بازیکنان جام جهانی ترکیه یک تیم دارند

روزنامه شرق نوشت: جام جهانی 2022 قطر به زودی آغاز می شود و در مهم ترین دیدار تیم ملی فوتبال ایران قرار است در اولین بازی گروه B جام جهانی پیش رو به مصاف انگلیس برود. حضور تیم ملی با توجه به اتفاقات اخیر در ایران مورد توجه سیاسی و فرهنگی بسیاری از رسانه های جهان است. همین موضوع باعث شد تا مسئولان ورزش ایران از یک سو و نمایندگان مجلس نسبت به حساسیت های قطر واکنش نشان دهند. آنها از بازیکنان تیم ملی ایران خواستند پیشرفت خود را در جام جهانی زیر نظر داشته باشند و به غیر از فوتبال و خروج از گروه به هیچ چیز دیگری فکر نکنند.

همچنین به نظر می رسد این قسمت از نظارت ها نیز پس از شناسایی بازیکنان در هنگام پخش سرود ملی ایران رخ داده است، اما این تنها یکی از نظارت ها است و مشخص نیست چه اتفاقات غیرمنتظره دیگری برای تیم ایران در قطر رخ می دهد. در کنار این موارد، حضور خبرنگاران و رسانه های خارجی در قطر نیز می تواند به یکی از رصدهای بالقوه مسئولان ورزش ایران در آستانه جام حذفی تبدیل شود. واقعیت این است که دور نگه داشتن مربی و بازیکنان تیم ملی ایران از سوالات غیر فوتبالی در این زمینه سخت است. نمونه اش هم همین است، دو روز پیش که کارلوس کی روش در اولین نشست خبری خود در قطر با دو سوال غیرفوتبالی مواجه شد و با ذکاوت خاص خود به هر دو سوال پاسخ داد.

وی ابتدا در پاسخ به خبرنگار انگلیسی مبنی بر اینکه آیا بازیکنان تیم ملی با توجه به شرایط خاص ایران حق اعتراض در این جام جهانی را دارند، گفت: در ایران انگلیس دقیقاً مانند کشور شما رفتار می کند. همانطور که به روح فوتبال در چارچوب قوانین فیفا احترام می گذارید، اولویت ها و ارزش های خود را بر این اساس بیان می کنید {بازیکنان ایرانی نیز این کار را انجام دهند}. هر کس حق دارد نظر خود را بیان کند. مثلاً شما (بازیکنان شاغل در لیگ انگلیس) مراسمی دارید که در ابتدای بازی زانو می زنید، برخی با این رفتار موافق هستند و برخی دیگر نه. در ایران هم دقیقا همین وضعیت. اما اینکه تیم ملی ایران درگیر چنین مسائلی است موضوعیت ندارد. بازیکنان تنها یک چیز در ذهن دارند و آن مبارزه برای صعود به دور دوم جام جهانی است.

این قسمت از همراهی کارلوس کی روش در تناقض با شایعاتی است که او به بازیکنانش دستور داده از هرگونه رفتار غیر فوتبالی خودداری کنند. پیش از این زمانی که ایران برای بازی تدارکاتی مقابل اروگوئه و سنگال به اتریش سفر کرده بود، ادعا شده بود که کارلوس کی روش از دست سردار آزمون به شدت عصبانی بوده و سردار آزمون با انتشار مطلبی به زبان اردو، اقدامی جنجالی غیرورزشی را آغاز کرده است. جریمه کردنش اما بعدها و در شرایطی که گفته می شد سردار آزمون قصد دارد به تیم ملی ایران بپیوندد، از این مهاجم حمایت کرد و گفت قبل از سایر بازیکنان به قطر اعزام شده است و مشخص است که شایعاتی درباره این بازیکن وجود دارد. این کار نمی کند، کار نمی کند. کارلوس کی روش به دلیل سخت کوشی و نظم و انضباطش مشهور است. او به عنوان یک مربی همه جانبه بعید است در روزهای پیش رو حداقل در بازی روز اجازه دهد بازیکنان ایران به چیزی جز فوتبال فکر کنند.

در همان کنفرانس خبری کیروش با سوال دیگری نیز مواجه شد که احتمالا منتظر آن بوده است. و در پاسخ به سوال دیگری که پرسیده شد و عنوان کرد که آیا با اینکه نماینده ایران در این جام جهانی هستید و این نوجوان حقوق زنان را زیر پا می گذارد مشکلی ندارید؟ او نگرش خود را تغییر داد و سعی کرد از پاسخ دادن خودداری کند. البته انحراف کارلوس کی روش با افراد دیگر متفاوت است. وی در پاسخ به خبرنگار گفت: برای پاسخ به این سوال چقدر به من پول می دهید؟ شما یک شرکت خصوصی هستید، برای پاسخ به این سوال چقدر به من پول می دهید؟ برو با رئیس صحبت کن دنیا به پایان رسیده است، اگر پیشنهاد مالی شما خوب باشد، در مورد آن با شما تماس خواهم گرفت، متشکرم. خودت برو با شرکت صحبت کن ببین برای این تاپیک چقدر پول میدن {تا جواب بدم}» کارلوس کی روش در ادامه به وضعیت جامعه انگلیسی اشاره کرد و خطاب به خبرنگار مذکور گفت: «فکر می کنم در این مورد بد نیست. به وضعیتی که مهاجران در انگلیس دارند فکر کنید.

به نظر می رسد این موضوع تازه شروع کار کادر فنی و بازیکنان تیم ملی ایران است و باید تا زمان حضور در جام جهانی خود را برای چنین سوالاتی آماده کنند. مشخص نیست کارلوس کی روش که همیشه یک فاکتور است می تواند تاثیرگذار باشد یا خیر، اما مشخص است که بازیکنان ایران از قبل برای چنین شرایطی آماده شده اند و ممکن است واکنش های مشابهی به چنین موضوعاتی داشته باشند.

قبل از جام جهانی 2018 روسیه، مسعود شجاعی که به عنوان کاپیتان تیم ملی ایران در نشست های خبری شرکت می کرد، در مواجهه با سوالات غیر فوتبالی، به ویژه موضوعات مربوط به شرایط زنان در ایران و حضور آنها، جمله ای تکراری داشت. در استادیوم: با تمام احترامی که برای شما (خبرنگار) قائلم، می خواهم بگویم که این موضوعات درون خانواده است و باید در خانواده (ایران) حلش کنیم. حالا آیا چنین جمله ای در قطر و از زبان بازیکنان تیم ملی ایران تکرار می شود؟ بری دانستنش باید تا کام کرد کرد

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما