اخبار مختصر 23 ژانویه 2023 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

ترک، دبیرکل حقوق بشر سازمان ملل، قتل وکیل حقوق بشر اسواتینی را محکوم کرد

قتل وکیل برجسته حقوق بشر تولانی ماسکو در اسواتینی توسط فولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل به شدت محکوم شده است.

آقای. ماسکو که همچنین یک فعال دموکراسی بود، در آخر هفته در خانه خود در پادشاهی جنوب آفریقا به ضرب گلوله کشته شد.

در بیانیه ای که خواستار پاسخگویی شد، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقامات اسواتینی خواست تا از “تحقیقات فوری، مستقل، بی طرفانه و موثر” در مورد قتل اطمینان حاصل کنند.

آقای. تورک همچنین اصرار داشت که افراد مسئول باید محاکمه عادلانه شوند و همه مردم اسواتینی از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی باید محافظت شوند.

در زمان قتل، آقای. ماسکو وکیل دو نماینده پارلمان بود که به دلیل جرایمی که گفته می شود در جریان ناآرامی های مدنی در اسواتینی در سال 2021 انجام شده بود محاکمه می شدند.

رئیس حقوق بشر سازمان ملل همچنین خاطرنشان کرد: در سال 2015، او در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد و از یک سال بازداشت به اتهام انتقاد از سیستم قضایی آزاد شد.

2.54 میلیارد دلار برای مقابله با شرایط اضطراری بهداشتی در سال 2023: WHO

دو و نیم میلیارد دلار: این میزان بودجه مورد نیاز سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال جاری است تا به تعداد بی سابقه افرادی که با بیماری و گرسنگی مواجه هستند کمک کند.

سازمان جهانی بهداشت در فراخوان خود که روز دوشنبه آغاز شد، اعلام کرد که اکنون 339 میلیون نفر در سطح جهان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل آژانس سازمان ملل متحد، از اهداکنندگان خواست “سخاوتمندانه” باشند و به سازمان بهداشت جهانی برای نجات جان افراد، جلوگیری از گسترش بیماری در داخل و خارج از مرزها و حمایت از جوامع در حین بازسازی کمک کنند.

آژانس سازمان ملل متحد در حال حاضر در حال کار بر روی تعداد «بی‌سابقه» موارد اضطراری، از سقوط سیل ویرانگر در پاکستان، تا ناامنی فاجعه‌بار غذایی در سراسر ساحل و در شاخ آفریقا است.

WHO همچنین به شدت در کاهش رنج در اوکراین پس از تهاجم روسیه مشارکت دارد و به کار خود در یمن، افغانستان، سوریه و شمال اتیوپی ادامه می دهد، جایی که درگیری، کووید-19 و تغییرات آب و هوایی سیستم های بهداشتی را به طور خطرناکی مختل کرده است.

یمن: آژانس مهاجرت سازمان ملل از شبکه آب برای درگیری‌های مأرب رونمایی کرد

به یمن، جایی که کارگران سازمان ملل از یک شبکه آب آشامیدنی در مارب رونمایی کرده‌اند که تقریباً به 15000 نفر از مردم آسیب دیده از جنگ کمک می‌کند.

طبق گزارش IOM، آژانس مهاجرت سازمان ملل که این پروژه را رونمایی کرد، «هزاران خانواده سال‌هاست که دسترسی کافی به آب پاکیزه در این منطقه ندارند».

پروژه تامین آب Al Sowayda به چهار مکان جابجایی در مارب خدمات می دهد. IOM اظهار داشت که این نمونه ای از “راه حل بادوام” است که به مردم اجازه می دهد به خدمات حیاتی و مقرون به صرفه تر دسترسی داشته باشند (و) کمتر به کمک ها وابسته شوند.

در ماه های آینده، آژانس سازمان ملل متعهد شد که این پروژه را در مدارس و امکانات بهداشتی بیشتری در اردوگاه های آوارگان که در آخر هفته رونمایی شد، گسترش دهد.

در سراسر یمن، بیش از 15 میلیون نفر به آب سالم و خدمات بهداشتی نیاز دارند، تقریباً هشت سال از تشدید درگیری بین دولت شناخته شده بین المللی تحت حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و نیروهای مخالف حوثی که پایتخت صنعا را اشغال کرده اند.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما