ارکیده ها در باغ گیاه شناسی نیویورک به نوبه خود ستاره می شوند

ارکیده، خانواده ای که نزدیک به 30000 گونه در شش قاره را در بر می گیرد، گلی زیبا، خوش آب و هوا، بزرگ، کوچک، خودنمایی و بی حیا است. وانیل، محصولات زیبایی، کراساژهای مجلسی و داروهای سنتی چینی برای طول عمر را در اختیار ما قرار می دهد، و به گفته مارک هاچادوریان از باغ گیاه شناسی نیویورک، این محصول پستی را پشت سر گذاشته تا به کشت شده ترین محصول باغبانی جهان تبدیل شود، هم از نظر دلار و هم از نظر دلار. به تعداد محض همچنین این مناسبت برای “نمایش ارکیده: میراث طبیعی”، بیستمین نمایشگاه سالانه ارکیده باغ است که امسال توسط هنرمند منظره، لیلی کوانگ، مدیریت می شود.

زمانی که روز پیش برای پیش نمایش در کنسرواتوار Enid A. Haupt را باز کردم، عینکم بلافاصله تیره شد: داشتم به دنیای دیگری قدم می گذاشتم. آب و هوای متفاوتی بود، مطمئناً گرم‌تر و مرطوب‌تر از ماه فوریه نیویورک. اما این قاره نیز یک قاره متفاوت بود، مملو از ارکیده ها و سبزه های بومی آسیای جنوب شرقی و چین، جایی که کوونگ، که اصل و نسبش به شانگهای می رسد، به دنبال الهام بود. ارکیده ها در تمام گالری های معمولی هنرستان، در گلدان ها، چسبیده به درختان، چسبیده به سنگ ها نمک زده می شوند، اما نمایش با یک جفت نمایش اختصاصی جاه طلبانه آغاز و به پایان می رسد.

اولین مورد ادای احترام به نقاشی سنتی چینی منظره است. در گنبد نخل که اخیراً بازسازی شده است، او دو صخره عظیم را در یک استخر کوچک نصب کرد که یکی بزرگتر و کمی بر دیگری آویزان بود. هر دو با خزه پوشیده شده اند و با Phalaenopsis در طیفی تزئینی اما چشم نواز از رنگ های سفید و صورتی پوشیده شده اند. (Phalaenopsis که به دلیل شکل بال مانند گلبرگ هایش به ارکیده شب پره نیز معروف است یا “ارکیده خواربارفروشی” در اکثر رنگ ها وجود دارد، هم به طور طبیعی و هم به لطف پرورش انتخابی.) نزدیک در، دو گلدان بزرگ به رنگ زرد کم رنگ. تنوعی به نام غروب فولر مکمل زیبایی برای رنگ های مرکز است.

نور خورشید مستقیماً روی صفحه نمایش می‌تابید و دسته‌ای از شکوفه‌های ملکه آبجو فوشیا را روشن می‌کرد. دسته دیگری از کوئین بیرز در سمت چپ صخره بزرگتر قرار داشت، اما چون در سایه بود، مطمئن نبودم که بنفش تیره‌تر و مخملی‌تر آن واقعاً همان رنگ روشن‌تر وسط است. به همین ترتیب، بازی نور و رنگ، اثر شگفت‌انگیزی از بی‌ثباتی ایجاد کرد و خزه‌ها و گل‌ها را به‌طور یکسان به درون انعکاس‌های متزلزل روی سطح آب می‌کشاند. (همچنین دیدن شکل های ضربتی و هارمونی نامتقارن نقاشی جوهر چینی که در رنگ های زرد، بادمجانی و صورتی تند بیان شده است، بسیار شگفت انگیز است.)

همانطور که نمایش در میان جنگل‌های بارانی و گالری‌های صحرایی هنرستان ادامه می‌یابد، شروع به شامل شدن ارکیده‌هایی از سراسر جهان می‌کند، و این گستره احتمالی گل، بیش از زیبایی یا عجیب بودن هر نمونه، شما را از بین می‌برد. ارکیده‌های قهوه‌ای و زردی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با عنکبوت اشتباه گرفت، ارکیده‌هایی با رگه‌های بنفش که شبیه برش‌هایی از سبزیجات ریشه موروثی هستند، شکوفه‌هایی به اندازه نوک انگشت دارند، و فانک گیاهی بزرگ‌تر از ملکه آتشفشان بنفش و زرد. یک غول پیکر واندوپسیس با برگ‌های درشت، فلاپی و گل‌های زرد وجود دارد که بیش از یک قرن است در مجموعه باغ وجود دارد. رویای نارنجی اودوم، با گلبرگ های دندانه دار عجیب. و یک لب بزرگ سفید – که به این دلیل نامیده می شود که پوزخند معمولی ارکیده مانند جگر از گلبرگ پایین آن بیرون آمده است – که با لکه های بنفش هیجان انگیزی مانند لکه های رورشاخ پوشیده شده است.

در راهروی طولانی و پنجره‌دار، کوونگ تمرکز خود را به طب چینی محدود می‌کند و دو حوض باریک را با شکوفه‌های سخت پوشانده است، تقریباً همه آنها سفید هستند، که گفته می‌شود ریشه‌هایشان دارای خواص ضد سرطانی یا آنتی‌اکسیدانی است. صفحه نمایش تک رنگ کمی خودنمایی می کند، فقط به این دلیل که فرضیه آن بسیار واضح است. اما Kwong همچنین شامل یک نمونه فریبنده از Cymbidium goeringii است، یک ارکیده سبز مایل به زرد که به طور طبیعی وجود دارد و شکوفه های کوچک آن زمانی نماد فروتنی بود، و برگ های باریک و بلندش دارای الن ضربات قلم موی زیبا هستند.

این به نوعی یک ترفند یا تظاهر است، زیرا در نمایش نهایی، Kwong به پارادوکس های ارکیده اجازه می دهد تا در نمای کامل منفجر شوند. بیش از هزار شکوفه سفید، قرمز و طرح‌دار در گالری نمایشگاه فصلی هنرستان به سنگ‌های دندانه‌دار، تا بالای شانه‌های پوشیده از خزه چسبیده است. (سنگ ها در واقع از پلی استایرن ساخته شده اند، اما اگر به آنها دست نزنید به اندازه کافی متقاعد کننده هستند.) آنها با هم دیواری از عطر، شیرین اما غیرقابل عبور منتشر می کنند، که وقتی در را باز می کنید به شما برخورد می کند و شما را نرم می کند. صحبت کردن، برای بصری قریب به اتفاق. ارکیده سرسبز اما ظریف، گران قیمت، اما تجسم فراوانی طبیعت، از نظر آناتومی و علمی پیچیده است، اما هیچ خواسته خاصی از بیننده ندارد، ارکیده زیبایی خالص و لذت بخش خود را به رایگان هدیه می دهد.

نمایش ارکیده: میراث طبیعی

فوریه 18 – 23 آوریل در باغ گیاه شناسی نیویورک، بلوار جنوبی 2900، برانکس؛ 718-817-8700، nybg.org.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما