اعتراض گرجستان به سکوت به دلیل عقب نشینی دولت از قانون به سبک روسی

تفلیس، گرجستان – تنش ها در جمهوری قفقاز گرجستان روز پنجشنبه به همان سرعتی که شعله ور شده بود فروکش کرد، اما رهبران مخالفان و دیگرانی که برای دو شب متوالی خیابان مرکزی تفلیس پایتخت را زیر سیل گرفته بودند، هشدار دادند که جنگ آنها به پایان نرسیده است. .

پس از اینکه دولت اعلام کرد قانون پیشنهادی را که منتقدانش آن را تلاشی الهام‌گرفته از کرملین برای تضعیف دموکراسی خوانده بودند، پس می‌گیرد، آرامش به پایتخت و سایرین در سراسر کشور بازگشت. اما مخالفان گفتند که دولت برنامه های خود را برای استفاده از تکنیک های پیشگام ولادیمیر وی. پوتین رئیس جمهور روسیه برای سرکوب جامعه مدنی رها نکرده است.

رویدادهای گرجستان بازتاب رویدادهای اوکراین در سال 2013 بود، زمانی که دولت دزدسالار و همسو با کرملین رئیس جمهور ویکتور اف. یانوکوویچ از امضای قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد. این موضوع خشم ملتی را که مشتاق روابط نزدیکتر با غرب بود، برانگیخت، اعتراضات و درگیری‌های خشونت‌آمیز با پلیس را برانگیخت که در اوایل سال ۲۰۱۴ دولت را سرنگون کرد و او را فرستاد. یانوکوویچ در روسیه تبعید شد.

در گرجستان، جایی که اکثر مردم نیز طرفدار روابط قوی تر با اروپا هستند، جرقه اعتراضات، قانون پیشنهادی بی ضرر «در مورد شفافیت و نفوذ خارجی» بود. این اقدام گروه‌های جامعه مدنی و رسانه‌های خبری را ملزم می‌کند در صورتی که بیش از 20 درصد بودجه خود را از «یک قدرت خارجی» دریافت می‌کنند، به‌عنوان «عامل نفوذ خارجی» ثبت نام کنند، در غیر این صورت با جریمه‌های سنگین مواجه خواهند شد.

اما به سرعت با مقاومت مواجه شد. دو شب تظاهرات بزرگ در تفلیس برگزار شد و افسران پلیس ضد شورش برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب پاش و نارنجک‌های شوکر استفاده کردند. پلیس روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۳۳ معترض را به اتهام قلدری و نافرمانی در جریان اعتراضات دو روزه بازداشت کرده است.

روز پنجشنبه، حتی پس از پایان اعتراضات، 82 روزنامه نگار و فعالی که برچسب عامل خارجی را در روسیه دریافت کرده بودند، طوماری را به دولت گرجستان امضا کردند و از آن خواستند از تصویب این قانون خودداری کند. آنها گفتند که در روسیه، “قرار گرفتن در لیست عوامل خارجی به معنای مرگ مدنی است.”

نینو لومجاریا، مدافع سابق مردمی که در مقابل پارلمان تجمع کرده است، روز پنجشنبه به آسوشیتدپرس گفت: «ما به وعده‌های حزب حاکم که اغلب فقط برای خنثی کردن اعتراضات می‌دهد، اعتماد نداریم.

نمایندگان اتحادیه اروپا که در ماه ژوئن از تایید نامزدی گرجستان خودداری کردند، گفتند که این قانون احتمالاً به آرزوهای گرجستان برای پیوستن به این بلوک و ناتو پایان می دهد. روز پنجشنبه، هیئت اتحادیه اروپا به گرجستان گفت از تصمیم برای پس گرفتن این قانون استقبال کرد و “همه رهبران سیاسی در گرجستان را تشویق کرد تا اصلاحات طرفدار اتحادیه اروپا را از سر بگیرند.”

سالومه زورابیشویلی، رئیس‌جمهور فرانسوی الاصل این کشور، روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی خطاب به ملت گفت که تصمیم دولت برای لغو این لایحه «پیروزی مهمی» برای «کل جامعه» این کشور است که نشان‌دهنده وحدتی است که در نهایت آن را به ارمغان می‌آورد. اروپا

دیگران چندان مطمئن نبودند.

غیا نودیا، استاد سیاست در دانشگاه دولتی ایلیا چاوچاوادزه در تفلیس، گفت که حزب حاکم رویای گرجستان که مایل به ریسک رویارویی مانند آن در یک دهه پیش در اوکراین نبود، تصمیم گرفت یک “عقب نشینی تاکتیکی” ترتیب دهد.

او گفت، با این وجود، بسیاری از اعضای حزب رویای گرجستان هنوز جامعه مدنی کشور را “فقط دست نشانده غرب” می دانند و بنابراین از تلاش های خود برای تنظیم آن دست بر نمی دارند.

اما حزبی که به طور گسترده گمان می رود تحت کنترل بیدزینا ایوانیشویلی است – میلیاردر منزوی که بیشتر پول خود را در روسیه به دست آورده است – ناگهان با انتقاد “از گوشه های زیادی، از جمله حامیان خود” مواجه شد. نودیا، آن را مجبور به عقب نشینی کرد.

او می گوید: «تظاهرات علیه آنچه مردم آن را قانون روسیه می نامیدند، اما علیه دولت روسیه نیز بود. نودیا در مصاحبه ای با اشاره به باور عمومی در گرجستان گفت که علیرغم لفاظی های رسمی دولت گرجستان طرفدار ناتو و غربی، این کشور به طور مخفیانه مطیع کرملین است.

ام‌اس. زورابیشویلی که با این اقدام مخالف بود اما در زمان انتخاب شدنش در سال 2018 مورد تایید حزب حاکم رویای گرجستان قرار گرفت، گفت که تلاش برای تصویب این قانون باعث ایجاد تردید در میان رای دهندگان در مورد نیات حزب حاکم شده است. او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در نیویورک گفت: «آنها نمی دانند دولت و این اکثریت می خواهند جورجیا را به کجا ببرند. “این سوالات وجود دارد.”

منتقدان خاطرنشان کردند که در بیانیه خود برای اعلام تصمیم برای لغو این لایحه، حزب حاکم هدف آن را زیر سوال نبرد، بلکه مخالفان و “ماشین دروغگو” آن را به دلیل برانگیختن اعتراضات با چسباندن “برچسب دروغین “قانون روسیه” به آن متهم کرد. “””

حزب حاکم که در رد ایده اعمال کنترل بر جامعه مدنی کوتاهی کرد، گفت که شکست اصلی آن در توضیح درست قانون برای مردم بوده است. در این بیانیه آمده است که به محض فروکش کردن “زمینه عاطفی”، حزب تمام تلاش خود را برای روشن کردن “این لایحه چه هدفی را دنبال می کند و چرا تضمین شفافیت نفوذ خارجی در کشورمان مهم است” به کار خواهد گرفت.

اما به نظر می‌رسید که این بیانیه تنها شک مخالفان را عمیق‌تر کرد.

پااتا زاکاریشویلی، وزیر سابق دولت که از آن زمان راه خود را از رویای گرجستان جدا کرده است، گفت: با وجود اینکه در مواجهه با اعتراضات مجبور به عقب نشینی شده است، دولت احتمالاً در آینده با رویکردی ظریف تر دوباره تلاش خواهد کرد.

او در مصاحبه ای گفت که دولت گرجستان مدت ها پیش قوانین بازی را آموخته است که “حمایت آشکار از روسیه نیست” و افزود که “آنها فقط وانمود می کنند که طرفدار غرب هستند.” وی در واقع با اشاره به مسیر بن بست این کشور به سمت پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو گفت: آنها فوتبال بازی می کنند اما هرگز گل نمی زنند.

به عنوان مثال، او گفت، گرجستان همیشه در سازمان ملل متحد علیه روسیه رای داده و تجاوز مسکو به اوکراین را محکوم کرده است. اما این کشور همچنین از اعمال تحریم ها خودداری کرده و اجازه داده است از بزرگراه های خود برای حمل کالاهایی استفاده شود که دیگر نمی توانند مستقیماً از اروپا به روسیه برسند.

گرجستان، کشوری با 3.6 میلیون جمعیت، پس از حمله مسکو در سال 2008، جنگ دردناکی را با روسیه آغاز کرد. از آن زمان، کرملین کنترل حدود 20 درصد از خاک خود را حفظ کرده است و نیروهایی در حدود 100 مایلی پایتخت مستقر هستند. با این حال، پیروزی نظامی بر گرجستان به قیمت بیگانگی بسیاری از گرجی ها، به ویژه جوانان جوان تر، تمام شد.

امروزه، بسیاری از آنها خروج کشورشان از چنگال ارباب امپراتوری قدیمی اش را موضوعی بسیار مهم می دانند که آینده آنها را تعیین خواهد کرد.

صبا پرویدزه، 19 ساله، معترض لاغر اندام و عینکی، گفت: “ما قرن ها بخشی از روسیه بودیم، اما من اعلام می کنم که اکنون زمان آزادی است.” “آزادی واقعی.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما