این قهرمان CNN رایانه های قدیمی را به چرخه می اندازد تا دنیای جدیدی را برای جوانان کنیایی باز کند

یادداشت ویراستار: کسی را می شناسید که الهام بخش شما باشد؟ اینجا را کلیک کنید تا آنها را به عنوان قهرمان CNN معرفی کنید.CNN

نلی چبوی که در مناطق روستایی کنیا در فقر بزرگ شد، مادر مجردش را که فقط کلاس پنجم را تمام کرده بود، تماشا کرد که خستگی ناپذیر کار می کرد تا چبوی و سه خواهرش بتوانند به مدرسه بروند.

چبوی از دوران کودکی متوجه شد که خانواده‌اش، همراه با دیگرانی مانند او در روستایشان، در چرخه‌ای گیر افتاده‌اند که امید چندانی برایشان باقی نمی‌گذارد.

او واقعاً سخت کار می کرد و من هنوز گرسنه به رختخواب می رفتم. هنوز برای شهریه فرستاده شدم خانه. چبوی که اکنون 29 سال دارد، گفت: «من هنوز در خانه‌ای زندگی می‌کردم که سیل در آن جاری بود. با نگاه کردن به فقر در خانواده، نگاه کردن به جامعه و رنج، آنقدر روشن شد که باید کاری انجام دهم.»

چبوی با بورسیه تحصیلی در کالج در ایالات متحده تحصیل کرد، برای حمایت از خانواده خود در مشاغل عجیب و غریب کار کرد و اشتیاق خود را به علوم کامپیوتر کشف کرد. او سواد کامپیوتر را به دلیل توانایی خود در یافتن فرصت های شغلی و کسب درآمد از انجام کاری که دوست دارد می داند. او می دانست که می خواهد آن را با جامعه خود در خانه به اشتراک بگذارد.

امروز، او از طریق غیرانتفاعی خود، TechLit Africa، به 4000 کودک فرصت می دهد تا آینده ای روشن تر داشته باشند. این سازمان که نام آن مخفف عبارت Technologically Literate Africa است، از رایانه های بازیافتی برای ایجاد آزمایشگاه های فناوری در مدارس روستایی کنیا استفاده می کند.

چبوی، مهندس نرم‌افزاری که زمان خود را بین ایالات متحده و کنیا تقسیم می‌کند، می‌گوید: «من درد فقر را می‌دانم، و به همین دلیل است که نسبت به آن علاقه زیادی دارم. هرگز فراموش نکردم که در شب به خاطر گرسنگی معده‌ام به چه شکلی بود.»

در سال 2012، چبوی یک بورس تحصیلی کامل برای کالج آگوستانا در ایلینوی دریافت کرد و تحصیلات خود را تقریباً بدون هیچ تجربه کامپیوتری آغاز کرد. او مقالاتی را با دست می نوشت و تلاش می کرد تا آنها را روی لپ تاپ رونویسی کند. او می‌گوید که تا سال اول که دوره‌ی جاوا را که برای رشته ریاضی‌اش لازم بود، گذراند، هرگز از کامپیوتر استفاده نکرد.

“وقتی علوم کامپیوتر را کشف کردم، فقط عاشق آن شدم. می‌دانستم که این چیزی است که می‌خواهم به عنوان شغلم انجام دهم و همچنین آن را به جامعه خود بیاورم.»

چبوی به رشته دوگانه رفت و مدرک لیسانس گرفت. با این حال، او می‌گوید مهارت‌هایی مانند تایپ لمسی که به‌طور یکپارچه برای برخی به دست می‌آید، هنوز برای او یک منحنی یادگیری تند بود. در مقطعی پس از کالج، او مجبور شد شش ماه تمرین کند تا بتواند در مصاحبه کدنویسی شرکت کند. این مهارتی است که اکنون بخش اصلی برنامه درسی TechLit است.

او می‌گوید: «از دیدن بچه‌هایی که 7 سال دارند تایپ می‌کنند، احساس موفقیت می‌کنم، چون می‌دانم کمتر از پنج سال پیش تایپ کردن را یاد گرفتم.»

نلی چبوی قهرمان CNN

Cheboi با کسب و کارهای حرفه ای خود نفوذ کرد و در سال 2018 شروع به پذیرش رایانه های بازیافتی از آنها کرد. او کار را کوچک شروع کرد و ماشین‌ها را در چمدان‌های چک به کنیا می‌برد و هزینه‌های گمرکی و مالیات را خودش انجام می‌داد.

او می‌گوید: «در یک زمان، من ۴۴ رایانه می‌آوردم و برای چمدان‌ها بیشتر از هزینه بلیط هواپیما هزینه کردم.

TechLit Africa اکنون با شرکت های حمل و نقل و حمل و نقل برای انتقال رایانه های اهدایی کار می کند تا مقرون به صرفه تر باشد. سخت افزار اهدایی پاک، بازسازی و به مدارس شریک در روستاهای کنیا توزیع می شود، جایی که دانش آموزان 4 تا 12 ساله کلاس های روزانه و فرصت های مکرر برای یادگیری از متخصصان و کسب مهارت هایی را دریافت می کنند که به بهبود آموزش آنها کمک می کند و آنها را برای مشاغل آینده آماده می کند.

چبوی گفت: «ما افرادی داریم که مهارت خاصی دارند و فقط با تولید موسیقی، تولید ویدیو، کدنویسی، برندسازی شخصی به بچه‌ها الهام می‌دهند. آن‌ها می‌توانند از یک کلاس آموزشی از راه دور با ناسا در زمینه آموزش به تولید موسیقی با هنرمندان ما بروند.»

سازمان Cheboi مالکیت آنلاین و در محل رایانه ها را حفظ می کند، پشتیبانی فنی، به روز رسانی نرم افزار و عیب یابی را ارائه می دهد. TechLit آفریقا سیستم‌عامل‌های جدیدی را برای مشتریان نصب می‌کند که برای کودکان طراحی شده است، و از مدارس خواسته می‌شود هزینه کمی برای این خدمات بپردازند، که شامل مربیان TechLit در محل از ساعت 8 صبح تا 4 بعدازظهر می‌شود.

این سازمان در حال حاضر به 10 مدرسه خدمات رسانی می کند و تا اوایل سال آینده، Cheboi امیدوار است با 100 مدرسه دیگر همکاری کند.

چبوی گفت: “امید من این است که وقتی اولین بچه های TechLit از دبیرستان فارغ التحصیل شدند، بتوانند به صورت آنلاین شغلی پیدا کنند، زیرا می دانند چگونه کدنویسی کنند، چگونه طراحی گرافیک انجام دهند، آنها می دانند چگونه بازاریابی کنند.” . . «وقتی تحصیل کرده باشی دنیا صدف توست. با آوردن منابع، با آوردن این مهارت ها، دنیا را به روی آنها باز می کنیم.»

می خواهید درگیر شوید؟ وارسی وب سایت TechLit آفریقا و ببینید چگونه کمک کنید.

برای کمک مالی به TechLit آفریقا از طریق GoFundMe، اینجا کلیک کنید

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما