم، بسیار نگران‌کننده است».

شمار کشته شدگان

به گفته دادستانی کل، در جریان درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی در نوکوس، پایتخت منطقه، 18 نفر کشته و 243 نفر زخمی شدند که حال 94 نفر وخیم گزارش شده است.

به گفته دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCHR)، اما تعداد واقعی تلفات ممکن است بسیار بیشتر باشد.

در حالی که هویت کشته شدگان بلافاصله مشخص نشده است، گزارش شده است که آنها از ناحیه سر و بدن مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند.

من از مقامات می‌خواهم که بلافاصله تحقیقات شفاف و مستقل را آغاز کنند. رئیس حقوق بشر سازمان ملل

خانم خانم گفت: “برای اطمینان از پاسخگویی، من از مقامات می خواهم که بلافاصله تحقیقات شفاف و مستقلی را در مورد هرگونه ادعای اعمال مجرمانه ارتکابی در آن زمینه، از جمله تخلفات توسط مأموران دولت، آغاز کنند.” باشله.

اعتراض به نماز

در سراسر منطقه خودمختار، هزاران نفر در اعتراض به تغییرات برنامه ریزی شده قانون اساسی که می توانست جمهوری کاراکالپاکستان را از حق رای قانون اساسی خود که بر اساس یک همه پرسی سراسری است، سلب کند، تظاهرات کردند.

رئیس جمهور روز شنبه گفت که این برنامه ها کنار گذاشته خواهد شد.

خرد کردن مخالفان

پس از خشونت، رسانه ها از حضور نظامی شدید در شهر خبر دادند، زیرا دولت مقررات اضطراری از جمله منع آمد و شد و قطع اینترنت را وضع کرد.

طبق گزارش ها، شهر در آخر هفته و دیروز آرام بود.

اما در جریان اعتراضات و پس از آن، بیش از 500 نفر بازداشت شدند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرد که یک نفر قبلا به اتهام توطئه برای به دست گرفتن قدرت یا براندازی نظم قانون اساسی متهم شده و با ۲۰ سال زندان مواجه است.

او گفت: «نباید مردم را برای استفاده از حقوق خود جرم انگاری کرد.

آزادی تجمع مسالمت آمیز

به گفته خانم خانم، همه بازداشت شدگان باید دسترسی سریع به وکیل، روند دادرسی و تضمین دادرسی عادلانه داشته باشند. باشله.

بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، که ازبکستان یکی از کشورهای عضو آن است، هر کس حق آزادی بیان، اجتماعات مسالمت آمیز و حق مشارکت در امور عمومی را دارد.

او از دولت خواست تا فوراً دسترسی به اینترنت را بازگرداند و تأکید کرد که چنین ممنوعیتی دامنه‌ای بی‌تفاوت دارد و به طور گسترده بر حقوق اساسی آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات تأثیر می‌گذارد.

کمیساریای عالی همچنین به مقامات یادآوری کرد که محدودیت‌های تحت قوانین اضطراری باید مطابق با قوانین بین‌المللی باشد. ضروری، متناسب و بدون تبعیض باشد. با مدت زمان محدود؛ و شامل پادمان های کلیدی در برابر افراط و تفریط باشد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما