اتحادیه اروپا گام بزرگی در جهت تنظیم هوش مصنوعی برمی دارد

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گام مهمی در جهت تصویب اولین قوانین مهم برای تنظیم هوش مصنوعی برداشت، که یک مدل بالقوه برای سیاستگذاران در سراسر جهان است، زیرا آنها با نحوه قرار دادن نرده های محافظ بر روی فناوری به سرعت در حال توسعه دست و پنجه نرم می کنند.

پارلمان اروپا، شاخه اصلی قانونگذاری اتحادیه اروپا، پیش نویس قانونی موسوم به قانون هوش مصنوعی را تصویب کرد که محدودیت های جدیدی را برای مواردی که به عنوان پرخطرترین کاربردهای این فناوری تلقی می شوند، اعمال می کند. استفاده از نرم افزار تشخیص چهره را به شدت کاهش می دهد، در حالی که سازندگان سیستم های هوش مصنوعی مانند چت ربات ChatGPT را ملزم می کند اطلاعات بیشتری را در مورد داده های مورد استفاده برای ایجاد برنامه های خود افشا کنند.

رای گیری یک مرحله از یک روند طولانی تر است. انتظار نمی رود نسخه نهایی این قانون تا اواخر سال جاری تصویب شود.

اتحادیه اروپا از ایالات متحده و سایر دولت‌های بزرگ غربی در تنظیم هوش مصنوعی جلوتر است. بلوک 27 کشور بیش از دو سال است که درباره این موضوع بحث کرده است و این موضوع پس از انتشار ChatGPT در سال گذشته که نگرانی‌ها را تشدید کرد، فوریت جدیدی پیدا کرد. در مورد اثرات بالقوه فناوری بر اشتغال و جامعه.

سیاستگذاران در همه جا از واشنگتن تا پکن اکنون در حال رقابت برای کنترل فناوری در حال تکاملی هستند که حتی برخی از اولین سازندگان آن را نگران کرده است. در ایالات متحده، کاخ سفید ایده های سیاستی را منتشر کرده است که شامل قوانینی برای آزمایش سیستم های هوش مصنوعی قبل از در دسترس قرار گرفتن عمومی و محافظت از حقوق حریم خصوصی است. در چین، پیش‌نویس قوانینی که در ماه آوریل رونمایی شد، سازندگان چت‌بات‌ها را ملزم می‌کند تا قوانین سختگیرانه سانسور این کشور را رعایت کنند. پکن همچنین کنترل بیشتری بر روش‌های استفاده سازندگان سیستم‌های هوش مصنوعی از داده‌ها در دست دارد.

مشخص نیست که مقررات هوش مصنوعی چقدر می تواند موثر باشد. به نشانه این که توانایی‌های جدید فناوری ظاهرا سریع‌تر از آنچه قانون‌گذاران قادر به رسیدگی به آن هستند در حال ظهور هستند، نسخه‌های قبلی قانون اتحادیه اروپا توجه زیادی به سیستم‌های به اصطلاح هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT که می‌تواند متن، تصویر و ویدئو را در آن تولید کند، نداشت. پاسخ به درخواست ها

بر اساس آخرین نسخه لایحه اروپا که روز چهارشنبه تصویب شد، هوش مصنوعی مولد با الزامات شفافیت جدیدی روبرو خواهد شد. این شامل انتشار خلاصه مطالب دارای حق چاپ است که برای آموزش سیستم استفاده می شود، پیشنهادی که توسط صنعت انتشارات پشتیبانی می شود اما توسعه دهندگان فناوری با آن مخالفت می کنند و آن را از نظر فنی غیرممکن می دانند. سازندگان سیستم‌های هوش مصنوعی مولد نیز باید تدابیری را برای جلوگیری از تولید محتوای غیرقانونی در نظر بگیرند.

فرانسین بنت، مدیر موقت مؤسسه آدا لاولیس، سازمانی در لندن که قوانین جدید هوش مصنوعی را تحت فشار قرار داده است، گفت که پیشنهاد اتحادیه اروپا یک نقطه عطف مهم است.

خانم او می گوید: “البته نظارت بر فناوری سریع و قابل استفاده مجدد دشوار است، زیرا حتی شرکت های سازنده این فناوری کاملاً روشن نیستند که اوضاع چگونه پیش خواهد رفت.” بنت گفت. اما قطعا برای همه ما بدتر خواهد بود که بدون هیچ مقررات کافی به فعالیت خود ادامه دهیم.”

لایحه اروپایی رویکردی «مبتنی بر ریسک» برای تنظیم هوش مصنوعی دارد و بر برنامه‌هایی با بیشترین پتانسیل برای آسیب‌های انسانی تمرکز دارد. این شامل مواردی است که از سیستم‌های هوش مصنوعی برای بهره‌برداری از زیرساخت‌های حیاتی مانند آب یا انرژی، در سیستم حقوقی و هنگام تعیین دسترسی به خدمات عمومی و مزایای دولتی استفاده می‌شود. سازندگان این فناوری باید قبل از استفاده روزمره از فناوری، مشابه فرآیند تایید دارو، ارزیابی ریسک انجام دهند.

یک گروه صنعت فناوری، انجمن صنعت کامپیوتر و ارتباطات، گفت که اتحادیه اروپا باید از مقررات بیش از حد گسترده ای که مانع از نوآوری می شود، اجتناب کند.

Boniface de Champris، مدیر سیاست اروپای این گروه گفت: اتحادیه اروپا قرار است در تنظیم هوش مصنوعی به یک رهبر تبدیل شود، اما اینکه آیا در نوآوری هوش مصنوعی پیشرو خواهد بود یا خیر، هنوز مشخص نیست. “قوانین جدید هوش مصنوعی اروپا باید به طور موثر خطرات مشخص شده را برطرف کند، در حالی که انعطاف کافی برای توسعه دهندگان ایجاد می کند تا برنامه های کاربردی مفید هوش مصنوعی را به نفع همه اروپایی ها ارائه دهند.”

یکی از زمینه های اصلی بحث استفاده از تشخیص چهره است. پارلمان اروپا به ممنوعیت استفاده از تشخیص چهره زنده رای داد، اما سؤالاتی در مورد اینکه آیا باید برای امنیت ملی و سایر اهداف اجرای قانون مجاز به معافیت ها باشد، وجود دارد.

یک ماده دیگر شرکت‌ها را از جمع‌آوری داده‌های بیومتریک از رسانه‌های اجتماعی برای ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی منع می‌کند، رویه‌ای که پس از استفاده شرکت تشخیص چهره Clearview AI مورد بررسی قرار گرفت.

رهبران فناوری سعی کرده اند بر بحث تأثیر بگذارند. سام آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI، سازنده ChatGPT، در ماه های اخیر با حداقل 100 قانونگذار آمریکایی و دیگر سیاست گذاران جهانی در آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا از جمله اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا دیدار کرده است. . آقای. آلتمن خواستار تنظیم مقررات هوش مصنوعی شده است، اما همچنین گفته است که پیشنهاد اتحادیه اروپا ممکن است به شدت دشوار باشد.

پس از رای گیری در روز چهارشنبه، نسخه نهایی این قانون توسط نمایندگان سه شاخه اتحادیه اروپا – پارلمان اروپا، کمیسیون اروپا و شورای اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار خواهد گرفت. مقامات گفتند امیدوارند تا پایان سال به توافق نهایی برسند.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما